Latviska – vienota un iekļaujoša skola – pāreja uz izglītību valsts valodā, pedagogu darba samaksas palielināšana, jaunas un mūsdienīgi pārbūvētas skolas iezīmē vienas no svarīgākajā pārmaiņām, kas skar skolēnus un pedagogus jaunajā mācību gadā.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša: “No 1.septembra sākas jauns un noslēdzošais trīs gadu ceļš, veidojot latvisku – vienotu skolu, kas ļaus mums pārtraukt nepamatoti ieilgušo skolu segregāciju.”
Ministre uzsver, ka vienota skola latviešu valodā ir stratēģisks un valsts ilgtermiņa drošības jautājums. Mācības latviešu valodā kļūs par visu Latvijas skolas ikdienas praksi. “Jaunais mācību gads sāksies arī ar to, ka kopā valdībā esam nodrošinājuši finansējumu pedagogu darba samaksas pieaugumam. Šo darbu mērķtiecīgi turpināsim, jo mūsu mērķis ir trīs gadu laikā panākt, lai ikviens pedagogs saņemtu 2500 eiro. Ticu, ka jau šodien studiju izvēle pedagoģijas jomā būs veiksmīga ne tikai konkurētspējīga atalgojuma ziņā, bet, kopā strādājot, augs skolotāja profesijas reputācija un sabiedrības novērtējums,” pauž A.Čakša.
No 1.septembra pāreja uz izglītību tikai latviešu valodā uzsāk pirmsskolās, 1., 4. un 7. klasēs. Pāreju uz izglītību visā izglītības sistēmā tikai latviešu valodā noslēgsies pakāpeniski, trīs gadu laikā 2025./2026. mācību gadā. Sekmīgai latviešu valodas ieviešanai visā mācību procesā mazākumtautību skolēniem un pedagogiem nodrošināti dažādi atbalsta pasākumi. Skolēniem dažādi iesaistoši atbalsta pasākumi – mācību materiāli, vasaras nometnes pirms mācību gada, kā arī nometne rudens brīvlaikā, lai palīdzētu nostiprināt un pilnveidot latviešu valodas zināšanas. Tāpat Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir nodrošinājusi finansējumi, lai skolas, kurās nepieciešams var nodrošināt pedagogu palīgus mācību stundās, kā arī skolotājus pagarinātajām dienas grupām atbalstam ne tikai mācību procesā, bet arī latviešu valodas lietošanas ikdienā paradumu stiprināšanai. Skolām un pedagogiem pieejami latviešu valodas un metodiskie kursi, mentoru atbalsts no skolu vides, nometnes, mācību un metodiskie materiāli.
Pirmsskolas izglītības posmā šobrīd ir vairāk nekā 13 tūkstoši bērni, kas izglītību iegūst mazākumtautību izglītības programmās, kas ir 13,6 % no pirmsskolā esošā bērnu skaita. Pamatizglītības posmā mazākumtautību izglītības programmās mācās vairāk nekā 45 tūkstoši skolēni, kas ir 19,5 % no kopējā skolēnu skaita pamatizglītībā. Vairāk nekā 3,8 tūkstoši skolu pedagogu ir iesaistīti mazākumtautību izglītības programmu pamatskolas posmā un vairāk nekā 1300 skolotāji pirmsskolas izglītības posmā, liecina IZM apkopotie dati.
Valsts izglītības un satura centra (VISC) vadītāja Liene Voroņenko uzsver, ka jaunais mācību gads iezīmējas ar pilnu pāreju uz jauno izglītības standartu (“Skola2030”). “Ar jauno izglītības pieeju un standartu mēs risinām ne tikai darba tirgus vajadzības un globalizācijas tendences, bet arī tās vajadzības, kas ir tieši skolēniem. Gan no skolēna, gan nozares skatpunkta turpināsim apzināt kopējās vajadzības, lai uzlabotu un ieviestu vajadzīgas un papildinošas izmaiņas, kas nepieciešamas mūsdienīgam un kvalitatīvam mācību procesam. Jaunajā mācību gadā būs pieejami jauni mācību materiāli tādos mācību priekšmetos kā “Programmēšana” un “Dizains un tehnoloģijas” Hārvardas (Harvard University) un Oksfordas (University of Oxford) universitāšu aprobētu mācību saturu.
Lielu uzmanību VISC turpina veltīt mācību līdzekļu izstrādei latviešu valodas apguvei un vēstures un sociālās zinātnes mācību priekšmetu programmas un mācību līdzekļu attīstībai. Īpašu uzmanība tiek pievērsta arī veselīga un fiziski aktīva dzīvesveida paradumu veidošanai skolēniem, pievēršot uzmanību, kā motivēt un vairot skolēnu prieku nodarboties gan ar sportu, gan fiziskām aktivitātēm.
