Tautas skaitīšanā piepildījušās pesimistiskākās ekspertu prognozes – Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) pašreizējie dati liecina, ka Latvijā ir mazāk iedzīvotāju nekā cerētie divi miljoni. Trešajā tautas skaitīšanās posmā līdz 10. jūnijam, kad vēlreiz bija dota iespēja aizpildīt tautas skaitīšanas anketu internetā, tika iegūta informācija tikai par 4000 iedzīvotāju.
Savukārt reģionālajos skaitīšanas centros tika aizpildītas anketas par 1,6 tūkstošiem iedzīvotāju.
Demogrāfs Ilmārs Mežs lēš, ka tikai daži desmiti tūkstoši cilvēku varētu būt veiksmīgi izvairījušies no saskaitīšanas, demonstrējot attieksmi pret valsti.
«Taču nevarētu būt, ka šādi «noslēpušies» tie 300 000 cilvēku, kuri no pašreiz saskaitītajiem 1,9 miljoniem cilvēku pietrūkst līdz 2000. gadā veiktās skaitīšanas rezultātiem. Tagad izskatās, ka emigrējuši varētu būt divreiz vairāk, nekā iepriekš lēsts, – kādi 200 tūkstoši. Vainojama ir arī dzimstības samazināšanās, pērn dzimuši tikai 19,2 tūkstoši cilvēku, astoņdesmito gadu beigās gadā dzima teju 40 000,» norāda eksperts.
CSP uzsver, ka tautas skaitīšanā saskaitīto personu skaits pilnībā neraksturo Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju skaitu. Lai to noteiktu, CSP, izmantojot tās rīcībā esošos valsts reăistrus un datubāzes, analizēs un iegūs informāciju par tiem valsts pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kuri tautas skaitīšanas laikā netika saskaitīti, norāda pārvaldes preses sekretārs Aldis Brokāns.