Arī Gulbenes novadā noteikta ārkārtēja situācija
Arī visā Gulbenes novadā kopš vakardienas ir noteikta ārkārtas situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēra straujo izplatību Latvijā. Tas nozīmē, ka visiem saimniekiem, kuri audzē cūkas ne tikai tālākai pārdošanai, bet arī pašu patēriņam, nāksies ievērot stingrus biodrošības pasākumus.
20.augustā pulksten 10.00 Gulbenes novada domes zālē notiks informatīvs seminārs lauksaimniekiem par šīs slimības ierobežošanas pasākumiem.
“Visiem biodrošības pasākumiem cūku novietnēs ir jābūt stingri ievērotiem, sākot ar 28.augustu. Šis ir tas laika periods, kad cilvēks līdz 28.augustam var izvērtēt un visu sakārtot, jo dienesta darbinieki brauks un veiks biodrošības pārbaudes uz vietas. Ja saimnieks saprot, ka pasākumus nespēs ievērot, viņam jāiesniedz iesniegums Pārtikas un veterinārajā pārvaldē par to, ka cūkas tiks nokautas, jo ir palielināts arī kompensāciju apjoms. Cūku īpašniekiem ir dota iespēja izvēlēties: ievērot biodrošības pasākumus vai arī cūkas nokaut mēneša laikā. Tas ir no 28.augusta līdz 28.septembrim. Tie, kuri būs uzrakstījuši iesniegumu pārvaldei, ka viņi reāli nevar veikt visas prasības un izvēlēsies cūkas nokaut, mēs ar savu vizīti netraucēsim,” stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja Indra Tomiņa. Viņa iesaka cūku saimniekiem vērsties Lauku konsultāciju centra birojā pie konsultantiem. „Es ļoti ceru, ka viņi noorganizēs semināru par šo situāciju. Pārvaldes darbinieki ir gatavi piedalīties seminārā un informēt cilvēkus,” piebilst I.Tomiņa. Jau rīt pārvaldes vadītāja tiksies ar Gulbenes novada pagasta pārvalžu vadītājiem, lai runātu par šiem jautājumiem. Līdzīga tikšanās notikusi arī pirms mēneša, bet situācija nepārtraukti mainās.
Ir noteikta lielāka kompensācija par cūku nokaušanu, ja saimniecībā nevar īstenot biodrošības pasākumus vai tirdzniecības traucējumu dēļ. Par pieaugušu vaislas dzīvnieku pašreizējo 115 eiro vietā maksās 170 eiro. Par nobarojamu cūku un vaislas jauncūku pašreizējo 65 eiro vietā īpašnieks saņems 120 eiro kompensāciju, bet par piena sivēnu pašreizējā kompensācija palielināta par 10 eiro. Tie būs 35 eiro. Kompensācija par dzīvnieku īpašniekam radītajiem zaudējumiem Āfrikas cūku mēra apkarošanas laikā tiks izmaksāta nekavējoties.
Pārtikas un veterinārais dienests organizēs cūku piespiedu nogalināšanu un iznīcināšanu tajās novietnēs, kurās dzīvnieku īpašnieks noteiktajā termiņā nebūs īstenojis biodrošības pasākumus un nodrošinājis dzīvnieku nokaušanu. Šiem cūku īpašniekiem netiks izmaksāta kompensācija par nokautajām cūkām.
Ne vēlāk kā 31.oktobrī konkrēti biodrošības pasākumi jāsāk īstenot arī tajās cūku novietnēs, kas neatrodas ārkārtējās situācijas teritorijā. Savukārt novietnēs, kas tiks izveidotas vai tajās plānos ievest cūkas pēc 31.augusta, un novietnēs, kurās nokaus cūkas, dzīvniekus atkal varēs ievietot tikai tad, ja novietnē būs īstenoti biodrošības pasākumi un saņemta Pārtikas un veterinārā dienesta atļauja cūkas ievest.