Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Elektrotehnikas dzīves cikla pagarināšana, šķirošana un pareiza nodošana

Ikvienam no mums mājās ir ne viena vien elektroierīce – ledusskapis, televizors, mobilais tālrunis, putekļusūcējs vai veļasmašīna. Visas šīs iekārtas padara mūsu ikdienu vienkāršāku, tomēr to lietotājiem der atcerēties, ka nolietota elektrotehnika tomēr ir bīstamie atkritumi, tāpēc to nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteinerā. Ir svarīgi iekārtas lietot pareizi un apkopt, lai tās kalpotu pēc iespējas ilgāk; bet, ja elektrotehnika vairs nekalpo un nav nepieciešama, tā jānodod atbilstošai utilizācijai, lai saudzētu gan vidi, gan cilvēku veselību, gan atsevišķos gadījumos arī savus datus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar Valsts vides dienesta datiem ik gadu Latvijā tirgū tiek laistas aptuveni 21 500 tonnas elektroiekārtu. Savukārt normatīvie akti paredz, ka caur elektrotehnikas ražotāju atbildības sistēmu ir jāatgūst un jāpārstrādā vismaz 65 % no Latvijā realizētā elektrotehnikas apjoma.

Ražotāju atbildības sistēma šajā gadījumā nodrošina, ka uzņēmums, ar kuru noslēgts līgums par videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanu, savās tirdzniecības vietās, tajā skaitā tīmekļvietnēs, pieņem videi kaitīgu preču atkritumus vai informē galalietotājus par tuvākajām to pieņemšanas vai savākšanas vietām.

“Zaļās jostas” vides izglītības vadītāja Aija Caune.

“Kaut arī pēdējos gados gan atkritumu apsaimniekotāji, gan iekārtu ražotāji, gan arī iedzīvotāji arvien aktīvāk strādā pie tā, lai šie atkritumi tiek nodoti un utilizēti atbilstoši, liela daļa iekārtu arvien nonāk dabā, tiek izmesta starp citiem atkritumiem vai ilgstoši glabāta iedzīvotāju mājās,” saka “Zaļās jostas” vides izglītības vadītāja Aija Caune.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Elektrotehniku, lai cik tā maza, nedrīkst izmest sadzīves atkritumos

Sadzīves atkritumos drīkst izmest tikai to, ko nevar pārstrādāt, piemēram, netīru, taukainu iepakojumu, izlietotu tualetes papīru vai papīra dvieļus, bērnu autiņbiksītes u.tml., bet, ja priekšmetu var pieslēgt pie elektrības, tajā ir mikročips vai mikroshēma, tad to sadzīves atkritumos mest nedrīkst.

Elektrotehnika ir izgatavota no visdažādā-
kajiem materiāliem – platīna, toksiskiem smagajiem metāliem, tajā skaitā kadmija, svina, dzīvsudraba, vara un citiem, dažādas plastmasas, stikla un vielām, kas novērš aizdegšanos. Ja bīstamie metāli nonāk vidē, tie var piesārņot gruntsūdeņus un apdraudēt veselību.

Turklāt visas elektropreces, elektrotehnika, akumulatori un baterijas Eiropas Savienībā tiek īpaši marķētas, lietojot apzīmējumu – pārsvītrotu atkritumu konteineru. Šis marķējums norāda, ka attiecīgo preci nedrīkst likt kopējā sadzīves atkritumu konteinerā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atkritumos nedrīkst izmest arī e-cigaretes un baterijas

“Smēķēt vai nesmēķēt – tā ir katra paša brīva izvēle, bet elektroniskās cigaretes nedrīkst izmest kopā ar citiem atkritumiem.

Tie ir bīstamie atkritumi, kuros ir baterijas, tāpēc e-cigaretes jāizmet speciālās tām paredzētās vietās, piemēram, bīstamo atkritumu šķirošanas laukumos, vai jānodod atpakaļ tirgotājam,” saka “Zaļās jostas” pārstāve.

Atkritumu konteinerā izmesta e-cigarete vai baterija var radīt ugunsbīstamu situāciju gan atkritumu tvertnē mājās, pagalmā uzstādītajā konteinerā, atkritumu izvedēja automobilī vai tālākajā atkritumu ceļā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kur nodot nolietoto elektrotehniku?

Bīstamie atkritumi, tajā skaitā elektrotehnika, jānodod atbilstoši. Pārstrādes punktos nodotās ierīces izjauc un sašķiro atbilstoši komponentēm, turpmākajos procesos tās tiek pārstrādātas, lai pēc tam atkal izmantotu ražošanā. Elektroiekārtas tiek ražotas no vērtīgiem materiāliem, kurus pārstrādājot var atgūt un izmanto atkārtoti tādas izejvielas kā zeltu, sudrabu, varu vai citus retus metālus. Šķirošana ļauj efektīvi izmantot resursus, samazinot gan vajadzību pēc jaunu materiālu ieguves, gan jaunu produktu ražošanai nepieciešamās enerģijas.

Tipiskākā elektrotehnika, kura jānodod speciālos punktos: sadzīves tehnika – tosteri, blenderi, gludekļi, kafijas aparāti, mikroviļņu krāsnis, ledusskapji, veļasmašīnas u.c.; elektronika – televizori, datoru monitori, printeri, skeneri, pārnēsājamie datori, tastatūras, kopētāji, tālruņi un mobilie tālruņi, u.tml.

