Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studija “Sagša” sāk apkopot segu stāstus

ALDAS ALBERTES saglabātā vecvecmammas austā sega. Foto: no “Sagšas” arhīva.

Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” aicinājumam dalīties ar savas segas stāstu šobrīd atsaukušies pāris cilvēki, arī adulieniete Alda Alberte, kurai ir divas senas, viņas dzimtai dārgas segas, kas austas pirms aptuveni simts gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alda stāsta, ka šī “Sagšas” iniciatīva ir atbalstāma. “Paldies, ka to ceļ gaismā! Katrs paskatās, kas ir pūralādē vai skapī!” aicina Alda un turpina, ka viņa pati nav audēja, bet vecmamma un vecmammas vecmamma auda. “Es pati dzīvoju starp Tirzu un Jaungulbeni – Adulienā, bet mani vecvecāki ir no Vecpiebalgas. Piebaldzēni ļoti auda. Manas segas nav Gulbenes novadam raksturīgās segas, bet, protams, Vidzeme, viens apvidus. Daudz kas ir izputējis, bet tā ir gadījies, ka šīs segas ir saglabājušās. Vecmamma pat Sibīriju izbraukāja ar pašas austiem brunčiem. Man liekas, ka katrā otrajā lauku mājā kaut kas tāds ir. Cilvēki tikai nepaskatās. Varbūt bēniņos ir,” saka Alda.

“Sagšas” vadītāja Biruta Akmentiņa stāsta, ka ar saviem segas stāstiem gatava dalīties arī gulbeniete Dace Paidere. “Sagša” ir iepazinusies arī ar Elgas Sudrabas austo segu. Meistare jau pati ir viņsaulē, bet sega austa viņas mājās – dzīvoklī sviru šaurajās stellēs, tāpēc izvēlēta dubultauduma tehnika ar vienu saistītu malu. Savā laikā pārstāvējusi Gulbenes novadu vairākās republikas izstādēs.

“Laikam ejot, pamazām izbālē notikumi un lietas. Mūsu ideja ir apkopot segu stāstus, dot tām otru dzīvi, atkārtoti noaužot, lai pēc pāris gadiem mēs satiktos izstādē ar stāstiem, fotogrāfijām un pašu austām segām,” liecina “Sagšas” publiskotais ieraksts “Facebook.com”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biruta prāto, ka šī ideja par segu stāstiem varētu norisināties vairāku gadu garumā. “Domājam arī, cik plaši attīstīt šo iniciatīvu. Varbūt varētu arī piedāvāt cilvēkiem noaust savas dzimtas segu. Tēma ir plaša, un, domājot par lieliem darbiem, tie nenotiek zibenīgi,” saka Biruta.

Dalīties ar segu stāstiem iespējams: atnesot segu uz studiju, kur tā tiks nofotografēta un uzklausīts tās stāsts; par ierašanos iepriekš jāvienojas ar Birutu pa tālruni 28656428; var sūtīt “WhatsApp” ziņu Ilzei uz tālruni 26671943, norādot segas izmērus un visu iespējamo informāciju par segu un pievienojot fotogrāfijas.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.