Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Rinkēvičs un Siliņa atbalsta ieceri dekriminalizēt narkotiku lietošanu jauniešu vidū

Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča tikšanās ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu. Foto: Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja.

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) atbalsta ieceri dekriminalizēt narkotiku lietošanu jauniešu vidū.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trešdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču Siliņa žurnālistiem atzīmēja, ka viņa, iepriekš esot labklājības ministres amatā, šādu lūgumu bija izteikusi Narkotiku apkarošanas padomē, kuru vada Veselības ministrija (VM). Un VM jau esot akceptējusi Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātu priekšlikumu, kas paredz, ka jaunieši par narkotiku lietošanu vairs netiktu krimināli sodīti. 

Kā iepriekš norādīja VM, Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomē ir atbalstīts TM priekšlikums par nepilngadīgo personu atbrīvošanu no kriminālatbildības par narkotisko un psihotropo vielu lietošanu. VM to kopā ar citiem priekšlikumiem virzīs izskatīšanai Saeimas komisijā rudenī.

Premjere ir pārrunājusi ar atbildīgajiem ministriem, un šādai iniciatīvai esot atbalsta, norādīja Siliņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 ”Visi saprot, cik bīstami ir tas, ka jaunieši bailēs no krimnālatbildības neziņo neatliekamajiem dienestiem vai, ja draugi slēpj narkotiku lietošanas faktu, tādējādi varam zaudēt jauniešus,” sacīja Ministru prezidente, uzsverot, ka tas neattiecas uz narkotiku glabātājiem, organizētājiem, kriminālām autoritātēm – tiem pienākas kriminālā atbildība un pienācīgs sods.

Siliņa vēlas, lai arī Bērnu lietu sadarbības padome iesaistās minēto jautājumu risināšanā, jo jauniešiem ir nepieciešami rehabilitācijas pakalpojumi.

”Šādiem jauniešiem bieži vien narkotiku lietošana nav izklaide, bieži vien viņi to dara, jo nāk no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm, bieži vien atrodas aprūpes iestādēs,” teica premjere, akcentējot, ka iniciatīva ir dienaskārtībā. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Siliņa pauda cerību, ka izdosies sabiedrībai izskaidrot, kāpēc ir nepieciešams dekriminalizēt narkotiku lietošanu jauniešu vidū. ”Tā nav narkotiku risku noņemšana, tieši otrādāk – mēs vēlamies palīdzēt jauniešiem, kuri savas muļķības pēc to dara, dodot iespēju, nevis ieliekot viņu sodu institūcijā,” uzsvēra Ministru prezidente. 

Valsts prezidents piekrīt un atbalsta to, ka jauniešiem, kuri lieto narkotikas, kriminālatbildība nebūtu piemērojama. Taču tie, kuri organizē narkotiku tirdzniecību, pārdod un ir atbildīgi par to, ka jaunieši tās saņem, kriminālsodi būtu saglabājami, uzskata Rinkēvičs.

Prezidenta ieskatā, jaunieši nav plaši informēti par Krimināllikumu, un VM paziņojums, ka jau šobrīd pastāv atbrīvojumi no kriminālatbildības, nav jauniešiem zināms. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

”Ziņa, ka, ja tu lieto, tev ir problēmas, sauc ārstus, tev nekas par to nebūs – ir pareizs virziens,” sacīja Rinkēvičs, vienlaikus uzsverot, ka ir jāstrādā pie tā, lai jauniešiem skaidrotu narkotiku postu.

Kā vēstīts, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) un ar riska grupu jauniešiem strādājošais “Open radošais centrs” aicina Latvijā dekriminalizēt nelegālo narkotiku lietošanu, jo uzskata, ka tas varētu pavērt lielākas iespējas prevencijas pasākumiem pret narkotiku lietošanu.

Kā aģentūru LETA informēja LĀB sabiedrisko attiecību konsultante Dagnija Dižbite-Svarinska, LĀB un “Open” ir vērsušies pie Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča, Saeimas priekšsēdētājas Daigas Mieriņas (ZZS) un virknes ministru, aicinot dekriminalizēt narkotiku lietošanu Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Organizāciju izplatītajā paziņojumā pausts, ka šādi Latvija sekotu to valstu piemēram, kas ir pievienojušās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) un ANO Narkotiku un noziedzības biroja aicinājumam spert šādu soli. Organizāciju skatījumā, tas pavērtu lielākas iespējas prevencijas pasākumiem pret narkotiku lietošanu, jo atkarīgās personas varētu drošāk runāt par savām problēmām, kā arī “samazinātu sabiedrībā esošo stigmu pret šo iedzīvotāju grupu, jo narkotiku atkarība ir slimība”.

