“Pārtikas aprites uzraudzības likumu” satraukti uztver Gulbenes rajona mācību iestāžu vadītāji.
“Pārtikas aprites uzraudzības likumu” satraukti uztver Gulbenes rajona mācību iestāžu vadītāji. Lai ievērotu stingrās prasības, būs nepieciešams izlietot vairāk līdzekļu, līdz ar to skolās varētu sadārdzināties maksa par pusdienām.
“Lai neatkārtotos notikumi, kad kāda neuzmanības dēļ skolās un bērnudārzos cietuši vairāki desmiti bērnu, ir vajadzīgi un jāievēro stingri noteikumi,” saka Pārtikas un veterināra dienesta Gulbenes pārvaldes vadītāja Dzidra Gala. Viņa skolu direktorus ar likuma jaunumiem iepazīstināja direktoru sanāksmē 5.februārī.
Turpmāk ēdnīcās gaļu varēs iegādāties tikai no sertificētām kautuvēm, kas par produktu var uzrādīt veterinārās ekspertīzes apliecību. Gulbenes rajonā ir nelielas sertificētas kautuves, bet lielākā, kas atrodas tuvāk mūsu rajonam, ir Valkas rajona “Sprīdīšos”.
“Skolas meklē iespēju lētāk iegādāties produktus. Domāju, ka šī problēma bija jārisina citādāk. Tirgotājiem jāpiedāvā augstvērtīga produkcija, kuru var lietot visi – skolēni, mazi bērni un pieauguši cilvēki, nebaidīdamies saslimt,” domā valsts izglītības inspektors Gulbenes rajonā Arnis Šķēls.
Turklāt katram virtuves strādniekam, uzsākot darbdienu, būs jāparakstās, ka viņam nav galvassāpes, caureja vai traumētas rokas. Katram, kas piedalās ēdiena gatavošanā, jābūt veselību apliecinošam dokumentam. Līdz ar to bērni, kas dežurē skolu virtuvēs, nedrīkst piedalīties procesā – mizot kartupeļus vai mazgāt traukus, bet tikai uzkopt ēdamzāli. “Virtuves strādniecēm jābūt ar galvas segu un darba apģērbu (halātu),” uzsver Dz.Gala.
Grauzēju un kukaiņu nīdēšanu varēs veikt sertificēta iestāde. Ir noteikumi, kas paredz ēdnīcā lietotu instrumentu obligāto pārbaudi.
Skolu direktoriem lielāku uztraukumu rada noteikums, kas paredz, ka dārzeņus no individuālajiem lauksaimniekiem varēs iegādāties arī turpmāk, bet tie jāpārbauda pret nitrātiem. Pārbaudes veic Valmierā, kur par viena veida dārzeņa analīzi jāmaksā trīs lati un 80 santīmi, kā arī Vides veselības centra laboratorijā, kur ar atlaidi skolām un bērnudārziem viena pārbaude izmaksā trīs latus un 10 santīmus.
Dz. Gala piekrīt, ka līdzšinējā darbība jāpielāgo jaunajām prasībām pakāpeniski, tādēļ sākotnēji pārbaudes būs iecietīgas, tomēr nepieļaus klajus pārkāpumus.