Pagājušās nedēļas nogalē norisinājās Gulbenes novada tautisko deju kolektīvu koncerts-skate. Gulbenes novada kultūras centra vadītāja vietniece amatiermākslā Ieva Mūrmane stāsta, ka deju koncertā-skatē piedalījās 15 novada deju kolektīvi.
“Žūrijas nebija, un kolektīvi netika vērtēti, jo šis nav dziesmu un deju svētku gads. Deju kolektīvu virsvadītāja Zaiga Mangusa šogad aicināja skati vairāk organizēt kā koncertu. Tika atrādītas dejas, kas ir iemācītas, un pēc koncerta deju kolektīvu vadītājas pārrunāja, ko vajag uzlabot un kas iepriecināja. Tā bija atkal sanākšana kopā un sava jaunākā veikuma parādīšana. Kopā novadā ir 16 deju kolektīvi, jo tikko pirms pāris mēnešiem atdzima “Poga”, bet viņi vēl nebija gatavi piedalīties,” stāsta I.Mūrmane.
Priekšroku dod koncertam
Z.Mangusa “Dzirkstelei” skaidro, ka šogad varēja izvēlēties – organizēt skati vai koncertu-skati, lai paši redzētu, cik ir kolektīvu un ko kurš dejo pēc brīvas izvēles. Priekšroka tika dota koncertam-skatei. “Lai cilvēki bez stresa dejo savam priekam!” saka Z.Mangusa.
Pēc koncerta-skates Z.Mangusa rezumē, ka līmenis pēc aizvadītā deju svētku gada, kas bija pērn, ir ļoti labs un novadā ir daudz deju kolektīvu. Viens kolektīvs ir izveidojies no jauna, un tas ir Gulbenes novada kultūras centra jauniešu deju kolektīvs, ko vada Dace Freimane.
“Koncertā piedalījās visi 15 deju kolektīvi. Cilvēki dejo ar prieku, un laikam deju svētki daudziem deva stimulu, ka viņiem gribas būt dejotāju vidū. Mums dejotāju skaits ir nevis samazinājies, bet šķiet, ka palielinājies. Visi dejo ar azartu. Vēlos uzteikt un bija pārsteigums par Rankas deju kolektīvu “Malduguns”, kas tiešām parādīja salīdzinoši ļoti labu sniegumu, jo viņiem nemaz tik viegli sākumā negāja. Svētkos pērn arī šis kolektīvs piedalījās, bet šogad viņi sākuši dejot skaistāk un labāk,” slavē Z.Mangusa.
Par saņemto atzinību “Malduguns” vadītāja Santa Ansberga “Dzirkstelei” stāsta, ka dejotāji ir ļoti atbildīgi. Šogad “Malduguns” svinēs piecu gadu jubileju, un daļa ir tādi, kas arī dejo visu šo laiku.
“Uz mēģinājumiem nāk ar lielu atbildību un cenšas. Mēģinājumi mums ir gari. Cenšamies cītīgi iet cauri visam – no pamatsoļiem līdz dejas horeogrāfijai. Tā ir pašu jauniešu apņēmība sasniegt augstāku latiņu. Dziesmu un deju svētkos viņi redzēja augstākas kategorijas deju kolektīvus, un ir tā vēlme pacelt savu latiņu. Bet vispār “Malduguns” dejotāji ir ļoti apņēmīgi un atvērti. Panākumu atslēga droši vien ir lielais darbs, ko viņi iegulda. Deju kolektīva pamatu veido Rankas jaunieši, un nāk arvien jauni klāt, kas izauguši līdz jauniešu vecumam. Jā, jaunieši grib dejot. Ja man pirms kaut kāda laika teica, ka Ranka nebūs tā vieta, kur būs deju kolektīvs, tad mēs droši šodien varam teikt: Ranka būs tā vieta, kur ir dejotāji!” saka S.Ansberga.
Ar azartu un dejas prieku
Z.Mangusa novērojusi, ka kopumā mūsu novada dejotāji izceļas ar azartu, dejas prieku, ilgnoturību, ir ar atbildības sajūtu un nopietnu attieksmi.
“Viņiem daudz nozīmē deja un kopējie pasākumi, mīl deju. Mūsu novadā ir daudz deju kolektīvu, un pamatā vairāk – senioru, tāpēc ir labi, ka izveidojās jauniešu kolektīvs,” priecājas Z.Mangusa.
Šogad deju kolektīvi piedalīsies dažādos pasākumos, kuru ir daudz, tiek organizēti savstarpēji sadanči un koncerti, kad kolektīvi citu aicina ciemos.
“Visi deju kolektīvi ir aicināti 21.jūnijā uz tradicionālo ielīgošanu Lejasciemā. Kas vēlas, tas piedalās. Jauks pasākums! Tagad atzīmēsim valsts svētkus maijā, noteikti deju kolektīvi piedalīsies. Divi senioru kolektīvi – “Vērdiņš” un “Avots” – piedalīsies Limbažu senioru dienā 1.jūnijā,” stāsta Z.Mangusa.
Gulbenes novada tautisko deju kolektīvi, kas piedalījās koncertā:
● Gulbenes novada kultūras centra kolektīvi: • jauniešu deju kolektīvs, • vidējās paaudzes deju kolektīvs “Apinītis”, • deju kopa “Ratiņš”, • senioru deju kolektīvs “Vērdiņš”;
● Litenes jauniešu deju kolektīvs “Litenietis”;
● Stradu jauniešu deju kolektīvs “Zeija”;
● Tirzas vidējās paaudzes deju kolektīvs “Azanda”;
● Lizuma senioru deju kolektīvs “Ozoli”;
● Tirzas senioru deju kolektīvs “Avots”;
● Beļavas vidējās paaudzes deju kolektīvs “Ega”;
● Lejasciema vidējās paaudzes deju kolektīvs “Unce”;
● Litenes vidējās paaudzes deju kolektīvs “Ratenieki”;
● Lizuma jauniešu deju kolektīvs “Veiksme”;
● Lizuma vidējās paaudzes deju kolektīvs “Dārda”;
● Rankas jauniešu deju kolektīvs “Malduguns”.