Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes Ģimenes izglītības un atbalsta centrs – vieta, kur ģimenēm tikties ar speciālistiem

MONTESORI metodikas speciāliste Maija Kirillova (vidū). Pie viņas vēršas gadījumos, kad bērnam nepieciešams papildu atbalsts, lai attīstītu pašapkalpošanās prasmes, bagātinātu vārdu krājumu, attīstītu matemātisko domāšanu, līdzsvarotu uzvedību. FOTO: GATIS BOGDANOVS

2. aprīlī svinīgi tika atklāta Gulbenes novada Izglītības pārvaldes struktūrvienība “Ģimenes izglītības un atbalsta centrs”, kas atrodas Gulbenē, O.Kalpaka ielā 70A. Šajā centrā Gulbenes novada bērniem un vecākiem pieejama profesionāla dažādu speciālistu palīdzība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova stāsta, ka sapnis par šādu centru uz papīra tika pierakstīts 2021. gadā.

“Ir pagājis kāds laiciņš, kad no uzrakstītā sapņa esam nonākuši līdz šim brīdim, kad oficiāli centrs tiek atklāts. Es pati un kolēģi novēlam šim centram, lai šī ir kā satikšanās vieta ģimenēm ar speciālistu, bērnam ar speciālistu, lai šī ir arī satikšanās vieta speciālistam ar speciālistu un lai mums izdodas nodrošināt pieejamību tepat Gulbenē ar speciālistiem, kuri mūsu iedzīvotājiem ir visvairāk vajadzīgi,” uzsver D.Kablukova.

Šobrīd – septiņi atbalsta speciālisti

D.Kablukova stāsta, ka šobrīd ir pieejami septiņi atbalsta speciālisti, ir divas psiholoģes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
UZVEDĪBAS ANALĪTIĶE, speciālā pedagoģe Aija Pluša (priekšplānā) stāsta, ka pie viņas uz nodarbībām bieži vien nāk bērni, kuriem ir valodas attīstības traucējumi. Nodarbība ilgst stundu. FOTO: GATIS BOGDANOVS

“Pamatā mūsu primārais mērķis no psihologu puses ir izbraukumi uz izglītības iestādēm. Viņas vēro stundas, runā ar bērniem, palīdz skolotājiem, un katrai ir arī uzdevums, tik, cik var sniegt izglītojošu informāciju vecākiem, pedagogiem un sabiedrībai. Montesori metodikas speciāliste mums piebiedrojās jau pirms pusotra gada. Mums ir arī lietišķās uzvedības analītiķe. Latvijā šī profesija profesiju katalogā ir no šī gada. Sākotnēji mēs viņus saucām par ABA terapeitiem. Lietišķās uzvedības analītiķe Aija (Aija Pluša – red.) strādā ar tiem bērniem, kuriem ir uzvedības un socializēšanās problēmas. Viņas darba uzdevums ir izpētīt, saprast, kā bērnu virzīt, lai viņš ir sociāli pieņemts, lai pats jūtas labi un arī apkārtējie jūtas labi. Speciāla pedagoģija ir Aijas otrs amats. Speciālos pedagogus mums ļoti vajag, un viņi ir aicināti piebiedroties mūsu komandai. Arī no valsts puses ir noteikts, ka tur, kur ir bērni ar speciālām vajadzībām, ir jābūt pieejamam speciālajam pedagogam. Jaunums no šī gada – karjeras konsultācijas. No valsts puses arī ir uzstādījums, ka par to ir ļoti jādomā. Bērniem jau 6. klasē jāapjauš savas spējas un spēja sasaistīt tās ar profesiju, lai nav tā, ka 9. klasē stāv un domā, kur iet, ko darīt, kas patīk un kas ne. Mums ir divas karjeras konsultantes – Edīte (Edīte Zaube – red.) un Raisa (Raisa Raga – red.). Centra fokuss noteikti ir iekļaujoša izglītība un bērnu tiesību aizsardzības jautājumi,” par centra piedāvājumu stāsta D.Kablukova un norāda, ka centra vadmotīvs ir – strādāt, lai katrs bērns attīstās atbilstoši savām iespējam un savām vajadzībām un lai katrs bērns ar sevi jūtas labi, pašpārliecināti.

KLĀTESOT centra speciālistiem, notika svinīga tā atklāšana. No kreisās: Inese Stradiņa, Una Tilgase, Dace Kablukova un Raisa Raga. FOTO: GATIS BOGDANOVS

Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Vija Pušķe svinīgajā atklāšanas pasākumā teica, ka viņas vadītā izglītības iestāde jau ir baudījusi augļus no šī ģimenes centra.

“Mums ir bērni, kuriem ir ļoti specifiskas vajadzības, un ģimenes iegulda, lai attīstītu viņus, un, šobrīd pārrunājot, kāda ir izaugsme pirms skolas, tad tā ir tik liela! Paldies par darbu, kas jau ir izdarīts!” uzsvēra V.Pušķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Speciālistu pakalpojumi ir par brīvu

“Visi šo speciālistu pakalpojumi ir pieejami par brīvu,” “Dzirkstelei” saka D.Kablukova, bet viņa pieļauj iespēju, ka nākotnē varētu būt vēl arī citu speciālistu pakalpojumi, taču par maksu.

“Apzinoties, ka pašvaldības finansējums nekad nebūs tik liels, lai varētu visu apmaksāt, varētu būt arī maksas pakalpojumi, lai cilvēkam nav jābrauc, piemēram, uz Valmieru, Rēzekni, Madonu vai Rīgu pie konkrētā speciālista, bet tas ir tepat pie mums. Mēs neceram, ka visus sapņus varētu piepildīt par pašvaldības naudu,” saka D.Kablukova.

Viņa arī stāsta, ka pieprasījums pēc speciālistiem ir liels. “Šobrīd rindā pie speciālista nākas gaidīt trīs mēnešus,” stāsta D.Kablukova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī Montesori metodikas speciāliste Maija Kirillova “Dzirkstelei” apstiprina, ka pieraksts ir divus, trīs mēnešus uz priekšu. “Pie manis nāk bērni vecumā no 1 gada līdz 11 gadu vecumam. Kamēr ir interesanti, kamēr var apgūt kaut ko jaunu, bērns te ir laipni gaidīts,” uzsver M.Kirillova.

Biežākās problēmas, ar ko nākas saskarties, ir saistītas ar uzmanības noturību, koncentrēšanos, sīko motoriku, valodas attīstība, uzvedībām grūtības. “Rutīna, režīms, konsekventas prasības un robežu ievērošana. Tad bērnam ir iekšējais un ārējais miers, un tad var daudz vairāk sasniegt,” uzsver Montesori metodikas speciāliste, kuras lielākais gandarījums ir redzēt, kā bērns attīstās.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.