LĀB prezidente Ilze Aizsilniece domā, ka šāds solis ļautu ātrāk un efektīvāk identificēt problēmu, lai jaunieši nebaidās par to runāt un vēršas pēc palīdzības. “Statistika ir biedējoša, tāpēc ir pēdējais brīdis sekot citu valstu piemēram un dekriminalizēt nelegālo narkotiku lietošanu, lai cilvēki nebaidās lūgt palīdzību,” domā Aizsilniece.

Latvijā esošajā likumdošanā saglabājas kriminālatbildība par narkotiku lietošanu, kas radot “ļoti lielas problēmas, lai atklāti varētu veikt prevencijas darbu narkotiku lietošanas samazināšanai”. Īpaši apgrūtinoši esot sniegt nepieciešamo neatliekamo palīdzību un ārstēšanu narkotiku pārdozēšanas gadījumā, norāda organizācijas.

Tāpat, baidoties par kriminālatbildību, netiek savlaicīgi ziņots neatliekamajam medicīnas palīdzības dienestam par pārdozēšanas gadījumiem. Dažkārt pēc veiksmīgas reanimācijas cietušie cenšas aizbēgt no ārstniecības personām, tādējādi gūstot papildus traumas, esot novērojušas organizācijas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (20)

  1. Nu alkohols mums ir legāls. Tomēr tāpat ir gadījumi, kad sīņi pamet savus pudeles brāļus nomirt vai arī pēc ārstniecības pakalpojuma saņemšanas, bēg no ārstniecības iestādēm. Šis nebūs risinājums.
    Stipri šaubos, vai legalizējot lietošanu, jaunieši varēs pateikt, ko īsti ir nopirkuši no tirgoņa telegramā. Viņi nekad nevari zināt, ko tur patiesībā viņiem notirgo. Viens ir, ko pasaka. Otrs, ko realitātē saņem. Būtu labāk ņemuši ciet tirdzniecības organizatorus. Lūk tad būtu rezultāts. Šeit liels akmens VP lauciņā. 13 gadīgs bērns var atrast tirgoni, bet kāpēc VP nevar…vai negrib?

    22
    1
  2. Ļoti svarīgi ir dekriminalizēt narkotiku lietošanu jauniešiem, lai nebaidās meklēt palīdzību, saukt ātros, lai jauniešiem būtu iespēja atrast izeju no slazda, dzīvot un realizēt savu potenciālu. Tas svarīgi ne tikai ģimenēm, bet arī Latvijas valstij kopumā. Atvērsim acis. Jaunatnei sen jau alkohols ir otršķirīgs drauds. Pirmajā vieta ir narkotikas, kuru lietošanas apmērus jaunatnes vidū, ietekmi un sekas mēs negribam redzēt, nespējam rdzēt un arī neredzam. Jo jauniešiem ir pašiem sava dzīve. Par viņu noslēpumiem vecāki reizēm uzzina, kad jau ir pavisam ārkārtēji.

    7
    10
  3. Pilnīgi pievienojos iepriekšējam komentētājam un vēl gribu piebilst, ka mums trūkst naudas vēža slimnieku ārstēšanai, vecu cilvēku aiziešanas mūžībā civilizētai aprūpei. Visi šie iepriekš minētie nav tīšām savu veselību bojājuši, bet narkomānus neviens nespiež lietot narkotikas, viņi paši to izvēlas. Un tagad mēs – nodokļu maksātāji – nodrošināsim viņiem dārgas zāles par brīvu un cik reižu vien vajadzēs. Vai tas nav pārprasts humānisms? Tāpat kā alkoholiķu un “bomžu” aprūpe un ārstēšana bez rindas. Vienkāršam cilvēkam uz izmeklējumiem ir jāgaida mēneši!

    25
    1
  4. Cik procenti no narkotiku lietotājiem uzskata, ka viņiem ir nepieciešama palīdzība, arstēšanās utt.? 3% vai 5%? Pārējie legāli vāļāsies sabiedriskās vietās. Jau tagad ar Origo šausmām PP galā netiek. Kas tur būtu pēc legalizācijas? Paši nmpd mediķi saka, ka atkačā sīko vienu reizi, pēc 2 dienām atkal tas pats kadrs jāatkačā. Par kādu potenciāla realizāciju te vispār ir runa.

