◆ 1650. gada 29. septembrī Londonā tiek atvērts Uzrunāšanas un satikšanās birojs, kas tiek uzskatīts par pirmo vēsturiski dokumentēto iepazīšanās dienestu.
◆ 1780. gada 27. septembrī Rīgā, Kaļķu ielā 24, tiek izveidota viena no pirmajām kafejnīcām – “Kafijas nams”. Tagadējās kafejnīcas telpās atrodas naktsklubs “Roxy”.
◆ 1916. gada 29. septembrī amerikāņu magnāts Džons Rokfellers kļūst par pirmo miljardieri.
◆ 1933. gada 27. septembrī peruāniete Lina Medina kļūst par visagrāk dzemdējušo māti. Piecu gadu un septiņu mēnešu vecumā viņai ar ķeizargrieziena palīdzību piedzimst dēls.
◆ 1937. gada 27. septembrī Indonēzijā tiek nošauts pēdējais Bali tīģeris, kas piederēja pie vienas no trim Indonēzijā dzīvojošajām tīģeru apakšsugām. Indonēzijas Javas tīģeri arī ir izmiruši, bet Sumatras tīģeri ir kritiski apdraudēti.
◆ 1957. gada 29. septembrī notiek pirmā kodolatkritumu katastrofa pasaulē. Kodoldegvielas pārstrādes kombinātā “Majak” Čeļabinskā izmet gaisā lielu daudzumu radiācijas, izveidojot astoņus kilometrus platu radioaktīvo mākoni. No apstarojuma nomirst vismaz 200 cilvēki un radiācijas starojumam tiek pakļauti vēl 470 000.
◆ 1994. gada 26. septembrī 100 gadu vecumā mirst leģendārais aktieris, latviešu strēlnieks Ēvalds Valters.
◆ 1994. gada 28. septembrī vētras laikā Baltijas jūrā netālu no Somijas piekrastes nogrimst pasažieru prāmis “Estonia”, aizraujot dzelmē 852 cilvēku dzīvības. Kad katastrofas vietu sasniedza glābēji, ledainajā ūdenī bija izdzīvojuši tikai 137 cilvēki.
◆ 1994. gada 30. septembrī Krievijas prezidents Boriss Jeļcins neizkāpj no lidmašīnas Šenonas lidostā, kur viņu vairāk nekā stundu veltīgi gaida Īrijas premjerministrs Alberts Reinoldss, viņa sieva, divi ministri, īru deputātu grupa, Īrijas armijas goda sardze, armijas orķestris un Krievijas vēstniecības delegācija. Kā oficiālais iemesls tika pavēstīts, ka Krievijas prezidents ir pārāk noguris un slims, taču plaši tiek uzskatīts, ka Jeļcins bijis piedzēries.
◆ 2005. gada 28. septembrī japāņu zinātnieki publicē pirmās fotogrāfijas ar dzīvu milzu kalmāru, kas ir viena no mistiskākajām okeānu radībām.
◆ 2008. gada 27. septembrī ķīniešu astronauts Džai Džigans veic izgājienu kosmosā, kļūstot par pirmo ķīnieti, kurš uzturējies atklātā kosmosā.
Šajā nedēļā vēsturē
00:00
29.09.2017
47