Pirmdiena, 15. decembris
Johanna, Hanna, Jana
weather-icon
+2° C, vējš 2.38 m/s, R-DR vēja virziens

Par šī gada putnu izraudzīta mežirbe

Latvijas Ornitologu biedrība par 2019.gada putnu izvēlējusies mežirbi jeb “Bonasa bonasia”, Latvijas Radio sacīja biedrības priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Kopš 2005.gadā sākta ligzdojošo putnu
uzskaite, kuras laikā secināts, ka meža irbes populācija ir
samazinājusies par aptuveni 80%. Ķerus norādīja, ka pērn sākta mežirbes
aizsardzības plāna īstenošana.

Mežirbe ir balti raibs putns, kas ir baloža izmērā un labi maskējas. Šos putnus
parasti vieglāk sadzirdēt, nevis ieraudzīt. Mežirbi var redzēt
daudzveidīgos mežos, tuvāk zemei, kur ir krūmi vai lazdas. Mežirbes
ārpus valsts teritorijas nemigrē, tādēļ meža daudzveidība sugas
izdzīvošanai ir īpaši nozīmīga. Šīs sugas tēviņiem ir melna rīkle ar
baltu josliņu apkārt, virs acs – kails sarkans pusmēness veida laukums.
Savukārt mātītēm nav melnās rīkles un tās kopumā brūnganākas.

Gada putna akcijas galvenais uzdevums ir iepazīstināt sabiedrību ar to, ka šāds putns eksistē, kā arī nepieciešamību to aizstāvēt. Tāpat cilvēki īpaši aicināti ziņot šī putna novērojumus.

Ķerus norādīja, ka šogad gatavojas publicēt pētniecisku rakstu par mežirbes populācijas samazinājumu Latvijā.

Komentāri

Dzirkstele.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.