    18
    1
  5. Un tie atkačātie noteikti ir sabiedrības labākais kontingents, kurš par visu cenu jāsaglabā!

    8
    1
  6. Arī zāles ar sarkanajām receptēm Gulbenē nonāk pie narkomāniem patiecoties visiem zināmai dakterei.

    7
    1
  7. Re, te komentē tie, kuriem nekad nav bijis saskares ar narkotiku lietošanu kādam ģimenē. Tie, kam ir saskare, publiski parasti klusē, baidās no stigmas, no provinciālas bakstīšanas, nosodīšanas,a prunāšanas, jo aprunāt mēs mākam. Katrs sevi uzskata par svētu un aplej ar samazgām (vārdiski) citus. Bet tā problēma ir daudz plašāka. Jau minēju, ka bieži ģimenēs nemaz nezina, ka bērni, jaunieši no šīs ģimenes pamēģina un pat regulāri lieto narkotikas vai psihotropos līdzekļus. Viņi to slēpj. Vai arī slēpj vecāki, zinot, ka viņu bērni, jaunieši to dara. Cer uz brīnumu. Ka pāries pats no sevis. Daudzi arī patrako un pārtrauc. Daudzi turpina. Sekas būs. Ir ļoti žēl, ja mums rūp finanšu ieguve, rūp suņi, kaķi, rūp veci cilvēki, bet nerūp mūsu jaunā paaudze. Tās veselība un atveseļošana. Mēs vienkārši neapzināmies, ka tagad apritē ir jaunās narkotikas, kuras ierauj atvarā ikvienu, kurš tās pamēģina kaut vai ziņkāres dēļ tikai reizi vien.

    6
    9
  8. 254.pants. Personas atbrīvošana no kriminālatbildības par narkotisko un psihotropo vielu iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu

    Persona, kura labprātīgi nodevusi narkotiskās, psihotropās, jaunas psihoaktīvās vielas vai tās saturošus izstrādājumus, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, vai labprātīgi paziņojusi par to iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu, vai sniegusi vai organizējusi palīdzību citai personai šo vielu pārdozēšanas gadījumā, tādējādi novēršot vai mazinot tās dzīvības un veselības apdraudējumu, tiek atbrīvota no kriminālatbildības par šo vielu lietošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu.

    Varbūt viņi vienkārši jāizglīto krimināllikumā. Palīdzības nesniegšana, aizbildinoties ar bailēm no kriminālatbildības, izklausas diezgan dīvaini. Viss likumā ir atrunāts.

    9
    1
  9. Lai diskutētu par šo tēmu, vajadzīga izpratne par šodienas procesiem sabiedrībā . Izpratne par bērniem un jauniešiem. Ar sirdi. Un vajag atcerēties, ka mēs paši reiz bijām berni, bijām jaunieši. Paldies Dievam, ar pārmērīgupareizību nesirgām. Bijām delverīgi. Un arī mums bija savi noslēpumi, savai paaudzei un laikmetam raksturīgais. Mes nebijām tādi burta kalpi, kādi varbūt esam tagad, kad savecējuši.

    2
    7
  10. Man liekas briesmīgi, ka palīdzība veciem cilvēkiem tiek pielīdzināta palīdzībai kaķiem un suņiem un pretnostatīta palīdzībai jaunajiem narkomāniem. Ja tik klaji necienīsim seniorus, uz kuru darba rezultātiem dzīvojam, tad tiek degradētas pamatvērtības. Varbūt tur arī slēpjas jaunatnes infantilisms un apziņa, ka nauda aug kokos vai vecāku makos. Agrāk arī mammiņas skrēja saviem bērniņiem uz pohām polšu pirkt. Rezultātu redzam vēl šodien. Jāpalīdz visiem, rēķinoties ar reālajām iespējām. Bet nonarkojies jaunietis manās acīs nav pelnījis lielāku līdzjūtību kā nespējīgs večuks vai slims bērns. Kādi sabiedrības locekļi nākotnē būs izglābtie narkomāni?