Jaunajā mācību gadā ar Eiropas Savienības fondu atbalstu pilnībā no jauna uzbūvētā skolā durvis vērs Ogres Valsts ģimnāzija, bet pilnībā pārbūvētās – Jēkabpils Valsts ģimnāzija, Kuldīgas Centra vidusskola, Valmieras Valsts ģimnāzija un Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola.
Skolu infrastruktūras modernizācijas projekti jaunajā mācību gadā turpināsies Jēkabpilī, Madonā, Talsos un Bauskā, kā arī Rīgas, Kuldīgas profesionālās izglītības iestādēs.
Tāpat jaunajā mācību gadā turpināsies programmas “Dators ikvienam skolēnam” īstenošana, kuras mērķis ir nodrošināt, lai katram skolēnam mūsdienīgam mācību procesam būtu pieejams dators. Jau šobrīd 524 skolas saņēmušas vairāk nekā 25 tūkstošus portatīvo datoru, bet jaunajā mācību gadā aptuveni 26 tūkstošus portatīvo datoru piegādās 1.- 6.klašu posmā, kas primāri paredzēti sociāli neaizsargātiem skolēniem.
Vispār jau arī vecākiem pienākas atalgojums par attālināto mācību periodu jo vecāki palīdzēja mācības,nevis pedagogi.Kapec viņiem palielināt algas, vecākiem arī ir jāmaksā par komunālajiem pakalpojumiem,par bērniem pārtikas produktu iegādei, apģērbu un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu izglītības iestādēs visā Latvijā.
Tak nebūs Jums diena izdevusies ja neiekakāsiet kautko reti stulbu komentāros ne?
Bēdīgi lasīt šādu cilvēka skatijumu uz lietām…! *Pirmkārt tas ir Jūsu bērns. Jūs varbūt gribat no valsts naudu par to ka Jūs savu bērnu no rīta saģērbjat, pabarojat, vakarā par pasakas lasīšanu vispār piemaksu vēlaties???Jebkurā periodā (normāls) vecāks ja tas nepieciešams palīdz savam bērnam mācībās utt. Un normāliem vecākiem nav vispār ne problēmu šajā jautājumā nekā jo tas ir viņu bērns!
*Otrkārt bij tādi apstākļi valstī/pasaulē… un visiem bij grūti utt pat neiedziļināšos ja nesaprotat tā ir Jūsu stūlbuma …..
*Treškārt iemācaties cienīt citu darbu varbūt Jūs D..ra tāda! Varbūt pastrādājat pati skolā kaut pāris mēnešus, tad redzēsim kā Jums veiksies. Domāju diezgan bēdīgi ja ne pavisam kritiski slikti! Nevajag spriest par citām profesijām ja Jums nav sajēgas vispār par to ko tajās dara un cik smaga ir slodze! Un citu maciņos ar savu šņukuru nevajag bāzt.
JŪSU BĒRNS IR JŪSU BĒRNS UN NEVIENS JUMS NEKO NAV PARĀDĀ NE VALSTS NE KĀDS CITS
Pēdējā laikā lasot komentārus liekas, ka kautkādai daļiņai vecāku viņu pašu bērns ir kā apgrūtinājums, tāpēc tik meklē kam uzgrūst savu bērnu vai ko vainot.
Kā var izvemt tik daudz žults? Tu tak viņā vienkārši noslīksi.
Tipiska jauno laiku učilka.
Treškārt iemācaties cienīt citu darbu varbūt Jūs D..ra tāda! Varbūt pastrādājat pati skolā kaut pāris mēnešus,..atbilde —-darbs kā darbs…turklāt maz kurā profesijā 14.00 jau var iet mājās un 3 mēneši ir brīvi. un nevajag čīkstēt, par mājas darbu labošanu, ja pēcpusdienā skolas jau tukšas, bērni iet mājās. Visos ceļojumus kas braukā? Skolotāji vien. Protams ir grūti tikt galā arī ar izlaistiem bērneļiem, bet nevajag dramatizēt..
Zemiski cilvēki esat jūs kur naudas mūžīgi maz,jums kauna nav un nebūs.Bernus arī vecāki audzina pēc iespējām,un jūs aizveriet savas smirdīgas mēles, čūska 🐍 esat jūs.Jus nemaz nezināt kam es esmu gājusi cauri.Nevienam nenovēlu , bet tādiem raganu spietiem nesaprast,jo te jau parādās jūsu ļaunums,. Vajag padomāt ka vecākiem arī ir viss jādomā, gan lai būtu pārtika, apģērbs,jo bērni izaug no visa.Skolai pat direktors nav viss līdz pēdējam brīdim.Ta taču ir taisnība,ka skolotāji brauc skolas mācību gada laikā ceļojumos,un vai tas ir pareizi kā jūs domājat?
