Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrs jau 23. reizi izsludina lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023” jauno grāmatu kolekciju. Bibliotēkas saņems aicinājumu pieteikties lasīšanas programmā, aizpildot elektronisko anketu līdz 20. maijam. Lieli un mazi lasītāji jauno grāmatu kolekciju varēs vērtēt visu gadu un par, viņuprāt, labāko grāmatu dot savu atsauksmi, lai nākamā gada martā Lielajos lasīšanas svētkos LNB Ziedoņa zālē varētu paziņot balsojuma rezultātus.
2023. gada programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” katrā vecumgrupā ir jāvērtē piecas grāmatas, bet Vecāku žūrijas kolekcijā – četras, papildus atļaujot izvēlēties jebkuru grāmatu no pārējās kolekcijas, lai arī pieaugušie iedziļinātos bērnu un jauniešu literatūrā.
Šogad iekļauto grāmatu klāsts ir bagāts gan ar mūsdienām aktuālo tematiku, kas ļauj ielūkoties pagātnē, gan aizrauj ar pasakainu fantāzijas lidojumu. Kolekcijā varam lasīt dzeju, aplūkot un izpētīt komiksus, skaitīt skaitāmpantus, izvēlēties un vienā naktī izlasīt romānu, lēnām baudīt stāstu krājumus un priecāties par lielisko ilustratoru devumu.
2023. gada kolekcijā iekļautas 24 grāmatas: astoņi latviešu autoru darbi, piecpadsmit tulkojumi un viens folkloras krājums. Lasītāji varēs iepazīties ar četru franču rakstnieku darbiem, trīs lietuviešu un trīs igauņu grāmatām, kā arī pa vienam tulkojumam no zviedru, vācu, slovāku, poļu un katalāņu valodām.
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas grāmatu kolekcijas iegādi un norišu īstenošanu atbalsta LR Kultūras ministrija, top arī metodika un darba lapas par katru grāmatu. Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic LNB kopā ar reģionālajām bibliotēkām, lasītāju iesaisti un vērtēšanu vada lokālās bibliotēkas un skolas. Programmu vispirms uzsāk publiskās bibliotēkas kā vasaras lasīšanas aktivitāti, pakāpeniski vasaras nogalē programmā iesaistīsies arī skolas.
Iepriekšējais grāmatu vērtēšanas gads noslēdzās ar labiem rezultātiem. Šajā programmā iesaistījās 852 bibliotēkas, kuras rosināja lasīt jaunāko literatūru un sniegt par to vērtējumu. Savas domas pauda vairāk kā 20 tūkstoši lasītāji no Latvijas skolām un bibliotēkām, kā arī no 67 latviešu diasporas centriem visā pasaulē.
2023. GADA GRĀMATU APSKATS
“5+ grupā” ietverts Aivara Neibarta dzejoļu krājums “ŅAUdiena.rrr” (“Latvijas Mediji”) ar lieliskām Gundegas Muzikantes ilustrācijām. Anetes Meleces asprātīgā bilžu grāmata “Pazudušais miedziņš” (“Liels un mazs”) par grāmatu klātbūtnes nozīmi ģimenes ikdienā. Ievas Samauskas darbs “Soliņš un Miskaste” (“Pētergailis”), kurā stāstīts par dažādu lietu vērtību un nozīmi. No poļu valodas tulkotās Annas Oņihimovskas grāmatā “Klimpas kungs un burinieks” (“Latvijas Mediji”) tiek risināta mantu pārbagātības patiesā vērtība, bet no katalāņu valodas tulkotajā Rosio Bonilja grāmatā “Kaimiņi” (“Latvijas Mediji”) atklājas jautrs stāsts, kad pazūd internets, tas vēsta par saprašanos, draudzību un dažādiem talantiem.
