Mājsaimniecībā radīto atkritumu dedzināšana ir stingri aizliegta 6

Apkures sezonai turpinoties, novembra laikā saņemtas jau 18 sūdzības par iespējamu atkritumu dedzināšanu. Valsts vides dienests (VVD) vērš uzmanību – atkritumus dedzināt ir stingri aizliegts, tā ir administratīvi sodāma rīcība, kas būtiski kaitē apkārtējai videi un cilvēku veselībai.

“Sadegot plastmasai un dažādiem citiem naftas izstrādājumiem (t.sk. eļļai, riepām), gaisā tiek emitēts liels daudzums CO2, cieto daļiņu, sēra un slāpekļa oksīdu, un dažādu toksīnu, tai skaitā kancerogēnu vielu, kas veicina gaisa piesārņojumu. Sēra un slāpekļa oksīdi atmosfērā veido skābes, kas sasniedz zemes virsmu kā skābie nokrišņi. Uz zemes un ūdenī nokļūst nevēlamas vielas, kas uzkrājas dzīvajos organismos, izsaucot virkni nelabvēlīgu efektu, piemēram, cilvēku un dzīvnieku saslimšanu, iedzimtus defektus, var izraisīt vēzi, alerģijas, bojāt nervu sistēmu un imūnsistēmu. Šie ļoti stabilie savienojumi vidē var saglabātie vairākus gadus, pat gadu desmitus pirms tie noārdās,” uzsver VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Jalinska.

Jāatzīmē, ka aizliegts dedzināt ne vien plastmasas izstrādājumus, dažādus sadzīviskus atkritumus, bet arī apstrādātu koksni un mēbeļu atlikumus.

Gadījumā, ja krāsnī vai apkures katlā tiek dedzinātas lietas, kas nav tam paredzētas, tiek bojāts apkures katls un palielinās ugunsgrēka draudi. Plastmasas izstrādājumu, PET pudeļu, plēvju degšanas temperatūra ir daudz augstāka, nekā tas plānots, izgatavojot apkures iekārtu, tāpēc rodas sodrēji un nekontrolēta degšana.

Mājsaimniecībā radīto atkritumu atbilstošu apsaimniekošanu kontrolē pašvaldība, tādēļ gadījumā, ja tiek novērota privātpersonas pretlikumīga darbība, piemēram, kaimiņš ugunskurā vai apkures katlā dedzina mājsaimniecības atkritumus, VVD aicina par to ziņot pašvaldības policijai. Savukārt, ja pastāv aizdomas vai tiek konstatēts, ka kāda uzņēmuma teritorijā notiek atkritumu dedzināšana, jāzvana uz VVD diennakts tālruni 26338800.

Par neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu, tajā skaitā dedzināšanu, var tikt piemērots naudas sods: fiziskai personai - līdz 1000 eiro, juridiskai personai - līdz 2800 eiro.

“Aicinām izturēties atbildīgi pret apkārtējo vidi un atgādinām, ka jebkuri atkritumi (gan mājsaimniecības, gan ražošanas, jo īpaši bīstamie atkritumi) ir jānodod apsaimniekošanai komersantam, kuram ir nepieciešamā vides atļauja,” saka A.Jalinska.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Komunists Vilis

Ja jau jūs esiet tik principiāli, tad lūdzu: Gulbene-Madona šoseja, starp Gulbīša un Jaungulbenes krustojumu, viens " mudaks" katru dienu dedzina salmu un kūtsmēslu maisījumu, pašam laikam pofig, bet mums jāelpo viņa mēsli....

pirms 6 dienām, 2021.11.22 22:45

66666

Jā arī pie mums dedzināšana notiek strados,privat mājā.

pirms 6 dienām, 2021.11.23 06:45

Laimdota

Vides speciāliste aizmirsa pieminēt kurā valsts likumdošanā ir noteikts sods par kuru ir jāmaksā, jo Latvijā saskaņā ar pērn apstiprināto Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānu (AAVP) 2021.–2028. gadam, pavisam iecerēts būvēt četras atkritumu dedzināšanas rūpnīcas (Ventspils, Getliņi, Valmiera un Daugavpils), kā arī uzstādīt vienu atkritumu līdzsadedzināšanas iekārtu Jelgavā.

pirms 5 dienām, 2021.11.23 13:52

lze

Gulbene pati sev liels poligons.Dedzina gan privātmājās gan pagasti.Visiem pie vienas vietās.Atskrien ugunsdzēsēji jo ir izsaukums un .....bijušais kolēģis mauc nost zāli jo nav kur likt.Un aizbrauc prom ne tev sodi nekā...

pirms 5 dienām, 2021.11.23 16:55

d

Aizliegts aizliegts, bet uzrakstījuši kaut reizi kur lai viņus liek tos atkritumus !!

pirms 3 dienām, 2021.11.26 09:23

Latvijas ziņas