Sejas maskas veikalos ieteicams lietot un to dara lielākā sabiedrības daļa

23.oktobrī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija konceptuāli  atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Tie paredz fiziskai personai piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 50 eiro par mutes un deguna aizsega nelietošanu. Sodus piemēros policija. Komisijā Valsts policija atzina: “Mēs varam sacīt, ka kopumā sabiedrība ievēro noteiktos ierobežojumus un sejas maskas veikalos tiek vilktas. Tāpat cilvēki ievēro 2 metru distanci un dezinficē rokas, ieejot veikalos. Ir tikai atsevišķi gadījumi, kad mums nākas cilvēkiem aizrādīt.”

Ekonomikas ministrijas priekšlikums patlaban ir nenoteikt vēl stingrākus ierobežojumus komersantiem, bet fokusēt uzmanību uz sabiedrības izpratnes veidošanu par epidemioloģisko un sociālās distancēšanās prasību ievērošanas nozīmību, lai kopīgiem spēkiem ierobežotu Covid-19 vīrusa turpmāku izplatību, kā arī administratīvās atbildības noteikšanu  apmeklētājiem par šobrīd noteikto prasību neievērošanu.

SIA “Maxima Latvija” korporatīvo attiecību departamenta direktors Jānis Beseris norāda, ka uzņēmuma prioritāte ir darbinieku un apmeklētāju drošība: “Ikdienu mūsu veikalos  iepērkas vairāk nekā 300 000 klientu un mūsu primārais uzdevums šajā sarežģītajā laikā nav sodīt, bet gan nodrošināt kvalitatīvu pārtiku par zemāko cenu, kā arī rūpēties par drošu vidi mūsu klientiem un darbiniekiem, ko arī godprātīgi darām. Jau pavasarī veicām lielu mājasdarbu, operatīvi ieviešot vairāk nekā 30 dažādus pasākumus vīrusa ierobežošanai. Nepieciešamības gadījumā esam gatavi īstenot citas papildu aktivitātes, taču valdības pieņemto lēmumu kontrolei ir jābūt atbildīgo valsts iestāžu un struktūru uzdevumam, kurām ir šādas pilnvaras un kompetences. Tirgotājiem savukārt jākoncentrējas uz savu primāro uzdevumu – kvalitatīvas pārtikas nodrošināšanu ikvienam pircējam un drošu iepirkšanās vidi klientiem un darbiniekiem. Vīrusa ierobežošana ir abpusēja sadarbība, tāpēc aicinām iedzīvotājus ievērot noteiktos ierobežojumus, tādējādi kopā samazinot un apturot vīrusa izplatību visas sabiedrības interesēs”.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs uzsver, ka vēl joprojām aktuāls jautājums ir nozarei nepieciešamais atbalsts: “Vīrusa ierobežošana ir abpusēja sadarbība, un  asociācijas vārdā aicinu pircējus sejas maskas veikalos lietot, taču tai pašā laikā saprotam to sabiedrības daļu, kas kādu pamatotu iemeslu dēļ sejas maskas izvēlas nelietot, taču strikti ievēro divu metru distanci. Kategoriski nepiekrītam Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viedoklim, ka cilvēkus bez sejas maskām un bez COVID aplikācijas tirgotājs nedrīkst laist veikalos. Noteikumu kontrole ir policijas kompetencē, savukārt, cilvēku pamatbrīvību ierobežošana - pārvietošanās kontrole – manuprāt, neatbilst ne Satversmei, ne Cilvēktiesību hartai.”

LTA pauž viedokli, ka tirgotājam nav tiesības kontrolēt masku lietošanu no juridiskā viedokļa vai arī atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumam jāsniedz līdzfinansējums šīs valsts funkcijas nodošanai tirgotājam. Otrkārt, fiziski ir neiespējami 40 tūkstošiem tirdzniecības objektu noalgot apsargus, kas stāv gan pie ieejas, gan pie labierīcībām, lai kontrolētu gan divu metru distances ievērošanu, gan sejas maksu valkāšanu. Tāpat nav skaidrs, uz kāda dokumenta pamata apsargs noteiks apmeklētāja vecumu (no 13 gadiem) vai slimības diagnozi (astmas slimnieki u.c.).

Savu neapmierinātību pauž arī reģionālie tirgotāji, kuri izsaka, ka katrs jauns ierobežojums sit un sitīs pa kabatu valsts budžetam. Liela daļa tirgotāju ir neapmierināti ar valdības pieņemtajiem lēmumiem, kas netiek konsultēti ar nozari, un uzskata, ka deputātu priekšlikumi, kas paredz uzņēmējdarbības ierobežojumus un tātad samazina nodokļu ieņēmumus valsts budžetā, traktējami kā pretvalstiski, Latvijas valsti graujoši un iespējams krimināli sodāmi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas