Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Ar Gulbeni saistītajiem 14.Saeimas deputātu kandidātiem pēc vēlēšanām dažam rūgtums, citam prieks par rezultātiem, visiem – secinājumi

Foto: Gatis Bogdanovs.

“Dzirkstele” turpina aptaujāt ar Gulbenes novadu saistīto 14.Saeimas deputātu kandidātus. Visiem viens jautājums – par to, kā vērtē vēlēšanu rezultātus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sarūk motivācija doties uz vēlēšanām

Gulbenietis Elviss Ozols, kurš strādā SIA “Tieslietu namu aģentūra”, vēlēšanās startēja no partijas “Republika”. Viņa pārstāvētā partija vēlēšanās ieguva 1,76 procentus vēlētāju balsu. E.Ozols Gulbenes novadā ieguva 268 vēlētāju balsis (50 plusi un 5 svītrojumi).

Viņš pats saka tā: “Katrās vēlēšanās mēs novērojam, ka vairākiem simtiem tūkstošu diasporas pārstāvju fiziski tiek liegtas tiesības balsot. Ārzemēs ir nepietiekams vēlēšanu iecirkņu skaits. Savukārt Latvijā valsts kursu nosaka nevis ekonomiski aktīvie iedzīvotāji, bet “budžetnieki” un pabalstu saņēmēji. Vienīgais, kas spēj mobilizēt vēlētājus doties balsot, ir bailes zaudēt valsts suverenitāti, tajā pašā laikā izvēle vienmēr krīt par labu vecās paaudzes politiķiem, kuriem nav nepieciešamo zināšanu, enerģijas valsts ekonomikas izaugsmes grūdienam. 14.Saeimas sastāvs ir tiešs atspoguļojums mūsu ekonomikai un drošībai: ilggadējie politiķi pat no deviņdesmitajiem gadiem ar aktīviem kriminālprocesiem. Par deputātiem kļūst Kremļa politikas propagandisti. Tikai divi secinājumi: vai nu Latvijas Satversme ir sarūsējusi, vai drošība ir smagā krīzē. Par ekonomiku, enerģētiku, tarifiem viss tāpat skaidrs: nokavēti lēmumi, hiperinflācija, energoneatkarības neesamība, kuru vajadzēja atrisināt pēdējos 20 gados tiem pašiem politiķiem, kuri atkal jau būs 14.Saeimā. “Covid” laikā tika bremzēta ekonomika, ieviesti ierobežojumi, atlaisti darbinieki.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

E.Ozols arī skaidro, kāpēc neuzskata par sakāvi to, ka viņa pārstāvētā partija nav uzvarējusi Saeimas vēlēšanās: ““Republikai” ir spēcīgi līderi, atbalstītāju loks pieaugs, un agri vai vēlu būsim vadošais spēks. Tas ir tikai laika jautājums.” Pēc E.Ozola domām, priekšvēlēšanu laikā partijai “Republika” netika dotas vienlīdzīgas tiesības vēlētājiem pastāstīt par sevi. Viņš saka: “Partija “Republika” netika aicināta uz valsts kontrolētiem medijiem, netika nodrošināts ekvivalents raidlaiks debatēs, kas ļautu mums pārvarēt 5 procentu robežu.”

Kādi reitingi var būt jaunizveidotai partijai!

No partijas “Suverēnā vara”, kura vēlēšanās ieguva 3,24 procentus vēlētāju balsu, startēja Daukstu pagasta zemnieks Voldemārs Garans. Par viņu Gulbenes novadā nobalsoja 201 vēlētājs (50 plusi un 7 svītrojumi).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš saka: “Pirmkārt, vēlos pateikties visiem tiem 30 000 Latvijas iedzīvotāju, kuri šajās vēlēšanās uzticēja savu balsi partijai “Suverēnā vara”. Ņemot vērā, ka mūsu politiskais spēks ir izveidojies tikai pirms nepilniem trīs mēnešiem, mēs esam uz pareizā ceļa, un cilvēki, kuri mūs iepazīst, to saprot un novērtē mūsu darbu. Protams, rezultāti būtu citādāki, ja mūsu valsts likumi nebūtu pakārtoti esošās varas interesēm. Mūsu valstī ir ar likumu noteikts – lai partija varētu startēt Saeimas vēlēšanās, tajā ir jābūt ne mazāk kā 500 biedriem un tai ir jābūt dibinātai ne vēlāk, kā gadu pirms vēlēšanām. Šie noteikumi bija izpildīti visām 19 partijām. Tad jautājums, kāpēc pie vienādiem kritērijiem notika esošajai varai nevēlamu spēku diskriminācija, neaicinot uz debatēm televīzijā visas partijas vienādi? Kādi reitingi var būt jaunizveidotai partijai? Mūsu svarīgākais mērķis ir atgriezt varu valstī tautas rokās, iesaistot visus Latvijas iedzīvotājus kopīgā likumu veidošanā, kuri kalpotu visas tautas interesēs. Valsts vara nedrīkst būt nodalīta no tautas. Neviens nedrīkst būt diskriminēts. Visiem ir jābūt vienādām tiesībām – gan sētniekam, gan direktoram. Mēs iestājāmies par katru Latvijas iedzīvotāju, par pārtikušām, stiprām un dabiskām ģimenēm, kur sieviete ir māte, bet vīrietis ir tēvs. Vēl mēs esam pret Latvijas zemes, mežu un īpašumu izpārdošanu ārzemniekiem. Un šo darbu mēs turpināsim. Tauta vēlēšanās ir izdarījusi savu izvēli. Un to, cik tā būs bijusi pareiza un vai attaisnos vēlētāju cerības, rādīs laiks. Vērtējumu izteiks cilvēki nākamajās vēlēšanās.”

Iedzīvotāji ir izdarījuši izvēli, un tā ir jārespektē

Gulbenes uzņēmējs Ainars Melders vēlēšanās kandidēja no partijas “Latvija pirmajā vietā”, kura ieguva 6,24 procentus vēlētāju balsu. Par A.Melderu Gulbenes novadā nobalsojuši 459 vēlētāji (34 plusi un 12 svītrojumi).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš par 14.Saeimas vēlēšanu rezultātiem kopumā saka tā: “Jaunās Saeimas sastāvs būs ļoti sakarīgs. Būs arī stipra opozīcija, mūs (“Latvija pirmajā vietā” – red.) ieskaitot. Tauta šajās vēlēšanās izdarīja varbūt pareizu izvēli. Uzticējās Krišjānim Kariņam. Normāli. Kaut kas ir samainījies. Jā, “Saskaņa”, kura ir kļuvusi vāja, pazuda no politiskās skatuves. “Konservatīvie”, kuriem vairs nebija “karognesēja”, “Attīstībai/Par!”, kas nezin kāpēc pēc četru gadu kopā būšanas sāka nolikt premjeru un neaizstāvēja savus ministrus. Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) arī pirms vēlēšanām reitings bija zems, bet tad nolika priekšā Aivaru Lembergu, un rezultāts ir izcils. Tagad ir jāveido valdība. No trim partijām, visticamāk, tiks veidota valdība. Jaunajai valdībai nebūs viegli. Uzskatu, ka visām sešām partijām būtu jāstrādā vienā komandā, bet tā, visticamāk, nebūs. Ja ZZS A.Lembergu ir izvirzījusi kā savu premjera kandidātu, tā ir viņu izvēle. Apšaubīt partijas izvēli, nosaucot to par orientāciju uz Austrumiem, uzskatu par necieņas izrādīšanu vēlētājiem un demokrātijai. ZZS jau nav tikai A.Lemberga viena paša partija. Arī “Jaunā Vienotība” nav viena cilvēka partija. Arī partija “Latvija pirmajā vietā” nesastāv tikai no Aināra Šlesera. Ir ļoti labi, ka “Apvienotais saraksts” iekļuva Saeimā, jo tur ir daudz gudru, profesionālu cilvēku. Viņi ienesīs ko jaunu valdībā. K.Kariņa pārstāvētajai partijai diemžēl reālu mērķu un risinājuma reizēm nav un ir vēlme dalīt iedzīvotājus. Tas rada draudus demokrātijai mūsu valstī. Iepriekšējā K.Kariņa valdība nav spējusi tikt galā ar Latgali. Varbūt apzināti? Integrācija bija “nacionāļu” lauciņš, un šobrīd redzam rezultātu. Valsts mums ir viena, nevar pieļaut šķelšanos. Bet, ja tas notiek, tad kaut kas nav kārtībā. Pašreiz galvenais ir izdarīt secinājumus un atrast kopīgu risinājumu. Mani izbrīna tas, ka Gulbenes novadā uz 14.Saeimas vēlēšanām atnāca 57,15 procenti vēlētāju, bet uz Gulbenes novada domes vēlēšanām – tikai 28,91 procents. Varbūt novadā domes vēlēšanās arī vajadzētu, lai kandidātus piedāvā 20 partijas?”

