Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Pirmajā meža ugunsnedrošā laikposma mēnesī dzēsti 106 ugunsgrēki

Publicitātes foto: VMD.

Kopš 2. maija visā Latvijas teritorijā ir izsludināts meža ugunsnedrošais laikposms, tā laikā Valsts meža dienests reģistrējis un dzēsis 106 meža ugunsgrēkus. Tajos izdeguši 78 ha meža zemes. Par to informē Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Vineta Vilcāne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ugunsnedrošajā laikposmā, uzturoties mežā un purvā, ir aizliegtas vairākas darbības, piemēram, ārpus ceļiem braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem, nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus.

Ik gadu Valsts meža dienests, ņemot vērā laikapstākļus, izsludina ugunsnedrošā laikposma sākumu un beigas. Šogad meža ugunsnedrošais laikposms sākās 2. maijā, tā laikā Valsts meža dienests reģistrējis un dzēsis 106 meža ugunsgrēkus. Tajos izdeguši 78 ha meža zemes, no tiem jaunaudzes 20 ha. Kopumā Latvijā 2022. gadā bijuši 208 meža ugunsgrēki, tajos izdeguši 187 ha, no tiem jaunaudzes 65 ha.

“Šī gada maija sākums bija sauss, savukārt mēneša otrajā pusē nokrišņu bija vairāk, līdz ar to degamība samazinājās. Salīdzinot ar 2021. gada ugunsnedrošā laikaposma pirmo mēnesi, šogad ir dedzis vairāk nekā pērn. 2021. gadā ugunsnedrošā laikposma pirmajā mēnesī reģistrēti 48 meža ugunsgrēki ar izdegušo platību 37 ha, no tiem jaunaudzes 7 ha,” saka Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī gada lielākais meža ugunsgrēks noticis 22. aprīlī Ādažu novadā, tajā izdega 52,26 ha. Savukārt 15. maijā Valmieras novadā izdega mežs 18,18 ha platībā, pārsvarā jaunaudzes.

Plaša uguns nelaime var izcelties no mazas dzirksteles, gan apdraudot iedzīvotāju veselību un dzīvību, gan nodarot kaitējumu videi, gan radot lielus zaudējumus meža īpašniekiem. Joprojām galvenais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir cilvēka neapdomīga un bezatbildīga rīcība ar uguni.

Valsts meža dienests atgādina, ka ikvienam iedzīvotājam uzturoties mežā un purvā, ir aizliegts:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus;
  • kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotās vietās, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas;
  • atstāt ugunskurus bez uzraudzības;
  • dedzināt atkritumus;
  • braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem;
  • veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Par šo aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu var piemērot administratīvo, civiltiesisko un arī kriminālatbildību.

Meža izstrādātājiem jāņem vērā, ka sākot ar 2. maiju, cirsmā dedzināt ciršanas atlikumus atļauts tikai ar Valsts meža dienesta ikreizēju rakstisku atļauju.

Pamanot meža ugunsgrēku, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un pēc iespējas precīzāk jānorāda notikuma vietu!

Valsts meža dienests ir vadošā iestāde meža ilgtspējai. Dienests uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, kā arī īsteno meža ugunsapsardzību un uzkrāj informāciju par mežu un tajā notikušo mežsaimniecisko darbību. Valsts meža dienests ir uz attīstību vērsta, mūsdienīgi domājoša iestāde, kura pārmaiņas un ikviena darbinieka profesionalitāti uztver kā gudru ceļu uz izaugsmi. Valsts meža dienests ir pārliecināts, ka pastāvēs, kas mainīsies. Valsts meža dienests ir zemkopības ministra padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.