Šāgada pirmajā pusgadā Gulbenes dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 47 dzimuši bērni, 79 miršanas gadījumi un veikti 22 laulību reģistri.
Šāgada pirmajā pusgadā Gulbenes dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 47 dzimuši bērni, 79 miršanas gadījumi un veikti 22 laulību reģistri.
Pārskats par pirmā pusgada dzimšanas datiem Gulbenes pilsētas dzimtsarakstu nodaļas pārzinei Vitai Elsiņai izraisījis nopietnas pārdomas. Vecāku attiecības juridiski nav sakārtotas. Piemēram, nav izšķirta iepriekšējā laulība, bet bērniņš dzimst jaunās attiecībās. “Likums nosaka, ka mātes vīrs ir bērns tēvs. Lai arī būtībā mazā bērniņa bioloģiskais tētis ir cits vīrietis, oficiāli viņš tāds neskaitās. Bērna reģistrēšana šādā gadījumā izvēršas par nepatīkamu notikumu. Bet kas liedz šiem cilvēkiem sakārtot dokumentus? Likums aizsargā laulību,” saka V.Elsiņa.
Vairāk kā puse bērnu dzimst ārpus laulības
Salīdzinājumā ar pērnā gada šādu pašu periodu šogad dzimstība palielinājusies tikai nedaudz. Pērn sešos mēnešos bija piedzimuši 43 bērni. Šogad no 47 bērniem tikai 20 ir dzimuši laulībā, 21 bērnam ir atzīta paternitāte, bet sešus bērnus māmiņas reģistrējušas vienas, tas nozīmē, ka vīrietis bērnu neatzīst. V.Elsiņa saka, ka tik liels vientuļo māmiņu skaits ilgi neesot pieredzēts.
V.Elsiņu uztrauc, ka tikai 16 jaundzimušajiem bērniem abi vecāki ir nodrošināti ar darbu, lielai daļai bērnu strādā tikai viens no vecākiem, bet ir arī tādi, kur abi ir bezdarbnieki vai arī strādā gadījuma darbus. Citi mācās.
Viņa neatbalsta valdības lēmumu palielināt bērnu pabalstus tikai pirmajā dzīves gadā. “Ja tos palielina, tad tiem jāsaglabājas tikpat lieliem arī vēlāk, kad bērns jau mācās skolā. Jāskatās realitātei acīs. Tautas vērtību skala degradējas. Nav pieļaujams, ka bērns nāk pasaulē, lai vecāki saņemtu naudu,” saka V.Elsiņa.
Dod interesantus un retus vārdus
Šajā pusgadā vecāki bērniem devuši interesantus vārdus, lai tie nebūtu bieži sastopami. Tikai diviem zēniem ir vienāds vārds – Markuss. Turklāt šā pusgada tendence – zēnu vārdi beidzas ar galoni “ss”, piemēram, Kosmoss, Inguss, Alekss, Matīss. Pēc ilga laika puisītim dots vārds Valdis. Meitenēm populārākais vārds ir Viktorija. Arī šajā laikā trim mazajām gulbenietēm dots šis vārds, ir divas Agneses un Amandas. Vecāki likuši arī skanīgus un neparastus vārdus – Vanesa, Andriana un Elisa.
Mirst galvenokārt no sirds silmībām
Sešos mēnešos miruši 79 pilsētas iedzīvotāji, pērn šādā laika posmā mira 76 iedzīvotāji. Lielākā daļa mūžībā aizgājušo ir no 60 līdz 80 gadus veci. Ir bijuši arī nelaimes gadījumi, kad bojā gājuši jauni cilvēki. Visvairāk cilvēki miruši janvārī – 18, martā – 15.
“Joprojām galvenais nāves iemesls ir sirds un asinsvadu slimības, kā arī onkoloģiskās saslimšanas. Šogad mūžībā aizgājušas krietni vairāk sievietes. Pieļauju, ka cilvēki ir dzīves nogurdināti, tā, iespējams, varētu izskaidrot daudzos pēkšņos nāves gadījumus,” saka V.Elsiņa.
Desmit pāriem bijušas atkārtotas laulības
No 22 pilsētā reģistrētajām laulībām četras noslēgtas Gulbenes katoļu baznīcā. Desmit jaunajos pāros viens no laulātajiem devies jau atkārtotās laulībās. Laulībās dodas jau gados vecāki cilvēki, tāpēc krietni palielinājies līgavas un līgavaiņa vidējais vecums. Gandrīz visas līgavas pēc laulībām ir pieņēmušas vīra uzvārdu, divas savam uzvārdam pievienojušas vīra uzvārdu.
“Problēma ir tā, ka jaunieši nelaulājas. Viņi izvēlas citas prioritātes, protams, dzīvojot kopā. Vienmēr uzskatām, ka Latvijā augustā sākas kāzu laiks, kas ilgst visu rudeni. Gulbenē šogad tā nebūs. Sestdien (17.jūlijā) dzimtsarakstu nodaļā reģistrēja četras laulības un divas katoļu baznīcā, 31.jūlijā būs vienas laulības. Augustā iecerētas tikai piecas laulības, bet septembrī – neviena,” saka V.Elsiņa.
***
Fakti
– Pirmajos sešos mēnešos pilsētā dzimuši 25 puikas un 22 meitenes.
– Vecākiem dzimuši 19 pirmie bērni, 16 otrie bērni, 10 trešie bērni (šeit arī dvīņi) un divi ceturtie bērni.
– Šogad pilsētā mirušas 46 sievietes un 33 vīrieši.
– Sešos mēnešos pilsētā miruši 79 iedzīvotāji.