Muitā uzsākta reorganizācija. Muitas punkti Vidzemē līdz šim bija katrā rajonā, bet turpmāk būs tikai Valmierā, Gulbenē un Salacgrīvā.
Muitā uzsākta reorganizācija. Muitas punkti Vidzemē līdz šim bija katrā rajonā, bet turpmāk būs tikai Valmierā, Gulbenē un Salacgrīvā. Reorganizācija muitā ir saistīta ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) un muitas robežas atvēršanu ar ES dalībvalstīm.
Gulbenē muitas biroja telpas šobrīd atrodas VID Vidzemes reģionālās iestādes Gulbenes nodaļā, bet plānoti jurģi. Līdz 1.jūnijam ir izsludināts atklāts konkurss par saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu biroja, arhīva telpu, automašīnu stāvlaukuma un kravas apskates telpu nomai VID Vidzemes reģionālās iestādes muitošanas centram Gulbenē.
“Gulbenes muitošanas centrā pakalpojumus saņems Alūksnes, Balvu, Madonas un Gulbenes uzņēmēji, kā arī citi ES uzņēmēji. Uz šejieni brauks atmuitot tranzīta, eksporta kravas. Visas nepieciešamās formalitātes varēs noformēt šeit,” stāsta muitas virsuzraugs Aivars Zāģeris. Paredzams, ka Gulbenē muitniekiem darba apjoms tuvākajā laikā nesamazināsies.
Pēc A.Zāģera domām, Gulbene muitošanas centra izveidei izraudzīta rosīgās uzņēmējdarbības dēļ. To nosaka arī izdevīgā ģeogrāfiskā atrašanās vieta. Uz Austrumeiropas valstīm mēbeles regulāri eksportē zemnieku saimniecība “Avoti”. Savukārt no Baltkrievijas importa preci – traktorus – ieved SIA “M.T.Z. – Serviss”. Mazutu ieved SIA “Gulbenes degviela”. SIA “Gaujas koks” no Krievijas ieved apaļkoku.
Muitošanas bāzi vēlas piepilsētā
VID Vidzemes reģionālā iestāde noteikusi prioritāti – izveidot muitošanas bāzi – kantori un auitostāvvietu – Gulbenē ārpus pilsētas. “Līdz šim braucām ārā no pilsētas, lai varētu veikt kontroli un noplombēt kravas. Vajag vietu blakus muitas kantorim, kur var piestāt smagās automašīnas,” stāsta A.Zāģeris.
Joprojām Gulbenes rajonā ir un būs divas muitas noliktavas. Akcīzes preču noliktava atrodas SIA “Gulbenes Degviela” teritorijā Gulbenē. Otra muitas noliktava ir Stradu pagasta Šķieneros – SIA “M.T.Z. – Serviss” teritorijā.
Uzņēmējiem vēl daudz jautājumu
A.Zāģeris atzīst, ka vajadzēs laiku, lai piemērotos jaunajai situācijai.
“Pēc 1.maija daudz kas ir mainījies attiecībās ar ES valstīm. Maz izmaiņu ir tirdzniecībā ar Krieviju, Baltkrieviju un citām Austrumeiropas valstīm. Taču ir izmaiņas tranzīta kustībai ES. Muitā tagad jāvēršas tikai tiem uzņēmējiem, kam ir biznesa attiecības ar Krieviju un citām valstīm, kas nav ES dalībnieces. Tiem, kam biznesa partneri ir ES valstīs, jāinteresējas VID konsultāciju daļā,” saka A.Zāģeris.
Darbs uzteikts 325 muitniekiem
Ar 20.maiju Latvijā štatu samazināšanas kārtībā darbs uzteikts 325 muitniekiem, daudzi no viņiem sasnieguši 50 gadu vecumu un uztraucas, vai turpmāk izdosies atrast līdzvērtīgu darbu policijā vai robežsardzē. Savukārt VID informē, ka šiem cilvēkiem piedāvās darbu citās šīs iestādes struktūrās. Štatu samazināšana muitā ir saistīta ar Latvijas pievienošanos ES un muitas robežas atvēršanu ar ES dalībvalstīm, tāpēc muitas darbība sašaurinās. A.Zāģeris, kam arī uzteikts darbs, saka, ka Latvija nav parūpējusies par iespēju muitniekiem doties pensijā no 50 gadu vecuma. Šāds likumprojekts bijis, taču tas līdz Saeimai nav nonācis.
A.Zāģeris ir sasniedzis 50 gadu vecumu un muitā nostrādājis 13 gadus. Paredzams, ka pēc muitas reorganizācijas Gulbenes muitošanas centrā piecu pašreizējo darbinieku vietā paliks četri. VID Vidzemes reģionā citus darba piedāvājumus gaida 108 muitnieki.