Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenē zupas virtuvēs turpina barot izsalkušos

Gulbeniete Ilga Vanuška jau 16.gadu vāra zupu, lai pabarotu tos, kuriem dzīvē iet grūti. Labdarība jau ir kļuvusi par viņas dzīvesveidu. Ja viņai vaicā, kāpēc to dara, I.Vanuška atbild: “Man patīk palīdzēt citiem.” Viņa priecājas, ja labvēļi atbalsta ar produktiem. Ceturtdien “Dzirkstele” bija lieciniece tam, ka Endijs Ozols, kura ģimene cep gardo “Ozolu” maizi Lejasciemā, atveda dažādu veidu “Ozolu” maizi arī zupas virtuvei. Foto: Gatis Bogdanovs.

Gulbenes zupas virtuvēs, kuras joprojām ir pieprasītas, pieļauj iespēju, ka ar nākamo gadu var palielināties to cilvēku skaits, kurus būs nepieciešams barot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbeniete Ilga Vanuška zupu vāra jau 16.gadu. Viņa to dara Viestura ielā. Ceļas pulksten divos, lai jau sāktu rosīties zupas virtuvē.

“Divus katlus nevaru tik ātri izvārīt. Vārīties tie sāk ap pulksten pieciem, un ap pulksten septiņiem, astoņiem zupa ir gatava. Ir, kas nāk pēc zupas jau no rīta, citi ap pusdienlaiku. Pēc zupas nāk arī cilvēki, kuri pirms tam nav nākuši. Vedam zupu arī cilvēkiem uz mājām. Ir ļoti daudz tantiņu, kurām vedam zupu, piemēram, Staros, Stāķos, pilsētā. Pa mājām man palīdz izvadāt audžudēls. Pērkam paši degvielu un braucam. Bet ir, kas nāk pakaļ ar spainīšiem. Nevar teikt, ka ziemā nāktu vairāk. Vienā nedēļā bija ļoti daudz, bet šajās dienās bija atnākuši desmit cilvēki. Varbūt dziļais sniegs vai kas cits attur,” stāsta I.Vanuška.

I.Vanuška aptuveni četrus vai piecus gadus dod zupu arī samariešiem, lai izvadā to aprūpējamajiem. Zupu viņa vāra katru dienu, tikai brīvdienās ne. I.Vanuška priecājas, ja kāds labvēlis palīdz ar produktiem, bet tādu neesot daudz. Viņa visu pērk pati no savas pensijas, lielveikalā skatās, ko var lētāk nopirkt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ja man kāds iedod ievārījumu, tad dodu to cilvēkiem līdzi pa burciņai. Tantiņām arī ielieku pa ievārījuma burciņai. Veikals “Zīle” ir piešķīris maizi. Atveda man arī “Ozolu” maizi. Paldies skolēniem, kuri Labo darbu nedēļā atnesa rīsus, grūbas, ķirbi. Biju par to ļoti priecīga! Palīdzība ir liels atspaids. Es īrēju telpas, maksāju par tām. Elektrība man izmaksā aptuveni 40 eiro mēnesī. Jākurina ar malku. Paldies bijušajai labiekārtošanas iestādes vadītājai Ligitai Miezītei, kura palīdzēja ar malku! Ja nebūtu šīs palīdzības un pašai būtu jāpērk malka, tad es nemaz vairs nevarētu darboties, jo es kurinu un vāru zupas katlus no pulksten diviem līdz septiņiem vai astoņiem. Malka ļoti aiziet,” saka I.Vanuška.

Viņa piebilst, cik ilgi varēs, tik strādās, lai izsalkušie ir paēduši. “Esmu pieradusi to darīt, un man patīk palīdzēt,” saka I.Vanuška. Viņa nevienam neprasa uzrādīt dokumentus, kas apliecina trūcīgās personas statusu.

Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Gulbenes komitejā arī dala zupu. Gulbenes komitejas izpilddirektore Biruta Kozlovska “Dzirkstelei” saka, ka šobrīd nav tā, ka pēc zupas nāktu vairāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Redzēs, kā būs uz priekšu. Iespējams, jaunajā gadā pieprasījums zupai būs lielāks. Ja vajadzēs, tad arī gādās vairāk. Mums jau pašvaldība atmaksā zupas virtuvi. Tagad nāk tie, kas arī nāk visu laiku. Nav nekādu izmaiņu. Nav ne vairāk, ne mazāk. 35 līdz 40 cilvēki nāk pēc zupas, kuru dodam pirmdienās, trešdienās, piektdienās. Savukārt ukraiņi pēc zupas nenāk, viņi nāk pakaļ pārtikas un higiēnas pakām,” stāsta B.Kozlovska.

I.Vanuška saka, ka reizēm ir tā, ka cilvēks saņēmis zupu Sarkanajā Krustā, bet nāk pēc tam vēl arī pie viņas pēc siltas zupas. “Ir, kas ēd zupu abās vietās. Laikam nepietiek. Cilvēkiem gribas ēst,” stāsta I.Vanuška.

– Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

 1. Kāpēc tā jāmēslo varbūt 2,vai 3.cilveki ēd.Ja agrāk bija kad ļoti daudz gāja ēst zupu,bet tagad nē.

  1
  6
 2. Milzīgs KAUNS un NEGODS Gulbenes novada “tautas kalpiem un kalponēm” !!! Ir taču 21 gadsimts un esam EIROPA ar
  visām tām “vērtībām”! Varam visiem palīdzēt, bet savējos pabarot joprojām nespējam!!! Gods un slava tādai zupas virējai, kurai būtu jādod ordenis, nevis kaut klādiem Rīgas švaļiem nezin par ko!

  16
 3. Gulbenes pašvaldība ik pa laikam mēdz apbalvot Gulbenes cilvēkus par kādiem nopelniem. Te nu būtu tas gadījums, kad būtu jāpasaka paldies šai sievietei par viņas lielo sirdsdarbu, kuru veic pašaizliedzīgi vairàku gadu garumā. Paldies, ka mums ir tādi cilvēki!

  17
 4. Ja žurnāliste nepaslinkotu un norādītu adresi, kur darbojas Vanuškas kundze, telefona numuru saziņai par nepieciešamajiem produktiem, -palīdzēt gribošu un varošu novada iedzīvotāju atbalsts būtu krietni lielāks.

  11
 5. Tā ir taisnība, labāk rakstīt ka ir nevis netaisnību rakstīt.Ta ir patiesība vispār gandrīz neiet cilvēki pēc zupas pakaļ.

  3
  3
 6. Vai tad tik traki ir kad Gulbene ir tik daudz izsalkusie.Es zinu kad uz sarkanā krusta daudzi iet pēc zupām.

  2
  2
 7. Būtu labi, ka Dins pārvarētu savu slinkumu un aizietu pats pārliecināties uz Viestura ielu 29a, nevis dīvānā guļot spriedelētu (kā mūsu valdība un “tautas kalpi”).

 8. Es pats varu izvadīt zupu,man nav jāiet uz Viesturs ielu.bet nevajag pārspīlēt tā raksta kad pa Gulbeni staigā badainie.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.