“9+ grupā” latviešu autoru grāmatas – Rutas Svažas pasaka “Pelesdēls Gudrinieks” (“Zvaigzne ABC”) un Dainas Tabūnas stāsts “Lasis Stasis un Atlasijas okeāns” (“Liels un mazs”), kurās attēloti aizraujoši piedzīvojumi. Par ģimenes vērtībām stāsta gan lietuviešu rakstniece Gaja Guna Ekle grāmatā “Brālis, kas nebija vajadzīgs” (“Zvaigzne ABC”), gan arī igauņu autore Trīnu Lāna savā darbā “Skeleta Juhana gaitas” (“Liels un mazs”). Piedzīvojumiem un jautriem notikumiem bagāts ir arī lietuviešu rakstnieku Vitalijas Maksvītes un Marjus Marcinkeviča stāsts “Bete un lidojošā dzimšanas dienas dāvana” (Jāņa Rozes apgāds).
“11+ grupā” ir skaitāmpantu un ķircinām pantu krājums “En den dīno šoko loko tīno”, ko savācis un sakārtojis Māris Rungulis. Dzintara Tilaka darbs “Zlatas ceļš” (“Zvaigzne ABC”) atklāj jaunas meitenes pārdzīvojumus un pārbaudījumus garajā ceļā, bēgot no kara Ukrainā. Franču rakstnieks Žans Klods Murlevā fantastiskajā garstāstā “Upe, kas tek atpakaļ” (Jāņa Rozes apgāds) vēsta par mīlestības vārdā veiktu tālu un bīstamu ceļojumu. Igauņu rakstniece Rēli Reinausa grāmatā “Kā mans tētis atrada sev sievu” (“Zvaigzne ABC”) risina ģimenes problēmas, kas atklājas komiskās situācijās un dažādos starpgadījumos, bet Aino Pervikas grāmatā “Burmemme” (“Liels un mazs”) varam iepazīties ar neparastu raganu un viņas trakulīgo humora izjūtu.
“15+ grupā” fantāzijas žanru pārstāv latviešu rakstnieka Toma Deimonda Barvida debijas grāmata “Zaļā dzīle” (“Dienas Grāmata”). Vācu komiksa autors Mavils grāmatā “Kinderlande” (“Liels un mazs”) uzbur lielo pārmaiņu laiku Austrumberlīnē, kad 1989.gadā krita Berlīnes mūris. Franču autoru Silēnas Edgāras un Pola Beorna grāmata “Mūru dāma” (Jāņa Rozes apgāds) stāsta par brīvdomīgu, bagātu skatuves dīvu un viņas mazmeitu. Latvija saistās ar šīs dzimtas vēsturi un mīklaino vecāsmātes pagātni. Lietuviešu rakstniece Igne Zarambaite stāstā “Melndzelmji” (Jāņa Rozes apgāds) atklāj pusaugu meitenes traģisku pieredzi un liktenīgu izpriecu nakti, bet zviedru rakstniece Jenija Jēgerfelde savā grāmatā “Mana kolosālā dzīve” (“Latvijas Mediji”) stāsta par Sigi, kurš mainījis skolu, vēlas kļūt populārs, un kā viņam veicas ar sevis pieņemšanu.
Vecāku žūrijā Kristīnes Ilziņas stāstu krājums “Es neliecināšu pret jums” (“Zvaigzne ABC”) atklāj cilvēku patieso seju sarunās un sadzīvē laikā pirms Atmodas. Vīzija par sociālajos tīklos iegūtu slavu un veiksmi, kas ne tikai iznīcina patiesās vērtības, bet pat izposta cilvēku dzīves, atklājas pazīstamās franču rakstnieces Delfīnes de Vigānas grāmatā “Bērni ir karaļi” (Jāņa Rozes apgāds). Rakstniece Virdžīnija Grimaldi romānā “Laiks iedegt zvaigznes” (“Zvaigzne ABC”) stāsta par mātēm un meitām, ģimenēm un neparastām draudzībām. Slovāku rakstnieces Monikas Kompaņīkovas stāsts “Piektā laiva” (“Pētergailis”) atklāj divpadsmit gadīgas meitenes dzīvi, kura ir atstāta novārtā, bet visiem spēkiem pati cenšas rūpēties par sevi un citiem.