Mācības tikai latviešu valodā uzlabos Latvijas attīstības mērķus, kā piemēram, ekonomikas transformāciju un kvalitatīva darbaspēka nodrošināšanu, pēc valdības sēdes preses konferencē minēja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) norādīja, ka šodien tika veikti pēdējie lēmumi, kas panāks visas izglītības sistēmas pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā.
Čakša norādīja, ka viena no valdības deklarētajiem mērķiem izglītības nozarē ir vienota skola. Kā skaidroja Čakša, lai gan varētu izskatīties, ka šodien pieņemtie grozījumi ir tikai formāls akts, tas joprojām esot svarīgs solis, lai nodrošinātu skolu vienlīdzību un drošību.
Tāpat Čakša atgādināja, ka izmaiņas nenorisināsies no nulles punkta, jo jau iepriekš pakāpeniski tika palielināta latviešu valodas izmantošana mācību procesos mazākumtautību skolās, it īpaši vidusskolas līmenī, kur mācības norisinās tikai latviešu valodā.
Vienotas skolas ļaus bērniem labāk integrēties Latvijas sabiedrībā un Latvijas sistēmā kopumā. Papildus arī tiks sasniegti citi Latvijas attīstības mērķi, kā piemēram, ekonomikas transformācija un kvalitatīva darba spēka nodrošināšana, uzsvēra Čakša.
Čakša arī informēja, ka pašreiz ministrijā tiek gatavots dokuments par mazākumtautības kultūras un valodas apgūšanu interešu izglītības pulciņos, kuru sabiedriskajai apspriešanai plānots nodot pavasara beigās vai vasaras sākumā.
Jau ziņots, ka Saeima pieņēma likumu grozījumu, kas nosaka, ka Latvijā arī pirmsskolās un pamatizglītībā trīs gadu laikā pakāpeniski notiks pāreja uz mācībām tikai valsts valodā.
Kā nosaka likumu izmaiņas, sākot ar 2023.gada 1.septembri, vispārējās izglītības pamatizglītības programmas tiks īstenotas pilnībā tikai latviešu valodā 1., 4. un 7.klasē, ar 2024.gada 1.septembri – 2., 5. un 8.klasē, ar 2025.gada 1.septembri – 3., 6. un 9.klasē. Arī pirmsskolas izglītība no nākamā gada 1.septembra tiks īstenota tikai valsts valodā.
Čakša veselības sistēmu jau sačakarēja, tagad ķersies pie izglītības! 🤬