    6
    1
  11. Atbildība par bērnu audzināšanu ir pilnībā vecāku pienākums, ja vecāki to nesaprot, tad sekas ir redzamas. Bērni ir jānodarbina vienalga ar ko – sportu, mūziku, mākslu, fizisku darbu, nevis jāļauj brīvi klīst pa ielām, meklējot kur izlādēt savu pāri plūstošo enerģiju. Un izprast viņus ar sirdi nenozīmē lutināt uz nebēdu, pilnīgu visatļautību un bezkontroli, cerot, ka skola vai pirmskola bērnu ievadīs pareizajā gultnē. Man ir četri bērni, virkne mazbērnu un nevienam no viņiem nav problēmu ar narkotikām. Bet mani bērni jau no mazotnes zināja, ka ir jāstrādā un visas izklaides būs tikai pēc paveikta darba. Ja darbs nav paveikts – nav arī izklaižu. Bet atgriežoties pie narkotiku dekriminalizācijas jautājuma ierosinātāja – Latvijas Ārstu Biedrības, tad P. Apinis apgalvo, ka tāda LĀB lēmuma nemaz nav, tātad kāds ir ļoti ieinteresēts šī jautājuma lobēšanā!

    9
    1
  12. NEVIENS nav pelnījis lielāku vai mazāku uzmanību. Taču Latvijas realitāte ir tāda, ka jaunatne izkrīt no redzesloka. Jāatceras, ka atkarība ir slimība. Ar to sirgst arī veci cilvēki. Arī jauni. Arī strādajoši un augstos amatos esoši. Arī policisti, skolotāji, ārsti utt. cits sabiedrības krējums

    1
    3
  13. Nesaki hop, kamēr… Dzīves līkloči ir neprognozējami un pārsteigumi nenāk kliegdami. Gan arī Tavā dzimta ir kāds atkarīgais. Tikai negribi to atzīt. Varbūt pat pats tāds esi.

    1
    4
  14. Nevajag palikt agresīvam, ja citiem ir savādāks viedoklis. Un tieši tā, atkarīgie ir daudzās dzimtās. Bet tapēc jau neskrien vicināt karogu, ka apbižoti. Nav jaunieši ārpus uzmanības. Par viņiem rūpējas tikpat daudz kā par māmiņām pēc dzemdībām, kā alcheimera slimniekiem, kā “atkarīgajiem” no specifiskām vēža formām, un citiem, kas ar sava darba nodokļiem būtu pelnījuši cilvēka cienīgu dzīvi vai nāvi. Un jauniešiem jāsaprot, ka ir abpusējs pienākums gan valstij rūpēties par viņiem, gan viņiem par valsti. Pārtikušā sabiedrībā būtu cita diskusija. Bet ja naudas nav, kāpēc par prioritāti jāizvirza tie, kas nolēmuši sevi pazudināt baudas dēļ? Vecākiem bija jāieliek saviem bērniem morālās vērtības, nevis jāaudzina visatļautības un nihilisma garā. Nu tad lai arī maksā par savu atvašu rehabilitāciju. Nevis attaisno, apčubina un vēl nopērk kārtējo devu.

  15. Un kuram no Dzirksteles nepatika mans komentārs? Pārāk tiešs un realitāti atsedzošs? Tikai savējie drīkst citus kaunināt?

  16. Ir jāuztraucas arī par tā saucamajiem “” saltiņiem””. Kur 5kl bērns tādu ņem? Vecāki saukti nez cik reizes uz skolu ar policiju. Bet ja visa ģimene pīpē,vairākās paaudzēs. Arī tur ir iekšā narkotikas. Un nestāstat pasakas,ka neredzat, kā jūsu bērns pārvēršas,sākot kaut ko lietot. Vienīgais, ja jums pašiem vienalga, kas notiek apkārt. Visa vaina ir visatļautībā. Un ja bērnu neradina pie darba no mazotnes,tad kurš vainīgs?

  17. Dzirkstelē ir nenormāla noziedzīga cenzūra! Publicē tikai valdību slavējošus komentārus.

  18. Sos mazgadigos narkomanus, sabiedribas toposas padibenes vajag likt pie fiziska darba, kamer sviedri list pa muguru. Bet ja nestrada, tad slanit ar berza zagaru un turet pusbada, kamer saprot kas ir dzive.

  19. Pirms arsts mazos narkomanus sak arstet, vini japiespiez nosaukt savu piegadataju vardus un citu informaciju. Preteja gadijuma iztaisit klizmu un sutit majas.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.