Gulbenes novada izglītības iestādes pašlaik apmeklē 189 citos novados dzīvesvietu deklarējušie bērni. No tiem 129 ir skolēni, pārējie apmeklē bērnudārzus. Tāda ir jaunā realitāte sakarā ar lauku skolu slēgšanas politiku Latvijā. Bet Gulbenes novada bērni un jaunieši mācās arī tālmācības vidusskolās vai speciālajās izglītības iestādēs. Taču pašvaldību savstarpējos norēķinos neparādās transporta izdevumi nokļūšanai skolā ārpus Gulbenes novada.
Par to tika runāts novada domes 22.februāra finanšu komitejas sēdē.
Deputāts Gunārs Ciglis uzskata – ja pilnībā visi izdevumi netiek apzināti, arī par transporta izdevumiem, tas nozīmē, ka sabiedrībai ar skolu reformu “tiek aizmālētas acis”, jo īstā ietekme (slēdzot lauku skolas) finansiāli tiek noklusēta. Piemēram, transporta izdevumi esot “pārlikti citu izdevumu posteņos”.
Pašvaldības ekonomiste Gundega Upīte teica, ka apmēram 50 000 eiro Gulbenes novada pašvaldība savstarpējos norēķinos par izglītojamajiem maksā vairāk, salīdzinot ar to, ko saņem pretī no citām pašvaldībām. Tas saistīts ar to, ka daudzi Gulbenes novada bērni un jaunieši izvēlas izglītoties Cesvainē vai Jaunpiebalgā. Cik tādu bērnu ir, precīzas informācijas nav, turklāt gada laikā izglītojamo skaits novadā mēdz mainīties. Tāpēc precīzi nepieciešamā finansējuma aprēķini nav iespējami, runājot par pašvaldības izglītības iestāžu izdevumiem un viena izglītojamā uzturēšanas izmaksām gan savā teritorijā, gan pašvaldību savstarpējos norēķinos 2024.gadā. Novada deputāti par šādu nepieciešamās naudas plūsmu nobalsoja novada domes 29.februāra sēdē.
Deputāte Guna Pūcīte, pētot plānotās izmaksas, vērsa kolēģu uzmanību uz atšķirībām komandējumu un darba braucienu izmaksās. Izceļas Gulbenes novada vidusskola, kurai šim nolūkam paredzēti 1130 eiro.
G.Upīte teica – novada vidusskola ir liela izglītības iestāde. Komandējumu izdevumos iekļauti ceļa izdevumi un maksa par naktsmītnēm. Savukārt lauku skolas komandējumu ziņā vienmēr esot bijušas pieticīgākas un šogad tās būšot “piespiedu kārtā pieticīgākas” sakarā ar pašvaldības sarežģīto budžeta situāciju.
Vai tad nav pašvaldibās pieejami dati par bērniem skolas vecumā un tad, manuprāt, pat vienkārši ir noskaidrot, kur bērni macās, kā nokļūst izglītības iestādēs. Ir taču pagastos socialie darbinieki un pagastos tak vispār viens otru pazīst.
stāķu skolu sen vajadzēja slēgt, tik tuvu gulbenei
Gulbenes domē sēž cirvji ar netēstiem kātiem
Kāda sakarā tāda līmeņa skolu kā Stāķi būtu jāslēdz?Tik laba skola man bērni sajūsmā.Ari tas ka pat no Gulbenes brauc bērni.
Kāpēc ir tik lieli aprēķini bērnudārziem Gulbenes centrā? Kur ir Galgauskas,Lizuma un Tirzas pirmsskolas pieskatīšanas grupu aprēķini? Tur bērnu izmaksas nerēķina?
Jā kur arī aprēķini par bērniem pirmsskolā? Kaut kādi jocīgi grāmatveži kau ko rēķina kaut ko aizmirst
Cik tādu bērnu ir, precīzas informācijas nav, turklāt gada laikā izglītojamo skaits novadā mēdz mainīties…. Šī ir fantastiska informācija. Ja nezin cik novada bērnu mācās citur, tad kā Jūs zinat par pārējiem skaitļiem?
Kāda ekskluzīva līmeņa skola tad ir Stāķu pamatskola?
Kaut kādi mega augsti sasniegumi valsts olimpiādēs vai sportā?
Kaut kāds eksluzīvs atsevišķs statuss piešķirts?
Pirms izskiet šādus apgalvojumus, vajag drusku padomāt.