Starptautiskā ikgadējā sidru konkursa “Nordic International Cider Awards” (NICA) uzvarētāji izraudzīti konkurencē starp 251 sidru no 106 ražotājiem 19 valstīs. Par to informē Latvijas lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs”.
Konkurss katru gadu notiek kādā no Ziemeļvalstīm vai Baltijas valstīm. Uzvarētāju apbalvošana šogad notika Baltijā lielākās pārtikas izstādes “Riga Food” atklāšanā.
Konkurence bija plaša ne tikai sidru skaita, bet arī pārstāvēto valstu ziņā, kas apliecina konkursa starptautisko atpazīstamību. Visplašāk pārstāvēta konkursā bija Norvēģija – konkursa rīkotāja pagājušajā gadā – piedaloties 31 ražotājam ar 72 sidra šķirnēm. Sekotājos – Latvija ar 14 ražotājiem un 37 sidriem. Polija pārsteidza ar 20 sidru klāstu no 7 ražotājiem. Zviedrija, Somija, Spānija, Igaunija un Lietuva katra piedāvāja 11-17 sidrus no 5-7 ražotājiem. Līdz 10 sidriem piedāvāja Austrija, Beļģija, Serbija, Čehija, Vācija, Portugāle, Dānija, Itālija, Nīderlande un Francija. Paplašinot robežas ārpus Eiropas un Ziemeļvalstīm, konkursā piedalījās arī sidra darītava no ASV.
Sidri tika vērtēti deviņās kategorijās, žūrijai piešķirot vērtējuma punktus zelta, sudraba un bronzas amplitūdās.
- Absolūts zelts
Divās no kategorijām absolūti uzvarētāji ar vislielāko punktu skaitu ir mūsējie – “Mr. Plūme sidra darītava” ar sidru “Vintage cider 2021 by Mr. Plūme” un “Abavas Dārzi” ar “Abava’s Secret Garden”. Uzvarētājiem roku spieda zemkopības ministrs Didzis Šmits izstādes Riga Food atklāšanā 7. septembrī.
- Zelta medaļas
Zelta medaļām nepieciešamos punktus ieguva arī sidrs “Dullais Dauka” – sidra darītava “Herbsts”, “Ābolu-rabarberu sidrs” – “Turkalnes muižas klēts”.
- Sudraba medaļas
Mūsu 11 sudraba medaļnieki: sidrs “Savvaļā” – sidra darītava “Abuls”, “Cidoniju sidrs” – sidra darītava “Lauskis”, vidēji sauss ābolu sidrs “Abavas apiņos”– “Abavas Dārzi”, “Mr. Plūme salds negāzēts sidrs”, “Ābolu-upeņu pussaldais sidrs” – “Sabiles sidrs”, “Kerr” – “Urtica” (sidra darītava “Abuls”), “Abavas Nordic Brut” – “Abavas Dārzi”, “Naturālists” – “Urtica” (sidra darītava “Abuls”), “Wild Perry” (“Savvaļas bumbieris”) – sidra darītava “Mūrbūdu Sidrs”, “Perry 2021 by Mr. Plūme” – “Mr. Plūme sidra darītava”, “Plūsis” – sidra darītava “Herbsts”.
- Bronzas medaļas
Bronza 13 mūsējiem: “Ezera brut sidrs” – “Latvijas Sidrs”, organiskais sidrs “Jēpis” – SIA “Pienjāņi”, “Tālavas pussausais ābolu sidrs” – sidra darītava “Tālava”, sidra darītavas “Abula” “Ābolu pussausais sidrs”, “Ābolu-cidoniju sidrs” – “Turkalnes muižas klēts”, “Aroniju sidrs” – sidra darītava “Lauskis”, “Apiņu sidrs” – dzērienu darītava “Zilver”, “Ābolu sidrs ar apiņiem” – sidra darītava “Tālava”, “Aroniju sidrs” – “Mūrbūdu Sidrs”, “Mežābolu sidrs” – dzērienu darītava “Zilver”, “Gardener’s Craft Cider Pear&Apple” – “Sabiles sidrs”, “Kokmuižas bezalkoholiskais sidrs ar apiņiem “Jaunā strāva”” – sidra darītava “Mūrbūdu Sidrs”, “Tālavas bezalkoholiskais ābolu sidrs” – sidra darītava “Tālava”.
