Grāmatā "Ļoti briesmīgs notikums" - dzejoļi par jocīgiem notikumiem

Izdevniecībā “Liels un mazs” klajā nākusi krievu dzejnieka Daniila Harmsa (1905–1942) dzejoļu izlase bērniem “Ļoti briesmīgs notikums”.

Harmsa dzeja bērniem nes sevī to pašu “literāro trakumu un izaicinājumu”, kas piemīt viņa daiļradei kopumā: «absurda meistars», «sirreālisma elementi», «futūrisms», «hepenings» – šādi apzīmējumi tiek lietoti, jo ir grūti precīzi noformulēt Harmsa tekstu pievilcības cēloņus. Spēles ar valodu un dzejoļu dinamiskie, jocīgie sižeti padara viņa bērnu dzeju viegli uztveramu un viegli prātā paturamu.

Deviņas

Gleznas

Te izliktas

Bija.

Tās deviņās

Minūtēs

Apskatījām.

Bet ja nu

To būtu vairāk

Par deviņām,

Tad ilgāk

Mums jāskatās

Būtu

Uz viņām.”

Grāmata veido arī priekšstatu par šīs dzejas vēsturisko kontekstu, tajā ir daudz kas tāds, kas mūsdienās šķistu pilnīgi neiedomājams: skarbums, vardarbība, militarizētais padomju patriotisms, taču lasot redzams, kā tas viss ironiski pārvēršas savā pretstatā. Harmss savos dzejoļos mums jautā: vai spēle var būt jautra, ja tās dēļ jācieš kādam citam; vai dzīvē noteikti jābūt tā, ka stiprākais apmāna un pakļauj vājāko; vai katram puikam jāsapņo kļūt par tankistu vai robežsargu, lai atrastu un iznīcinātu īstus vai iedomātus ienaidniekus?

Daniila Harmsa dzejoļu izlasi bērniem sastādījis un no krievu valodas atdzejojis Kārlis Vērdiņš, un ilustrējis Reinis Pētersons.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds, tā piemērota vidējā skolas vecuma bērniem.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide