
Rankas kultūras namā 27. martā notika Nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas “Pulkā eimu, pulkā teku” Vidzemes augstienes bērnu un jauniešu folkloras kopu reģionālais sarīkojums – skate, kurā piedalījās arī trīs folkloras kopas no Gulbenes novada.
Izglītības pārvaldes pārstāve Maija Skopāne informē, ka sagatavotās programmas, demonstrējot savas prasmes vienā vai vairākos folkloras žanros, rādīja astoņas folkloras kopas: Rankas pamatskolas “Dzīpariņi”, Stāķu pamatskolas “Dzirnaviņas”, Sveķu pamatskolas “Sveķelītis”, A. Eglīša Ļaudonas pamatskolas “Driksnēni”, Ziemeru pamatskolas “Dīveldreķi”, Cesvaines vidusskolas “Urdaviņa”, Ērgļu vidusskolas “Puzuriņi”, Jaunpiebalgas kultūras nama “Piebaldzēni”.

Žūrijā bija folkloras kustības “Pulkā eimu, pulkā teku” organizētāja Māra Mellēna, folkloras skolotāja un folkloras kopas “Kokle” vadītāja Dina Liepa, horeogrāfiskās folkloras speciāliste Dace Smirnova, latviešu dziedātāja Katrīna Dimanta un Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas pētniece un vēsturniece Anete Karlsone. Žūrija pateicās visām folkloras kopām un to vadītājiem par latvisko tradīciju saglabāšanu, kas ir jo īpaši būtiski skolēniem, kuri izaugot šīs zināšanas varēs nodot arī tālāk.
Rankas pamatskolas “Dzīpariņi” (vadītāja Aelita Medejse) ieguva I pakāpes diplomu, bet II pakāpes diplomu ieguva Stāķu pamatskolas “Dzirnaviņas” (vadītāja Diāna Šķēla) un Sveķu pamatskolas “Sveķelītis” (vadītāja Velga Janoviča).

A.Medejse stāsta, ka Vidzemes augstienes novadā šogad kopumā darbojas astoņas bērnu un jauniešu folkloras kopas.
“Skatē varēja dzirdēt ganu saucienus, noskaidrot, kur paslēpies Jumis, tika izdancināti lāči, apdziedāti ozoli, dejā izaustas jostas, izstaigātas meža malas, izstāstīta pat pasaka un apdziedātas vietas, kurās mums ir laba dzīve. Pēc individuālo programmu izrādīšanās kopīgi viss Vidzemes augstienes novads parādījām, kā esam sagatavojušies rotaļu programmai “Dindaru, dandaru, radu rotaļu rakstus”, kuru skatītāji varēs redzēt XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos Brīvības laukumā, Rīgā, 10. jūlijā. Šī programma ir plaša, jo katrai folkloras kopai bija jāapgūst 16 rotaļas, rotaļdejas un dejas,” stāsta A.Medejse.
Rankas pamatskolas “Dzīpariņi” jau tagad gatavojas tradicionālās dziedāšanas konkursa “Dziesmu dziedu, kāda bija”, muzicēšanas konkursa “Klaberjakte” un dejošanas konkursa “Vedam danci” fināliem, kuri noritēs 26. aprīlī Rīgā, un jau 28. jūnijā “Dzīpariņi” dosies uz starptautisko folkloras festivālu “Baltica2025”.
Žēl, ka neviens neuzprasīja “Dzīpariņu” kopbildi.