E-veselības sistēmā jau šobrīd var aplūkot arī laboratorisko izmeklējumu rezultātus, tāpat pieejams prototips tās mobilajai aplikācijai, ko pilnvērtīgi varētu ieviest nākamā gada laikā, pirmdien Nacionālā veselības dienesta (NVD) preses konferencē par e-veselības sistēmas jaunumiem informēja NVD direktors Āris Kasparāns.
Plānots izveidot jaunu e-veselības portāla mājaslapu, kā arī e-veselības aplikāciju lietošanai telefonā. Jau šobrīd izstrādāts pacientu aplikācijas prototips, kurā, izspēlējot dažādus scenārijus, var gūt ieskatu jaunās aplikācijas funkcijās, norādīja Kasparāns.
Piemēram, plānots, ka aplikācijā pacients saņems personalizētus ģimenes ārsta aicinājumus veikt konkrētus izmeklējumus. Vienlaikus tajā būs pieejama informācija par pieejamajām pieraksta vietām un pakalpojumiem, kā arī receptēm un izmeklējumu rezultātiem.
Kasparāns pauda, ka šobrīd notiek darbs pie jaunās e-veselības sistēmas izveides pirmās kārtas. Galvenās prioritāte, ko plānots ieviest nākamā gada laikā, ir vienotais pieraksts un laboratorisko datu pilnveide. Paredzēts, ka jaunās sistēmas uzlabojumi novērsīs vairākkārtīgus pierakstus pēc pakalpojumiem, tādējādi mazinot mākslīgās rindas, kas šobrīd veidojas 15-20% pieraksta gadījumu, kad pacienti uz nepieciešamo izmeklējumu pierakstās vairākās vietās.
NVD Pakalpojumu pārvaldības nodaļas vadītāja Līga Gaigala informēja, ka e-veselībā šobrīd pieejami jau nepilni četri miljoni izmeklējumu rezultātu pārskatu par šo gadu. Kā galveno sistēmas uzlabojumu viņa minēja rezultātu pieejamību vienuviet un bez maksas.
Piekļūt laboratorisko izmeklējumu rezultātiem varēs atsevišķā jaunā portāla sadaļā, taču, tāpat kā līdz šim, tos saņemt varēs arī pie ģimenes ārsta, vai vēršoties attiecīgajā laboratorijā.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) norādīja, ka vislielākās gaidas veselības digitalizācijas plānos saistītas ar vēža reģistru, kas sācis darboties jau pirms pāris mēnešiem. Ministrs pauda cerību, ka nākamgad vēža reģistra datu ievade turpināsies un pieejamie dati būs pilnvērtīgāki.
Abu Meri gan vairījās minēt konkrētu jaunā portāla un aplikācijas ieviešanas datumu, taču lēsa, ka to sagaidīt varētu nākamā gada otrajā pusē vai noslēgumā.
“Jebkuram digitālajam modelim nepieciešams laiks, lai tas sāktu strādāt pilnvērtīgi,” sacīja ministrs.
Kasparāns uzsvēra, ka jaunais portāls un aplikācijas risinājums ir primāri “pacientorientēti”. Ārstniecības personu darbu jaunās sistēmas funkcionalitātes neietekmēs, viņš solīja. Laboratorisko izmeklējumu iedzīvotāja skats digitālajā sistēmā būs tāds pats kā ārstniecības personām.
“Gribam dot iespēju vairāk iedzīvotājiem līdzdarboties savas veselības uzraudzīšanā, fokusējoties uz prevenciju, profilaksi un skrīningu,” sacīja NVD direktors.
Uzlabojot digitālo e-veselības sistēmu, NVD cer novērst hospitalizācijas, samazināt izmeklējumu dublēšanu, nodrošināt labāku veselības aprūpes koordināciju, īpaši cilvēkiem ar hroniskām slimībām, kā arī nodrošināt pieejamākus pakalpojumus.
Kasparāns akcentēja, ka līdz šim e-veselības pakalpojumi nebija uz viedierīcēm orientēti, un esošā sistēma pieprasa digitālu atjaunošanu, jo darbojusies jau desmit gadus.
Aplikācijas prototipa izstrādes laikā NVD veicis intervijas ar lielo slimnīcu un NVD klientu apkalpošanas komandām, kā arī veicis socioloģisku Latvijas iedzīvotāju aptauju. Līdztekus izveidota arī pacientu organizāciju un ārstniecības profesionāļu darba grupa.
Laikā līdz 2028.gadam jaunajā e-veselības sistēmā plānots ieviest virkni jauninājumu, piemēram, ārstu profilus, personalizētus piedāvājumus, grūtniecības mapi un citas funkcijas.
Līdzšinējās prototipa izmaksas ir 139 000 eiro. Prototipa izstrāde plānota trīs kārtās, un tālāko tā attīstību plānots īstenot ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, norādīja Kasparāns.
Jau vēstīts, ka kopš 1.oktobra formāli ir izveidots Latvijas Digitālās veselības centrs, kam jāīsteno e-veselības sistēmas pārziņa funkcijas.
LDVC uzdevums ir pārvaldīt veselības nozares digitalizāciju, radīt un uzturēt digitālās veselības pakalpojumus, kā arī nodrošināt veselības aprūpes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūras darbu. Pakāpeniski līdz 2027.gadam plānots reorganizēt arī pārējo VM resora pārziņā esošo valsts informācijas sistēmu un datubāžu iestāžu tehnisko uzturēšanu.
Reklāma