Žēl, ka “Attīstībai/Par!” palika tieši aiz strīpas

Gulbenietis, students Kristaps Melnis 14.Saeimā kandidēja no “Progresīvajiem” (PRO), kuri kopumā ieguva 6,16 procentus balsu. Par K.Melni Gulbenes novadā nobalsoja 403 vēlētāji (25 plusi un 8 svītrojumi).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par vēlēšanu rezultātiem viņam ir, ko teikt: “Esmu priecīgs par to, ka “Progresīvie” un mūsu idejas ir beidzot pārstāvētas Saeimā. Protams, vēlējos redzēt augstākus rezultātus, bet tas nozīmē, ka mums ir, pie kā strādāt. Labi redzēt, ka beidzot vēlēšanu aktivitātē ir pieaugums, nevis kritums gan Latvijā, gan arī Gulbenes novadā. Žēl redzēt, ka “Attīstībai/Par!” (AP) palika tieši aiz strīpas. Lai arī PRO un AP bieži ir strīdējušies, it īpaši vēlēšanu periodā, mēs tik un tā pārstāvam vienādas idejas par cilvēktiesībām. Neesmu arī priecīgs par to, ka prokremliskie spēki ir vēl joprojām pārstāvēti Saeimā, bet labi, ka ar mazāku pārsvaru, nekā tas bija “Saskaņai”. Runājot par rezultātiem kopumā, es saredzu divus koalīciju variantus – JV-NA-AS un JV-NA-AS-PRO. Vēlos redzēt PRO koalīcijā, jo krīzes laikā tas nāks mums visiem par labu. Pārējie spēki atbalsta ļoti piesardzīgu ekonomikas politiku, kas nav atbilstoša krīzes situācijai, kad ir jādara viss, lai pasargātu Latvijas iedzīvotājus. Svarīgi piebilst, ka PRO nestāsies koalīcijā par jebkādu cenu, mēs nevēlamies zaudēt mūsu vērtības kompromisu jūrā. Mēs esam gatavi būt aktīvā opozīcijā.”

Zaudēt ir jāmāk, vēlētāju viedoklis ir jāciena

Bijusī gulbeniete Agnese Strautiņa, kura tagad dzīvo un strādā Rīgā, 14.Saeimas vēlēšanās kandidēja no “Attīstībai/Par!”, par kuru vēlētāji atdeva 4,97 procentus balsu. Par A.Strautiņu Gulbenes novadā balsis atdeva 878 vēlētāji (23 plusi, 54 svītrojumi).

Viņas komentārs: “Neslēpšu, ka savā ziņā vēlēšanu rezultāti man šķita pārsteidzoši. Ir tendences, ko uzrādīja priekšvēlēšanu partiju reitingi, taču kopumā varam novērot, ka ne vienmēr uz tiem var paļauties. Lai gan pati neesmu šīs partijas atbalstītāja, pārsteidz, ka Saeimā nav ievēlēta “Saskaņa”, tāpat manis pārstāvētajā politiskajā apvienībā “Attīstībai/Par!” rēķinājāmies ar vājāku rezultātu nekā 13.Saeimas vēlēšanās, taču grūti apzināties, ka līdz iekļūšanai Saeimā pietrūka vien aptuveni 250 balsu. Interesanti šķiet, ka Saeimā ir iekļuvusi partija “Stabilitātei!”, un man personīgi ir neizprotama šāda balsotāju izvēle. Taču zaudēt ir jāmāk, vēlētāju viedoklis ir jāciena, jāizdara secinājumi un jāiet tālāk. Varbūt nelielam humoram es varētu atgādināt mazliet nodrillēto Vinstona Čērčila teicienu, ka demokrātija nav izcila valsts pārvalde, bet nekas labāks nav izdomāts. Tāpēc paldies visiem, kas balsoja, jo iespēja izteikt savu viedokli ar balss palīdzību ir demokrātijas mugurkauls.”

  • Diāna Odumiņa
Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (3)

  1. Ja republika ar 1,..% ir spēcīga partija, tad elvis pīpē ļoti stipru zāli!

  2. Par Republiku ir prieks,jo brali kilkeni,nakusi no Jekabpils zabaku fakrikas,ir baigie keksi- brinums ,ka sanema 1 %…

    4
    1
  3. Ķilķeniem būs jāiet strādāt mammas harčevņā par trauku mazgātājiem. 😂

    4
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.