Rīga, 5.jūl., LETA. Jau šā gada oktobrī, kad tiks paziņoti oficiālie statistikas dati par ASV atteikto vīzu skaitu, Latvijas un ASV bezvīzu režīma ieviešana varētu ieiet noslēguma fāze, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP).
Pašlaik pušu starpā tiek saskaņoti tehniski jautājumi, proti, iekšlietu pārstāvji un pasu eksperti savstarpēji konsultējas, lai sagatavotos iespējamajai bezvīzu režīma ieviešanai.
Pašlaik neoficiālie dati liecina, ka vīzu atteikums Latvijas pilsoņiem ir aptuveni 6%, kas ir krietni zem ASV puses noteiktā 10% sliekšņa, lai kvalificētos ASV bezvīzu programmai. Riekstiņš sacīja, ka, “ja nebūs īpašu pārsteigumu”, jau pēc oficiālo statistikas datu paziņošanas oktobrī Latvijas-ASV bezvīzu režīma ieviešana varētu nonākt noslēguma fāzē un bezvīzu režīms varētu tikt panākts vēl pie pašreizējās ASV administrācijas.
Savukārt attiecībā uz gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām Latvijas ārlietu ministrs pauda pārliecību, ka neatkarīgi no rezultāta Latvijas un ASV attiecības nemainīsies. “Baltijas draugu saknes Vašingtonā un ārpus tās ir gana stipras. Neatkarīgi no vēlēšanu rezultāta Baltajā namā un valsts institūcijās sagaidu, ka ASV būs mūsu draugi.”
Kā ziņots, saprašanās memorands par bezvīzu režīma ieviešanu starp ASV un Latviju tika parakstīts 12.martā Rīgā. Memorands pauž politisku nodomu sadarboties, lai veicinātu ātrāku Latvijas uzņemšanu ASV bezvīzu programmā un panāktu vienlīdzīgus ieceļošanas nosacījumus Latvijas un ASV pilsoņiem.