Piektdiena, 16. janvāris
Lidija, Lida
weather-icon
+-10° C, vējš 0.45 m/s, DA vēja virziens

Augustā Gulbenē - divi desmiti kāzu

Tradicionāli latviešiem augusts ir kāzu laiks. Nekas šajā ziņā nav mainījies arī šogad.

Tradicionāli latviešiem augusts ir kāzu laiks. Nekas šajā ziņā nav mainījies arī šogad.
Gulbenes dzimtsarakstu nodaļā jūlijā un augustā kāzu ceremonijas noritējušas puķzirnīšiem un lilijām rotātās telpās. Vasaras ziedu smaržas vērsušas šīs ceremonijas neaizmirstamas. Par to gādājusi dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vita Elsiņa.
“Jūlijs un augusts Gulbenē šogad patiešām ir kāzu laiks. Citus gadus kāzas svinētas vēl arī septembrī, bet šogad ir citādi. Septembrī būs maz kāzu vai pat nebūs nemaz,” saka viņa.
Jūlijā Gulbenes dzimtsarakstu nodaļā ir reģistrētas 14 laulības, no tām 3 laulības notikušas baznīcā. Augustā jau reģistrētas 11 laulības, no tām 3 baznīcā. Vēl dzimtsarakstu nodaļā augustā notiks 7 laulības.
“Cik vēl laulību augustā būs baznīcā, tas nav zināms. To varēs zināt vēlāk, kad šīs laulības tiks ierakstītās arī dzimtsarakstu nodaļā valsts reģistrā, jo tikai tad laulība skaitās juridiski notikusi,” saka V.Elsiņa.
Analizējot statistiku, sākot ar 2001.gadu, secināms, ka sešu gadu laikā Gulbenes dzimtsarakstu nodaļā reģistrēto laulību skaits jūlijā un augustā ir no gada gadā palielinājies. 2006.gadā šajos divos mēnešos noslēgto laulību skaits būs vislielākais. 2001.gadā Gulbenē jūlijā bija 5 kāzas (no tām 3 baznīcā), augustā – 8 kāzas; 2002.gadā jūlijā bija 6 kāzas (no tām 3 baznīcā), augustā – 8 kāzas; 2003.gadā jūlijā bija 5 kāzas, augustā – 12 kāzas (no tām 1 baznīcā); 2004.gadā jūlijā bija 14 kāzas (no tām 4 baznīcā), augustā – 10 kāzas (no tām 3 baznīcā); 2005.gadā jūlijā bija 10 kāzas (no tām 3 baznīcā), augustā – 9 kāzas (no tām 2 baznīcā), 2006.gadā jūlijā bija 14 kāzas (no tām 3 baznīcā), augustā jau bijušas 11 kāzas (no tām 3 baznīcā), dzimtsarakstu nodaļā ieplānota vēl 7 kāzu norise.
“It kā laulību ir vairāk. Taču jāņem vērā, ka, sākot ar 2005.gada 1.aprīli, jaunlaulātajiem ir dota brīvība izvēlē, kur Latvijā reģistrēt savu laulību. Tas daudz ko maina. Iespējams, pāri no pagastiem izvēlas atbraukt un reģistrēt laulību pilsētā. Varbūt pagastā reģistrēta laulības ceremonija būtu pat emocionālāka, sirsnīgāka, bet droši vien jaunajiem gribas veikt kaut nelielu kāzu ceļojumu, gribas, lai kāzu norises vieta būtu neikdienišķa,” saka V.Elsiņa.
No visām Gulbenes dzimtsarakstu nodaļā šovasar reģistrētajām laulībām pusei jaunlaulāto dzīvesvieta nav deklarēta Gulbenē. “Pieļauju, ka gulbenieši brauc citur reģistrēt laulību. Zinu, ka Alūksnē reģistrēja. Studenti, iespējams, reģistrē laulības Rīgā, kur mācās un dzīvo studiju laikā,” saka V.Elsiņa.
Savukārt Gulbenē šovasar laulības reģistrējuši pāri no Madonas un Balviem. “Cilvēki meklē dažādību, brīvību, piedzīvojumus vai kaut ko neparastu? Katram droši vien ir savi iemesli,” komentē viņa.
Šogad Gulbenē precas lielākoties jauni cilvēki, taču ne ļoti jauni. “Tie ir cilvēki, kas zina, ko viņi dara. Tās ir jaunietes no 19 līdz 25 gadu vecumam un puiši no 22 līdz 30 gadu vecumam un vecāki. Šogad ir ļoti skaistas līgavas. Arī puiši ir tikpat jauki. Viņi ir morāli gatavi laulībām, viņi nāk ar atbildības sajūtu. Ir daudz domāts par savu ārējo izskatu, par vedējiem, par kāzu auto. Liela ir pāru interese, kā notiks ceremonija, kā tās laikā ir jāizturas. Piecu gadu laikā šovasar laulības ir salīdzinoši pārdomātākas, jo pāri to vēlas. To nosaka jauno pāru vecums. Tie ir nobrieduši cilvēki, kas zina, ko viņi savā dzīvē vēlas. Tāpēc – īpaši skaisti,” saka V.Elsiņa.
Šovasar reģistrētās Gulbenē lielākoties ir laulājamo mūžā pirmās laulības. Gandrīz visas līgavas pārgājušas vīra uzvārdā. Tikai divas līgavas izvēlējušās savam uzvārdam pievienot vīra uzvārdu.
“Pozitīva tendence ir tā, ka laulības ir slēguši vairāki tādi pāri, kam jau ir bērni. Augustā bija viens tāds pāris, jūlijā – divi pāri. Cilvēki vēlas juridiski sakārtot attiecības. Beidzot visiem ģimenē būs viens uzvārds,” saka V.Elsiņa.

Komentāri

Dzirkstele.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.