Nesaprotu, kāpēc skolotāji nedrīkst braukt ceļojumos?
Nu bet tas ka Jūs kautkam esat izgājusi cauri nenozīmē, ka varat noniecināt un aizskart citu profesiju pārstāvjus! Katrs cilvēks savā dzīvē daudz kam iziet cauri neatkarīgi no profesijas kurā viņš strādā! No Jums diemžēl jau nāk ļaunums! Man viss tip top ā jā neesmu skolotāja ja kas! Ja jums tā sirdij vieglāk.
Cienu gan pārdevējus, gan apkopējus un priecājos par visiem, un visiem novēlu nopelnīt vairāk un cīnīties par cilvēka cienīgu atalgojumu! Ā jā kāpēc būtu kādam(jebkurā profesijā strādājošam) jākaunās no tā, ka viņš vēlas nopelnīt cilvēka cienīgu atalgojumu? Man liekas tas ir diezgan normāli. Žēl tik ka drosme par to cīnīties ir tikai mediķiem un skolotājiem! (Policistiem un ugunsdzēsējiem arī vajadzēju man liekas).
Nu un ka nav direktora, gan jau atradīsies konkursa kārtībā, a kas Jums no tā? Jums kāds direkora vietā liek strādāt, viņa pienākumus liek pildīt vai?
Par ceļojumiem vispār nesaprotu, pārdevēji, bibliotekāri, mediķi utt …. visi kas grib brauc ceļojumos ja kas! Kapēc skolotāji nevarētu braukt?
Ja māk labi čekot biļetes vispār var pa 30eiro aizlidot.
Ceļojumā var braukt visi, kuriem ir nauda.
Ja strādā, tad nauda ir. Un ceļojumi arī ir lēti un dārgi. Viens pērk televizoru pa visu sienu, cits brauc ceļojumā. Katram savs vaļasprieks.
Vispār jau visi grib cienīgu atalgojumu, ne tikai konkrētās profesijas pārstāvji.
Kādi skolotājiem ceļojumi, ja viņi gandrīz badā mirst?
Laikam vienīgā profesija, kura 30 gadus gaudo un streiko par algām. Tajā pašā laikā izglītības kvalitāte ir novesta galīgi pakaļā.
Jums arī dienas būs kā murgi kas man vēlē.Jo es nekādus pabalstus nesaņemu,un no fiziskā darba nekad neesmu baidījusies,varu strādāt,bet kur ir Gulbenē darba vietas sāksim ar to.Protams ka vecākiem arī vajadzētu streikot,bet tikai gaida kautko ka debesmnna kritīs no debesīm 😎😎😎😭😭😭
Vismaz daļu no tām vateņu učenēm atsēdinās no amata. Varēs iet betā, cīsiņus krāmēt.
Par tiem ceļojumiem. Nav žēl, ka skolotàji brauc, man tikai prieks, ka atpùšas. Bet , nav normāli, ka skolotāji to dara mācību gada vidū vai vēl trakāk, gada beigās, kad ir intensīvs mācību process. Ja vēl tai laikā būtu aizvietotājs, tad nekādu pretenziju. Bet nav taču. Es un daudzi citi vecāki ļoti ceram, ka šajā jautājumā beidzot kaut kas mainīsies.
Nekas tur nemainīsies. Tur ir tāds zaņķis, ka bail.
Ja izejam no uzstādījuma “Tas ir tikai jūsu bērns”, tad var vispār klapēt ciet gan skolas, gan Izglītības Ministriju, jo taču nevajag! Lai māca katrs pats savus bērnus.
Ļoti daudzi jau apsver iespējas tālmācībai, jo skolās viss drīz būs galīgā pakaļā.
Tālmācības vidusskola ir laba, sākot no vidējām klasēm, ja bērns daudzmaz patstāvīgs, motivēts un nav caurām dienām viens mājās, bet kāds viņu redz arī. Bet mazajiem tas neder. Mazo bērnu sakarā iesaku- mesties vairākām ģimenēm ar pietiekami izglītotiem vecākiem kopā, kārtot katriem atsevišķi mājmācību, bet realitātē mācīt bērnus nevis katram savās mājās, bet vienoties, ko kurš mācīs visiem iesaistītajiem bērniem kopā.
Mums Liepājā savā laikā mācīja, ka labākā mācību forma ir ekskursija. Mājmācībā to var realizēt daudz vairāk un pamatīgāk, nekā parastajā skolā, kas maz kur iet, maz kur brauc pat literatūras sakarā, par vēsturi un dabas mācību nerunājot.