Attīstības finanšu institūcijas “Altum” Vidzemes reģionālās nodaļas apkopotā informācija liecina, ka uzņēmumu interese par aizdevumiem līdz 100 tūkstošiem eiro ar samazinātām nodrošinājuma prasībām ievērojami pieaugusi. Šajā reģionā saņemti visvairāk jeb 25 % no visiem iesniegtajiem pieteikumiem, par kopējo summu 3,3 miljoni eiro, ar vidējo viena darījuma summu 34,5 tūkstoši eiro. Kopumā līdz šim saņemti gandrīz 100 projekti.
Īpaši izveidotajā programmā, kas paredz aizdevumus kopsummā līdz 100 tūkstošiem eiro mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, būtiski samazinātas nodrošinājuma prasības, tādējādi padarot šos aizdevumus pieejamākus un lētākus.
“Vidzemes mazie un vidējie uzņēmēji ir ļoti aktīvi un iesniedz projektus par dažādām tēmām un dažādās nozarēs. Esmu pārliecināta, ka šie aizdevumi sekmēs visa reģiona izaugsmi, tādējādi veicinot ekonomikas attīstību un iedzīvotāju labklājību,” saka “Altum” Vidzemes reģiona vadītāja Olita Untāla.
Viņa norāda, ka pēdējo mēnešu laikā pieaugusi interese par Zemes fondu, jo noticis nozīmīgs darījums, iegādājoties lauksaimniecības zemi no ārvalstnieka, kur tika izmantotas pirmpirkuma tiesības. “Pašreiz Vidzemes reģionā Zemes fonda īpašumā ir 63 īpašumi Madonas novada Ošupes, Barkavas un Indrānu pagastos, kā arī Gulbenes novada Lejasciema pagastā. Interese no vietējiem zemniekiem par nomas iespējām ir milzīga, jo uz katru īpašumu piesakās aptuveni piecas saimniecības, taču ir gadījumu, kad to skaits sasniedz pat desmit interesentus,” skaidro O.Untāla, piebilstot, ka konkurence uz Zemes fonda īpašumiem ir ļoti liela un arī sīva, taču jāņem vērā, ka lielākajai daļai no zemēm ir pierobežas īpašnieki, kuriem attiecīgi ir priekšroka darījumu noslēgšanā.
Pēdējos mēnešos “Altum” Vidzemes reģionā novērota arī liela aktivitāte no lauksaimnieku puses apgrozāmajiem līdzekļiem ar 3,5 % likmi, jo nozarē strādājošie meklē risinājumus, lai nodrošinātu saimniecisko darbību, kas būtiski ietekmēta pēc pērnā gada sliktajiem laikapstākļiem.
Tāpat analizējot “Altum” Vidzemes reģionā paveikto, O.Untāla norāda, ka nesen noslēgts arī veiksmīgs darījums ar SIA “Limbažu siltums” programmā par aizdevumiem uzņēmumu energoefektivitātei. Tas nodrošinājis šķeldas katla nomaiņu uz diviem granulu katliem, tādējādi apgādājot Salacgrīvas kreisā krasta iedzīvotājus ar apkuri. Realizētais projekts sasniedz pietiekamu apkures katlu jaudu siltuma ģenerēšanai aukstajā laikā. “Ieguldījums atbilst labajai praksei – uzstādīti biomasas katli, kas ir veiksmīga alternatīva, lai veicinātu zaļu un vietējo produktu izmantošanu apkurē,” skaidro O.Untāla.
Programmā ar samazinātām nodrošinājuma prasībām aizdevumiem kopsumma līdz 100 tūkstošiem eiro pašreiz visā Latvijā iesniegti jau vairāk nekā 371 pieteikums par kopējo summu 11,3 miljoni eiro, ar vidējo viena darījumu summu 34,9 tūkstoši eiro. Piektā daļa jeb 19% no šiem projektiem tiek kreditēti Starta programmā biznesa uzsācējiem, kas tiek finansēta no Eiropas Savienības fondu resursiem, tāpat projekti tiek finansēti no aizdevumu programmas lauksaimnieku apgrozāmajiem līdzekļiem un programmas Mazie aizdevumi lauku teritorijās. Patlaban šos aizdevumus aktīvi izmanto dažādu nozaru uzņēmumi, tostarp graudkopībā, lopkopībā, būvniecībā, izmitināšanā, ēdināšanā, mēbeļu un galdniecības jomā, kā arī citās.