Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Aizvadītā vasara bijusi karstākais periods, kāds jebkad reģistrēts pasaulē

Foto: “Pexels”

2024.gada jūnija-augusta periods ir bijis karstākais, kāds jebkad reģistrēts, un šis gads kopumā varētu kļūt par karstāko uz Zemes, piektdien paziņoja Eiropas Savienības (ES) Klimata pārmaiņu dienests “Copernicus” (C3S), kas veic klimata novērošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā vasarā visā pasaulē tika piedzīvoti karstuma viļņi, kurus pēc zinātnieku atzinuma pastiprināja cilvēku veicinātās klimata pārmaiņas.

“Pēdējo triju mēnešu laikā zemeslode ir pieredzējusi karstāko jūniju un augustu, karstāko jebkad reģistrēto dienu, un karstāko jebkad reģistrēto ziemeļu [puslodes] vasaru,” ziņojumā atzina C3S vicedirektore Samanta Bērdžesa.

“Šī rekordlielo temperatūru virkne palielina iespējamību, ka 2024.gads būs karstākais, kāds jebkad reģistrēts.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vidējā globālā temperatūra uz Zemes virsmas augustā bija 16,8 grādi pēc Celsija.

Jūnija un augusta globālā temperatūra par 1,5 Celsija grādiem pārsniedza vidējo temperatūru laika posmā no 1850. līdz 1900.gadam, kas ir atskaites periods pirmsindustriālajam laikmetam.

Karstumu 2023.gadā un 2024.gada sākumā saasināja cikliskā meteoroloģiskā parādība “El Nino”, tomēr C3S zinātnieks Žiljēns Nikolā sacīja, ka tā ietekme nebija tik stipra, kāda tā reizēm bijusi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pretējā cikliskā meteoroloģiskā parādība “La Nina” vēl nav sākusies.

Pretēji globālajai tendencei tādos reģionos kā Aļaska, ASV austrumi, daļa Dienvidamerikas, Pakistāna un Sāhelas tuksnešu zona Āfrikas ziemeļos augustā temperatūra bija zemāka par vidējo.

Savukārt citur, arī Austrālijā, daļā Ķīnas, Japānā un Spānijā, augustā bija rekordliels karstums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Globālā mērogā 2024.gada augusts atbilda šī mēneša iepriekšējam globālās temperatūras rekordam pirms gada, toties šī gada jūnijs bija karstāks par iepriekšējo, liecina C3S ziņojuma dati. 

2023.gada jūlijs bija nedaudz karstāks par šīgada jūliju, bet trīs mēnešu periods no jūnija līdz augustam šogad uzstādīja jaunu rekordu.

Arī okeāni sakarsa līdz jauniem rekordlīmeņiem, palielinot spēcīgāku vētru risku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārpus Zemes poliem vidējā jūras virsmas temperatūra augustā bija nedaudz zem 21 grāda pēc Celsija, kas ir otrs augstākais jebkad reģistrētais līmenis šim mēnesim. 

Lielākajā daļā kontinentālās Eiropas augusts bija sausāks par vidējo, informēja C3S, atzīmējot savvaļas ugunsgrēkus tādās valstīs kā Grieķija. Toties Krievijas rietumos un Turcijā augusts bija mitrāks un vietām izcēlās plūdi.

ASV austrumos bija vairāk lietus nekā parasti, arī rajonos, kurus piemeklēja viesuļvētra “Debija”. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom deneme bonusu MARS casibom