Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Aicina uz atvērto durvju dienu par kontrolēto drenāžu

Publicitātes foto.

Vides risinājumu institūts un Latvijas Dabas fonds aicina interesentus uz atvērto durvju dienu par kontrolētās drenāžas pielietojumu lauksaimniecībā. Pasākums notiks 15. jūnijā pulksten 10.00 Smiltenes novada ZS “Rožkalni”. Par to informē Vides risinājumu institūts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad piedzīvotais sausākais maijs meteoroloģisko novērojumu vēsturē ir spilgts apliecinājums tam, cik svarīgi lauksaimniekiem ir risinājumi, kas palīdz veiksmīgi pārciest dažādus klimata ekstrēmus. Kontrolētā drenāža, kas ļauj regulēt noteci no lauka un izmantot to lauka apūdeņošanai sausākā laikā, pavisam noteikti ir viens no šādiem risinājumiem! Tādēļ zemkopji un citi interesenti aicināti iepazīt kontrolētās drenāžas metodi Atvērto durvju dienas laikā ZS “Rožkalni”. Pasākumā būs iespēja dabā aplūkot funkcionējošu kontrolētās drenāžas sistēmu, kā arī uzdot ekspertiem jautājumus.

Atvērto durvju dienā piedalīsies ZS “Rožkalni” agronoms Gatis Pētersons, Vides risinājumu institūta pētniece Rūta Abaja un Latvijas Dabas fonda pārstāvis Ģirts Strazdiņš. Precīzas norādes par pasākuma norises vietu tiks nosūtītas interesentiem. Pieteikties pasākumam var šeit.

Kontrolētā drenāža ir mitruma regulēšanas sistēma, kas ar kontrolaku palīdzību pēc vajadzības aiztur ūdens noteci un uz lauka notur attiecīgajai kultūraugu augšanas stadijai atbilstošu mitruma līmeni. Ūdens līmenis uz lauka tiek regulēts ar īpašiem aizvariem, kas iemontēti kontrolakās. Atkarībā no izvēlētā risinājuma aku aizvari darbināmi vai nu manuāli, vai automātiski. Kontrolētās drenāžas sistēmas vislabāk piemērotas tieši līdzeniem laukiem ar virsmas slīpumu līdz 0,5 % – jo lielāks ir lauka kritums, jo vairāk kontrolaku uz lauka jāizbūvē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdztekus ūdens uzkrāšanai, kontrolētā drenāža palīdz samazināt barības vielu (nitrāti, fosfors) noplūdi no lauka. Tāpat izpētīts, ka kontrolētās drenāžas risinājumi samazina arī siltumnīcas efekta gāzu (SEG) emisijas no lauka. Minēto iemeslu dēļ kontrolētā drenāža atzīta par vienu no 6 videi draudzīgu meliorācijas sistēmu elementiem.

Videi draudzīgu meliorācijas sistēmu elementu uzskaitījums pieejams 2014. gada 30. septembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 600 “Kārtība, kādā piešķir valsts un Eiropas Savienības atbalstu atklātu projektu konkursu veidā pasākumam “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”.

Minētie noteikumi nosaka arī to, ka, piesakoties uz Eiropas Savienības atbalstu meliorācijas sistēmas izbūvei vai uzlabošanai, videi draudzīgo meliorācijas sistēmu elementu iekļaušana pieteikumā paaugstina izredzes saņemt finansējumu. Turklāt, ja meliorācijas izbūve plānota riska ūdensobjektu sateces baseinos (2011. gada 31. maija Ministru kabineta noteikumi Nr. 418 “Noteikumi par riska ūdensobjektiem”), atbalstu gūs tikai tādi projekti, kas paredz videi draudzīgu meliorācijas sistēmu elementu izbūvi.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.