Svētdiena, 7. decembris
Antonija, Anta, Dzirkstīte
weather-icon
+1° C, vējš 0.45 m/s, D-DA vēja virziens

Druvienā Jāņi jau ielīgoti

Daudzi cilvēki ir centušies izskaidrot jāņošanas fenomenu Druvienas “Silmačos”, jo ik gadu šeit ierodas skatītāju tūkstoši no visas Latvijas.

Daudzi cilvēki ir centušies izskaidrot jāņošanas fenomenu Druvienas “Silmačos”, jo ik gadu šeit ierodas skatītāju tūkstoši no visas Latvijas. Daži domā, ka tā ir R.Blaumaņa ģenialitāte, citi, ka tas ir Druvienas vienkāršās dabas vilinājums. Bet varbūt tā ir režisora meistarība, kas pievelk pārgalvīgos skatītājus?
Druvienas “Silmačos” “Skroderdienu” mēģinājumā jauno “Skroderdienu” režisors Zigurds Neimanis centās to skaidrot. “Skroderdienas Silmačos” Druvienā atgriezās pirms diviem gadiem pēc astoņu gadu ilga pārtraukuma.
“Mēs sapratām, ka kultūras dzīve pilsētā mutuļo, gribējās, lai laukiem kaut kas tiek. Uz šādu soli jau laikam var pamudināt tikai “Skroderdienu” fenomens. Gribējās riskēt, atvedot R.Blaumaņa izrādi atpakaļ uz vietu, no kurienes tā nākusi,” saka režisors Zigurds Neimanis.
Šogad aprit 15 gadi kopš pirmās “Silmaču” izrādes Druvienā un līgotājiem “Silmačos” būs sagatavots kaut kas īpašs. “Izrādē vairāk pievērsīsimies Ābrama atgriešanās tēmai, jo viņš atgriežas muzejā pēc trīs gadu prombūtnes,” informē režisors.
Joprojām brīnos, par skatītāju tūkstošiem, kas ierodas uz izrādi. Manuprāt, latviešiem ir trīs lieli forumi – dziesmu svētki, kapu svētki un Jāņi, tas vienkārši ir latvietim gēnos – svinēt šos svētkus. R.Blaumanim lugā “Skroderdienas Silmačos” ir izdevies ietvert visa eliksīru, jo “Skroderdienas Silmačos” ir skatītākā luga Latvijā,” saka Z.Neimanis.
– Viņam pašam Jāņi ir ik dienas teātra darbs, taču tā esot laime – darīt darbu, kas ir kā atpūta. Kopš pirmās “Skroderdienu” izrādes esot mainījusies aktieru un skatītāju paaudze.
“Agrākā paaudze man ir tuvāka, jo tagad cilvēkiem ir zudusi lauku izjūta. Ir cilvēki, kas par agrāko lauku dzīvi neko nezina. Brīnās par primitīvām lietām izrādē. Skatītāji nedrīkstētu pēc izrādes vilties, viņiem jābrauc atkal nākamgad uz Druvienu,” atzīst režisors.
“Skroderdienas” ir vajadzīgas 50 procentiem skatītāju, jo viņi izrādi skatās katru gadu. Pēc izrādes neesot noguruma kā pēc darba. Tas drīzāk esot paldies skatītājiem ar domu “Nu, vai patika?”
Mēģinājumā ieradies Druvienas pagasta priekšsēdētājs Juris Graumanis, kas “Silmačos” jau 14 gadu ir Jāņatēvs. “Galvenais ir sakopt “Silmačus”, lai aktieri varētu domāt tikai par izrādi. Gribas šai vietai piesaistīt vairāk tūristu. Galvenais ir reklāma – “Skroderdienas Silmačos” tāda ir, kaut arī saistās ar izklaidi,” atzīst J.Graumanis.

Komentāri

Dzirkstele.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.