Rīga, 24.jūl., LETA. Latvijas mediju nozarē ir gaidāma konsolidācija, intervijā biznesa informācijas portālam “Nozare.lv” prognozē uzņēmuma “Nedela S.A.”, kas no “Bonnier Business Press” iegādājās “Dienu” un “Dienas Biznesu”, īpašnieks un vadītājs Aleksandrs Tralmaks.
“Būtisks faktors saistībā ar Latvijas mediju vidi ir tā struktūra – Latvijā ir desmit mediju redakcijas, kas ražo saturu – LETA, BNS, “Diena”, “Petits”, “Fenster”, “Dienas Bizness”, “Latvijas Avīze”, “Neatkarīgā Rīta Avīze” jeb “Mediju nams” -, un katrā reģionā ir pusredakcija. Tas nozīmē ļoti lielas izmaksas uz saražoto informācijas vienību. Tā ir situācija, kas mainīsies. Tāpat kā piena nozare reiz piedzīvoja konsolidāciju, tā arī mediju nozare piedzīvos konsolidāciju, jo saražotajai informācijas vienībai ir jākļūst lētākai,” skaidro uzņēmējs.
Tralmaks apstiprina, ka viņa pārstāvētais investīciju fonds vērtēs iespējas pārņemt citus Latvijas medijus. “Protams, ka mēs skatīsimies uz iespējamo konsolidāciju. Protams, mēs mēģināsim šo teoriju, kas ir pierādīta kā prakse citur, realizēt arī Latvijā. Mēs mēģināsim katru saražoto un publicēto vienību padarīt lētāku,” skaidro “Nedela S.A.” pārstāvis. Viņš tomēr neatklāj, kuri ir mediji, par kuriem ir interese.
Viens no “Dienas” un “Dienas Biznesa” apvienošanas mērķiem esot panākt to, ka rodas labāks un lētāks piedāvājums.
“Mana pārliecība ir, ka mediju nākotne ir sistēmā, kas saucas – “content house”. Tas nozīmē, ka viens no svarīgākajiem Latvijas mediju izaicinājumiem ir panākt to, ka satura ražošana ir nevis fiksētā, bet daļa no mainīgās izmaksas. To izdarīt pilnībā nevarēs, jo saglabāsies redakcionālā funkcija. Bet kopumā modelis ir šāds – mediju patēriņam (lasītāju skaitam) un pirkto kopiju skaitam pieskaita arī apmaksu par saražoto saturu. Tā ir diezgan parasta prakse ASV, kur ir izveidoti tā saucamie satura centri, kur tiek ražots mediju saturs, un žurnālists vairs nepieder vienam medijam, bet gan ražo informāciju medijiem, izvērtējot, kuram medijam to var izdevīgāk pārdot, savukārt medijs izvērtē, kādu saturu iegādājas no satura centra,” skaidro Tralmaks.
Viņš norāda, ka zināmā mērā to jau dara aģentūra LETA.
Šādas izmaiņas nozarē no biznesa viedokļa nozīmēs, ka būs jābūt ļoti talantīgiem un profesionāli spējīgiem redaktoriem. Savukārt, kas attiecas uz žurnālistiku ekskluzivitātes ziņā, tā saglabāsies, jo pieaugs konkurence par ekskluzīvu ziņu.”Tiks novērtēti labākie – tie, kas spēs izvēlēties tādu materiālu miksli, kas ir pievilcīgs patērētājiem,” akcentē uzņēmējs.
Pilnu intervijas tekstu var lasīt biznesa informācijas portālā “Nozare.lv”.