Viļņa, 9.nov., LETA. Ignalinas atomelektrostacijas (AES) otrais energobloks, kas ceturtdien apstājās pēc automātiskās sistēmas atslēgšanās, plāno atsākt darbu pirmdien, 12.novembrī, vēsta Lietuvas radio.
Kā paziņojis AES ģenerāldirektors Viktors Ševaldins, negadījuma cēloņus jau noskaidrojusi speciāla komisija. Noteikts, ka remonts spēkstacijai nebūs vajadzīgs.
“Radiācijas situācija vidē arī nav mainījusies, patērētāji nav cietuši, bet zaudējumi – tie ir AES ekonomiskie zaudējumi, kuri, domājams, sasniegs vairākus miljonus litus,” viņš sacījis.
Kā ziņots, Ignalinas AES otrais energobloks pārtrauca darbu ceturtdien plkst.17.20. Saskaņā ar tehnisko reglamentu tas nevar atsākt darbu agrāk kā pēc trim diennaktīm.
Kamēr AES nestrādā, Lietuvas patērētāji elektroenerģiju saņem no citām valsts elektrostacijām, kā arī importē no ārvalstīm.
Spēkstacijas pirmais reaktors slēgts kopš 2004.gada beigām, bet otrajā reaktorā, ko paredzēts slēgt 2009.gadā, šoruden tika veikts plānveida remonts, kas beidzās 28.septembrī.
Lietuva joprojām cer panākt no Eiropas Savienības atļauju pagarināt otrā energobloka darba laiku pēc 2009.gada, lai sagaidītu, kamēr tiek uzcelta jaunā Baltijas valstu un Polijas atomelektrostacija, un šai laikā nepalielinātu valsts enerģētisko atkarību.
Jaunās spēkstacijas pirmā reaktora projektēšanu iecerēts sākt 2009.gadā, un celtniecību saskaņā ar optimistiskākajām prognozēm pabeigt ap 2015.gadu, bet pēdējā laikā gan izskanējuši pieņēmumi, ka AES būvei varētu būt vajadzīgs vairāk laika, nekā domāts.