Lai apzinātu, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) no 27. līdz 29. janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā “Ziņo par putniem dārzā 2023”. Šajos pašos datumos pēc vienotas metodikas putnus skaitīs gan kaimiņvalstīs, gan citviet Eiropā.
“Vērojot putnus pie barotavām stundas garumā, ir iespēja iemācīties atpazīt tās putnu sugas, kuras ziemas sezonā ir sastopamas paša apkaimē, savukārt ornitologiem šie ziņojumi par putnu novērojumiem būs vērtīgi dati tālākiem pētījumiem. Aicinām janvāra pēdējā nedēļas nogalē atrast piemērotu vietu, kur uzturas putni, piemēram, dārzu, parku vai pat kapsētu, lai stundas garumā fiksētu visus tur redzamos putnus un tālāk ziņotu par redzēto ornitologiem,” saka LOB ornitologs Andris Dekants, piebilstot, ka novērojumi jāreģistrē dabas novērojumu portālā “Dabasdati.lv”.
Dalības noteikumi:
- Jāizvēlas labi pārredzama putnu vērošanas vieta dārzā, parkā vai kapsētā – vislabāk putnu barotavas vai putnu barošanās vietas tuvumā. Putnus var vērot arī no iekštelpām (piemēram, novērojot putnu barotavu). Vērojot putnus, drīkst pārvienoties, izmantot binokli vai fotoaparātu.
- Ja putni tiek vēroti, piemēram, parkā vai kapsētā, tad no šīs teritorijas jāizvēlas tik liela teritorija, lai tā novērotājam visu laiku būtu labi pārskatāma. Ja putni tiek vēroti dārzā, tad skaitīšanas teritorija atbilst dārza izmēram.
- 27., 28. vai 29. janvārī jāizvēlas precīzi viena stunda diennakts gaišajā laikā, kuras laikā bez pārtraukumiem iespējams vērot putnus.
- Katra konstatētā putna suga jāatzīmē tikai vienu reizi un jāpieraksta tās lielākais skaits, kas vienlaikus šai sugai redzēts vienviet. Jāizvairās skaitīt (piemēram, barotavā) dažādos laikos redzētos vienas sugas putnus kopā, jo citādi vairākkārt tiek pieskaitīts viens un tas pats putns. Akcijā netiek skaitītie tie putni, kas pārlido pāri vai palido garām novērošanas vietai, bet tur neapstājas.
- Par novērojumiem jāziņo dabas novērojumu portālā “Dabasdati.lv”, pievienojot tos tāpat kā jebkuru citu novērojumu (visiem novērojumiem norādot vienādu sākuma un beigu laiku – vienu stundu). Novērojumus var ziņot arī, veidojot pilno sarakstu mobilajā lietotnē Dabasdati.lv, saraksta nosaukumā norādot “Ziņo par putniem dārzā”.
- Ja putna sugu nav iespējams uzreiz noteikt, tad portālā “Dabasdati.lv” tas ziņojams kā “Putns (nenoteikts)” un, ja iespējams, pievienojiet fotoattēlu, balsi vai video! Šajā gadījumā novērojuma kvalitātei ir liela nozīme.
- Putni nav obligāti jāvēro apaļā stundā, piemēram, no plkst. 08.00 līdz plkst. 09.00, bet vienas stundas periodā, piemēram, no plkst. 08.07 līdz plkst. 09.07.
- Vienā un tajā pašā vietā drīkst skaitīt tikai vienu reizi trīs dienu laikā. Vairākkārtīga skaitīšana vienā vietā sagroza datus, jo tiks uzskaitīti vieni un tie paši putni. Otro, trešo vai ceturto reizi putnus drīkst skaitīt tikai citā vietā.
- Arī nulle ir rezultāts. Šīs nav sacensības par novērot putnu skaitu. Akcijas mērķis ir noskaidrot, cik un kādi putni ziemas laikā sastopami apdzīvotās vietās.
- Piedalīties var ikviens, kurš pazīst putnus vai vēlas iemācīties tos labāk atpazīt.
Akcijas laikā no 2022. gada 28. līdz 30. janvārim Latvijā 251 putnu barošanās vietā saskaitīti 9800 putni, pārstāvot 69 putnu sugas.
Akcijas mērķis ir saskaitīt putnus dārzā vai pie putnu barotavas, ziņojot par tiem dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasadati.lv. Ideja par akciju “Ziņo par putniem dārzā” aizgūta no Lielbritānijas, kur putnus dārzos ziemā skaita kopš 1979. gada. Akcija Latvijā norisinās jau sesto gadu, vienlaikus ar šādu pašu aktivitāti kaimiņvalstīs un citviet Eiropā.
Akcija tiek rīkota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.
Es tos veeroju un apbrinoju muuza garumaa..jo dievs tiem davinajis brivibu..tapat ka cilvekiem..bet atskiribaa no cilvekiem tie savas starpas to neierobezo un neatnem viens otram…jo briviba putnam ir tikpat darga ka dziviba…es gribu parversties par putnu un lidot tiem lidzi..jo dzivei bez brivibas nav jeegas.cilveks ir dieva kluuda.
Pie barotavās manīts vanags