Gulbenes novada vidusskolas 11.klašu skolēni ir iesaistījušies projektā “Energovienoti” par ēku energoefektivitātes pasākumu apzināšanu. Šo projektu sadarbībā ar pašvaldību un skolu īstenoja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts.
Skolēni Gulbenē izraudzījās konkrētas daudzdzīvokļu ēkas, kurās veikt energoefektivitāti vai tās neesamību raksturojošas fotofiksāšas, aptaujāt māju iedzīvotājus, apkopot datus un vismaz mēnesi (sākot ar 2022.gada novembra otro pusi) regulāri – katru dienu konkrēta laikā – sekot līdzi temperatūrai iekštelpās vienā vai vairākos dzīvokļos un pierakstīt datus.
Šajā projektā pavisam iesaistījās 14 skolēnu grupas, kuras ir prezentējušas sasniegtos rezultātus.
Vidusskolnieces Keitas Kruglovas pārstāvētā grupa pētīja nesiltināto daudzdzīvokļu māju Lazdu ielā 11/13, kurā ir 4 kāpņu telpas un katrā no tām 14 dzīvokļi un kura ir pieslēgta pilsētas centralizētajiem siltumapgādes tīkliem. Mērķis bijis, kā vienlaikus ēkā nodrošināt pietiekamu siltumu un reizē arī taupīt. Skolēni vadījušies no pieņēmuma, ka cilvēki ir nepietiekami izglītoti par to, kā sasniegt vēlamo. “Mēs devāmies pie iedzīvotājiem un mēģinājām noskaidrot, vai viņiem šī tēma ir aktuāla, vai viņi ir gatavi iesaistīties un noskaidrot, kādi faktori ietekmē siltuma saglabāšanu. Gribējām arī zināt, vai mājas iedzīvotāji dara visu iespējamo, lai neļautu siltumam aizplūst. Piedāvājām arī iepazīstināt iedzīvotājus ar dažādiem padomiem siltuma aizplūšanas samazināšanai,” stāsta Keita. Jaunieši mājā izplatījuši aptaujas anketas un atpakaļ ir saņēmuši 17 anketas. No anketēšanā iegūtās informācijas kļuvis zināms, ka mājā lielākajai daļai dzīvokļos ir tādi radiatori, kuriem iespējams regulēt siltumu. Lielākajai daļai dzīvokļos ir arī pakešu logi. Lielākā daļa iedzīvotāju atzina, ka ziemā vēdina dzīvokļus, plaši atverot logu uz 5-10 minūtēm. Noskaidrojies, ka apkures sezonas laikā mājas iekštelpās vidējā siltuma temperatūra ir 21 grāds.
Vidusskolniece Linda Kokoreviča kopā ar vienaudžu grupu pētīja energoefektivitāti Skolas ielā 5/2. Tā ir 45 dzīvokļu māja, kas nav siltināta. Anketēšanā piedalījušies 15 dzīvokļu iemītnieki. Projekta laikā tika konstatēts, ka telpās šajā ēkā siltuma daudzums bijis svārstīgs, ko ietekmēja ne tikai laika apstākļi, bet arī cilvēku paradumi. Tika arī konstatēts, ka daudzos dzīvokļos ir vecā tipa radiatori, kuri tiek aizklāti ar aizkariem un mēbelēm.
Abās minētajās daudzdzīvokļu mājās mazgājoties vairums iedzīvotāju priekšroku dod dušai, nevis izmanto vannu. Iedzīvotāji arī seko līdzi tam, lai kāpņu telpas ārdurvis ziemā vienmēr būtu cieši aizvērtas. Taču mazāk iedzīvotāji ir informēti par to, kas notiek ēku koplietošanas telpās, piemēram, pagrabos.
Viss ir forši, tikai Gulbenē nav mājas ar adresi Skolas iela 2/5. Dzirkstele, lūdzu, precizējiet un labojiet adresi. Droši vien bija domāta adrese Skolas iela 5/2
nu konstatēja, ka juris un dace var savos dzīvokļos regulēt radiatorus. Kas no tā? šie tāpēc mazāk maksāja?
Galvenos siltuma zudumus rada logi. Risinājums, aizmūrēt logus, mūri nosiltināt. Nav par ko.