Starptautiskā sidru konkursa NICA uzvarētāji visās kategorijās
Zelta medaļu ar vislielāko punktu skaitu savā kategorijā ieguva:
- Rudu cider / Rudenstams Bär och Frukt/ Zviedrija – uzvarētājs kategorijā Acid Dominant / Skābās Garšas Dominante
Sidri, kas ražoti no kulinārijas, deserta vai galda āboliem, ar augstu skābes saturu. Raksturīgi šī stila sidri ir klasiskais norvēģu sidrs, jaunās pasaules sidri, mūsdienu sidri, Anglijas austrumu sidri, vācu Apfelwein.
- 57/2 Brudeferd / Store Naa Siderkompani / Norvēģija – uzvarētājs kategorijā Flavoured Ciders / Aromatizētais Sidrs
Aromatizēti sidri (apiņu / garšaugu / garšvielu / augu sidrs), kam pievienotas dabīgas citu augļu un augu garšas piedevas fermentācijas laikā vai pēc tās.
- ABAVAS SECRET GARDEN, sausais pet-nat / Abavas Dārzi / Latvija unJaanihanso Sec Methode Traditionnelle / Jaanihanso / Igaunija
uzvarētāji kategorijā Pet Nat / Dzirkstošais Sidrs
Sidri, kas gāzēti pudelē, izmantojot tradicionālo metodi.
- Vintage cider 2021 by Mr. Plūme / Mr. Plūme sidra darītava / Latvija – uzvarētājs kategorijā Tannin Dominant / Tanīna Dominante
Sidri, kas ražoti galvenokārt no rūgtensaldiem vai rūgteniem sidra āboliem, kas bagāti ar tanīniem: tradicionālais West Country stila sidrs, Bretaņas un Normandijas sidri.
- Apfel-Quitte Cider / Böhm Ciderwerkstatt / Vācija – uzvarētājs kategorijā Fruit Wines & Perries / Augļu Vīns un Perijs
Fermentēti alkoholiskie dzērieni, kas izgatavoti no dažādām pamata sastāvdaļām, izņemot vīnogas vai ābolus. Tiem var būt arī papildu aromāti, kas iegūti no augļiem, ziediem un augiem.
- Bizi Goxo 2017 / Zapiain / Spānija un Lepola Vega Ice Cider / Lepola Drinks / Somija – uzvarētāji kategorijā Ice Ciders / Ledus Sidrs
Sidri ar augstu salduma līmeni un parasti augstāku alkohola saturu nekā vairumam citu sidru. Tas tiek panākts, sasaldējot ābolu sulu un turpmāk kontrolējot fermentāciju.
- Joanes de Zapiain 2022 / Zapiain / Spānija – uzvarētājs kategorijā Natursider /Dabīgais Sidrs
Ar dabīgajiem raugiem fermentēti sidri, kam nozīmīgu garšas vai aromāta daļu veido fermentācijas rezultātā iegūtais skābums, piemēram, Astūrijas Sidra Natural, Basku Sagardoa.
- Dabinett Barrel-Aged Cider / Tall Ship Craft Cider/Fjordfolk Mikrobryggeri / Norvēģija – uzvarētājs kategorijā Wood or Barrel-Aged / Nogatavinātais Sidrs
Sidri, kam īpašo garšu vai aromātu piešķir nogatavināšana noteikta koka mucā.
- Hermanshaug / Aga sideri / Norvēģija – uzvarētājs kategorijā Open Class / Brīvais Stils
Sidri, kas neatbilst nevienai citai sidru kategorijai. Šai klasei nav noteikti salduma parametri.