Atgriezties no darba tīrā mājoklī, pavadīt laiku sakoptā un tīrā vidē ir ne tikai patīkami, bet arī labvēlīgi garīgajai un fiziskajai veselībai. Mēs ticam, ka ikviens var izveidot ieradumus, kas palīdzēs uzturēt kārtību katru dienu, nevis tikai pāris dienas pēc ģenerālās tīrīšanas.
Šajā rakstā esam apkopojuši dažus faktus un knifiņus par ieradumiem, kas noteikti palīdzēs uzturēt kārtību mājās ilgtermiņā.
Ieradums Nr. 1: novietojiet lietas atpakaļ savā vietā
Vispirms ir jānosaka vieta katrai lietai un lietu grupai. Piemēram, mēs noteikti zinām, ka krūzēm jāstāv virtuvē, bet zeķēm – garderobē vai skapī. Ko darīt, ja ir pārāk daudz neizmantotu vai sezonālu lietu? Pārvietojiet tās uz speciālu noliktavu vai tālākiem plauktiem un atstājiet to vietā kaut ko noderīgāku un patlaban nepieciešamāku! Tādā veidā Jums izveidosies ieradums pēc lietošanas lietas atgriezt vietā, no kurienes tās paņēmāt.
Ieradums Nr. 2: šķirojiet lietas, kas nonāk Jūsu mājās
Jo mazāk lietu Jums ir mājās, jo vieglāk uzturēt kārtību. Centieties nenest mājās nevajadzīgas mantas: desmito darbā uzdāvināto krūzi var atstāt turpat, virtuvē, neņemiet no pastkastītes uz mājām bukletus un avīzes, veikalā nofotografējiet čekus un nekavējoties metiet tos papīru grozā! Un nedublējiet lietas: ja iegādājāties jaunu gludekli vai blenderi, nekavējoties atbrīvojieties no vecā!
Ieradums Nr. 3: katru dienu uzkopiet noteiktu telpu
Tīrīšanai atvēlēt visu nedēļas nogali nav laba ideja, bet katru dienu veltīt 1-1,5 stundas lietu sakārtošanai atsevišķā telpā ir diezgan reāli. Izveidojiet grafiku, piemēram, pirmdiena – tīrības diena virtuvē (nomazgājiet flīzes vai citas virsmas, galda piederumu atvilktni, noņemiet lieko no galda), otrdien sakārtojiet dzīvojamo istabu (izsūciet dīvānu, noslaukiet putekļus, izrevidējiet plauktus), trešdiena – vannasistabas uzkopšanas diena utt.
Ieradums Nr. 4: nekavējoties notīriet netīrumus
Svaigu traipu ir daudz vieglāk notīrīt nekā izžuvušu. “Bīstamākās” vietas ir plīts virsma un cepeškrāsns – pēc lietošanas virsmas labāk noslaucīt ar mitru drānu, kad tās nav pilnībā atdzisušas. Pēc ūdens izslēgšanas noslaukiet ūdens krānu ar sausu drānu, lai nepaliktu ūdens pēdas! Tas pats attiecas uz dušas kabīni ar stikla durvīm. Pēc mazgāšanas atstājiet veļas mazgājamo mašīnu kādu laiku atvērtu, lai mitrums varētu iztvaikot!
Ieradums Nr. 5: izmantojiet putekļu sūcēja iespējas
Ar putekļu sūcējiem Jūs varat atbrīvoties ne tikai no gružiem uz grīdas, bet arī no putekļiem uz grāmatu plauktiem, tekstila izstrādājumiem, apkures radiatoriem, uz palodzes, dīvāna un krēsla ielocēm un citām virsmām). Putekļu sūcējs ir lielisks palīgs ikdienas tīrīšanas darbos.
Ieradums Nr. 6: turiet mājsaimniecības preces pa rokai
Padariet uzkopšanu ērtu: lai ātri iztīrītu vannasistabu, Jums nav jādodas uz viesistabu vai no virtuves uz vannasistabu. Katras telpas tīrīšanas piederumus glabājiet attiecīgajā telpā!
Ieradums Nr. 7: izmantojiet telpas paredzētajam mērķim
Ēdiet tikai pie virtuves vai ēdamistabas galda, lai drupatas nenokļūtu uz gultas, dīvāna vai citās vietās! Izvēlieties vietu, kur strādāt, un dariet darba lietas tikai tur, kā arī nenesiet papīrus, piezīmju grāmatiņas un pildspalvas viesistabā, kur tie var uzkrāties uz visām horizontālajām virsmām.
Ieradums Nr. 8: regulāri tīriet un mazgājiet mājdzīvniekus
Suņiem ķepas labāk mazgāt pēc katras pastaigas, pretējā gadījumā pastāv risks, ka smiltis un smalkie zemes putekļi no ķepu spilventiņiem nonāks dzīvoklī. Spalvu griešana un ķemmēšana jāveic regulāri, lai samazinātu spalvu daudzumu uz grīdas un mīkstajām mēbelēm.
Ieradums Nr. 9: pievērsiet uzmanību detaļām
Ir svarīgi ne tikai novietot lietas savās vietās, bet arī izdarīt to pēc iespējas skaistāk. Nenometiet dvieli uz vannas malas, bet, skaisti salokot, pakariniet to tam paredzētajā vietā! Neatstājiet uz dīvāna saburzītu segu un saņurcītus spilvenus, bet salokiet tekstilizstrādājumus kaudzē un atgrieziet spilvenu sākotnējo formu!
Ieradums Nr. 10: deleģējiet pienākumus un pateicieties par to izpildi
Palūdziet saviem ģimenes locekļiem Jums palīdzēt ar mājas darbiem, cik vien iespējams. Atgādiniet viņiem par ieradumiem, kas ir svarīgi, lai viņu māja būtu sakārtota un tīra. Un neaizmirstiet viņiem pateikt paldies!
Ievērojot visus iepriekšminētos knifiņus, Jūsu mājoklis vienmēr būs sakopts un tajā būs patīkami atrasties. Turklāt negaidīta ziņa par gaidāmajiem ciemiņiem Jums neliks mest visus darbus malā, lai veiktu mājokļa tīrīšanu, jo tas jau būs sakopts.