Rīga, 17.jūl., LETA. Jūnijs šogad bija pirmais mēnesis, kura vidējā gaisa temperatūra bija zem normas, savukārt nokrišņu ziņā tas bija šogad līdz šim ar nokrišņiem bagātākais gan to absolūtajā vērtībā, gan mēneša nokrišņu daudzuma novirzē virs normas.
Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras apkopotie dati, jūnijs ar vidējo gaisa temperatūru plus 14 grādi pēc Celsija skalas bija 0,7 grādus aukstāks par normu. Pēdējos 86 gados vissiltākais jūnijs Latvijā bija 1999.gadā, kad mēneša vidējā gaisa temperatūra bija 3,4 grādus virs normas, bet visaukstākais laiks jūnijā ir bijis 1928.gadā, kad mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija 4,9 grādus zem normas. Pagājušajā gadā jūnija mēneša vidējā gaisa temperatūra kopumā Latvijā atbilda normai. Vēsāks par normu 2009.gada jūnijs bija Latvijas lielākajā daļā, Alūksnes un Daugavpils rajonā, kur gaisa temperatūra bija 1,2 līdz 1,4 grādus zem normas. Ap normu un virs tās mēneša vidējā gaisa temperatūra bija Kurzemes rietumu piekrastes daļā.
Jūnijā vidējā gaisa temperatūra Latvijas ziemeļrietumu daļā ir no plus 13,3 līdz 13,4 grādiem, bet Latvijas centrālās un austrumu daļas dienvidos – no plus 15,5 līdz 15,7 grādiem.
Ar mēneša nokrišņu daudzumu vidēji Latvijā 105 milimetri, kas ir 164% no normas, šī gada jūnijs bija sestais nokrišņiem bagātākais vasaras sākuma mēnesis pēdējos 86 gados. Ilggadīgo meteoroloģisko novērojumu rezultāti rāda, ka jūnijā vismazāk nokrišņu – tikai 34% no normas – bija 1969.gadā. Turpretī 1928.gada jūnijs ir bijis pēdējos 86 gados ne tikai visaukstākais, bet arī vislietainākais, jo nokrišņu daudzums bija vairāk nekā 230% no normas. Pagājušajā gadā jūnija mēneša nokrišņu daudzums Latvijā bija 92% no normas.
Nokrišņu daudzums šogad jūnijā bija teritoriāli kontrastains. Tā, piemēram, Kurzemes dienvidrietumu un centrālajā daļā mēneša nokrišņu daudzums bija 75-78% no normas, kas bija vismazākais nokrišņu daudzums jūnijā Latvijā. Turpretī Kolkā reģistrētais kopējais nokrišņu daudzums bija tuvs trijām mēneša nokrišņu normām un bija vislielākais jūnijā Kolkas novērojumu vēsturē.
Valsts rietumu daļā nokrišņu norma ir 48-55 milimetri, centrālajos un austrumu rajonos – 70-80 milimetri.