No 1. aprīļa 32 Latvijas novados ir izsludināta ārkārtējā situāciju egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošanai, kas nosaka arī saimnieciskās darbības ierobežojumus, tostarp koku ciršanas aizliegumu vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības zonās. Valsts meža dienests informē, ka ir uzsākta koku ciršanas darbības apturēšana izsniegtajiem koku ciršanas apliecinājumiem.
Saistībā ar Ministru kabineta rīkojumu Nr. 180 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” Valsts meža dienests ir uzsācis koku ciršanas apliecinājumu darbības apturēšanu skuju koku audzēs uz ārkārtējās situācijas laiku. Tas nozīmē, ka meža īpašnieki, kas Meža valsts reģistrā ir norādījuši elektroniskos saziņas kanālus, saņems lēmumu elektroniski, bet pārējie ar pasta starpniecību ierakstītas vēstules veidā.
Saskaņā ar Meža valsts reģistra datiem koku ciršana uz ārkārtējās situācijas periodu, no 154 950 cirsmām ar kopējo platību 202683 ha, tiek apturēta 12700 cirsmām ar kopējo platību 23690 ha, no tā AS “Latvijas valsts meži” valdījumā atrodas 4353 cirsmas, ar platību 11440 ha. Izbeidzoties ārkārtējās situācijas stāvoklim, ciršanas apliecinājuma darbība atjaunosies automātiski, ja nebūs beidzies ciršanas apliecinājumā norādītais derīguma termiņš.
Valsts meža dienests precizē, ka saimnieciskās darbības apturēšana nozīmē koku ciršanas pārtraukšanu. Tāpat dienests atgādina, ka skujkoku kokmateriālu izvešanu no meža vai aizsargāšanu pret stumbra kaitēkļiem, jāveic saskaņā ar Ministru kabineta 2012. gada 18. decembra noteikumos Nr. 947 “Noteikumi par meža aizsardzības pasākumiem un ārkārtējās situācijas izsludināšanu mežā” 5. un 5.1 punktā noteiktajām prasībām (Katru gadu no 1.septembra līdz 1.maijam cirsto skujkoku (izņemot sausos kokus) kokmateriālus izved no meža vai aizsargā pret stumbra kaitēkļiem ne vēlāk kā līdz kārtējā gada 1.jūnijam. Skujkoku (izņemot sausos kokus) kokmateriālus, kas sagatavoti no 1.maija līdz 1.septembrim, izved no meža vai aizsargā pret stumbra kaitēkļiem ne vēlāk kā mēneša laikā pēc to sagatavošanas. Kokmateriāli uzskatāmi par aizsargātiem pret stumbra kaitēkļiem, ja tie ir ar mizas bojājumiem, kas radušies, tos sagatavojot mašinizēti vai mehāniski bojājot to mizu, vai tie ir ķīmiski vai bioloģiski aizsargāti pēc to sagatavošanas vai nokraušanas krautuvē.)
Informācija par vērtīgajam egļu mežaudzēm un to aizsardzības zonām ir apskatāma Meža valsts reģistra karšu sadaļā, kā arī LVM GEO aplikācijā. Valsts meža dienesta speciālistu sniegtās atbildes uz biežāk uzdotajiem meža īpašnieku jautājumiem, saistībā ar ārkārtējās situācijas ierobežojumiem, skatāmas Latvijas Meža īpašnieku biedrības interneta resursos. Tuvākajā laikā rakstiskā formā tās tiks apkopotas arī Valsts meža dienesta mājas lapā. Tikmēr meža īpašnieki tiek aicināt sazināties ar dienesta speciālistiem, izmantojot e-pastu mezaveseliba@vmd.gov.lv
Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienestamisija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.
“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT