Rīga, 29.aug., LETA. Nekustamā īpašuma tirgū vienlaikus ar banku piešķirtajiem kredītiem pēdējā gada laikā ieplūduši arī 1,8 miljardi latu brīvo naudas līdzekļu – aptuveni 150 miljoni latu mēnesī, secinājuši “DnB Nord bankas” eksperti.
Kā šodien žurnālistus informēja “DnB Nord bankas” Ekonomisko pētījumu grupas analītiķe Ieva Vēja, šādi aprēķini veikti, ņemot vērā, ka, pēc nekustamo īpašumu kompāniju aprēķiniem, aptuveni puse no visiem mājokļu iegādes darījumiem pēdējā gadā notikusi, neizmantojot banku kredītus. Komercbanku izsniegto kredītu apjoms gada laikā – no pagājušā gada jūnija līdz šā gada jūnijam – palielinājies par 1,8 miljardiem latu.
Nekustamā īpašuma nozare pēdējos gados piedzīvojusi strauju kāpumu, pārsniedzot kopējo ekonomikas pieauguma tempu. Pērn operācijas ar nekustamo īpašumu radīja 1,5 miljardu latu pievienoto vērtību, kas ir aptuveni 15% no iekšzemes kopprodukta.
Pēdējos mēnešos nekustamā īpašuma cenas ir stabilizējušās un investoriem vairs nenodrošina iepriekšējās peļņas iespējas, līdz ar to pastāv visi priekšnosacījumi, lai nauda novirzītos citur.
Vēja uzsvēra, ka brīvo naudas līdzekļu plūsma nekustamā īpašuma sektorā līdz šim ir atbildusi gandrīz pusei no visiem Latvijā veiktajiem kapitālieguldījumiem. Novirzot šos līdzekļus ražošanā, būtu iespējams realizēt vairākus simtus lielāku vai mazāku investīciju projektu jaunu ražotņu būvniecībai un esošo paplašināšanai.
“DnB Nord bankas” Uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Raimo Smukais uzsvēra, ka veicināt līdzekļu pārplūšanu no nekustamā īpašuma sektora uz ražošanu varētu galvenokārt ar nodokļu politikas palīdzību. Tomēr tie nav īstermiņa pasākumi, un reakcija uz pašreizējo situāciju varētu būt novēlota.