Nolietoto un pašiem vairs nevajadzīgo elektrotehniku var nodot kādā no 69 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā. Sev tuvāko laukumu var atrast interneta vietnē “www.atkritumi.lv” vai “www.skiroviegli.lv”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nododot elektrotehniku, jāņem vērā, lai tā nebūtu izjaukta.

“Tomēr šie šķirošanas laukumi ir tikai daļa no visām vietām, kur tiek pieņemta nolietotā elektrotehnika. Atsevišķās vietās ir pieejami elektrotehnikas konteineri, to pieņem dažādi tirgotāji, kā arī bīstamo atkritumu apsaimniekotāji var aizbraukt pakaļ iepriekš pieteiktām nolietotām elektroprecēm,” stāsta A.Caune.

No elektrotehnikas ērti un bez maksas var atbrīvoties, nododot to arī kādā no speciālajām nestandarta atkritumu savākšanas akcijām. Piemēram, ražotāju atbildības uzņēmums “Zaļā josta” sadarbībā ar bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “BAO” regulāri organizē elektrotehnikas nodošanas akciju “Elektrosestdiena” Latvijas reģionos, bet sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju “CleanR” – Tīrmājas akciju, aicinot iedzīvotājus bez maksas atbrīvoties no nokalpojušās un sev vairs nevajadzīgas elektrotehnikas. Šajās akcijās pērn tika savāktas 173 tonnas elektrotehnikas, kas tika atbilstoši utilizētas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat, iegādājoties jaunu elektroiekārtu, nereti tirgotāji piedāvā nodot veco iekārtu, kā tas ir, piemēram, mobilo tālruņu gadījumā.

Tomēr pirms elektrotehnikas izmešanas būtu jāizvērtē, vai salūzusī iekārta vēl ir labojama un lietojama atkārtoti.

Ja iekārtu vēl var izmantot, bet pašam tā vairs nav nepieciešama, to var nodot pērn rudenī atklātajā “CleanR” būvniecības materiālu, remonta lietu un elektrotehnikas apmaiņas punktu šķirošanas laukumā “Nomales”, Brīvnieku ielā 11, Rumbulā, Stopiņu pagastā. Tādējādi elektrotehnika netiks izmesta ārā, bet to varēs turpināt lietot kāds cits.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagarini elektrotehnikas dzīves ciklu, to pareizi lietojot un kopjot

Neatkarīgi no tā, kādu funkciju pilda elektrotehnika, tā ir jākopj un jāuztur tīra, lai tā darbotos un kalpotu ilgāk. Pirms ierīces tīrīšanas pārlasi instrukciju, jo tajā būtu jābūt norādei par pareizu lietošanu un kopšanu, proti, vai ierīci var tīrīt ar sausu drānu, mikrošķiedru lupatiņu vai mitrajām salvetēm. Pareizi un kārtīgi kopjot ierīces, to dzīves cikls tiks pagarināts. Piemēram, lai elektriskā tējkanna vai veļas mazgājamā mašīna kalpotu ilgāk, tā periodiski jāatkaļķo.

Lielu daļu elektrotehnikas var ietekmēt arī ļoti karsta vai auksta temperatūra, tāpēc vēlams neturēt to tiešos saules staros vai ļoti aukstos apstākļos. Piemēram, mobilo tālruni nevajadzētu atstāt automobilī uz priekšējā paneļa karstā vasaras dienā.

Lai ierīces, ko periodiski nepieciešams uzlādēt, piemēram, mobilo tālruni, viedpulksteni vai planšetdatoru, varētu lietot ilgāk, izmanto tikai tos kabeļus, ko ražotājs ir apstiprinājis. Tas palīdzēs akumulatoram darboties ilgāk un nodrošinās, ka uzlādes kabelis ierīci nesabojā.

Daļai elektrotehnikas ir svarīga gaisa plūsma, tāpēc svarīgi nenosegt ventilācijas vietas un nenovietot tās uz gultas vai dīvāna, kas var traucēt gaisa plūsmai un sabojāt ierīci.

Savukārt, ja iekārta sākusi lēni darboties, ir pārkarsusi, darbojas neierasti skaļi, ir vērts uz to reaģēt, veicot tās apkopi vai remontu.

Nododot elektrotehniku atbilstoši, parūpējies arī par saviem datiem! Katram, kurš vēlas nodot tālākai pārstrādei mobilo tālruni, datoru vai citas iekārtas, kas satur informāciju par to lietotāju, būtu ieteicams izdzēst visus tajās uzkrātos datus. Tomēr gadījumos, ja tas ir aizmirsts, satraukties nevajadzētu, jo, ja nolietotā elektrotehnika tiek nodota atbilstoši, nevis izmesta pagalma konteinerā, dati nekur tālāk nenonāks. Uzņēmumi, kas nodrošina elektroiekārtu pieņemšanu un pārstrādi, nodrošina arī drošu datu iznīcināšanu, lai aizsargātu privātumu un novērstu datu pārkāpumus.

— “Zaļās jostas” vides izglītības vadītāja Aija Caune

Neglabāsim veco elektrotehniku!

Kāds šķūnītis vai palīgtelpa, kur var nolikt malā vecu ledusskapi, televizoru vai fēnu. FOTO: BEĻAVIETE MARINA

Mūsdienās laikam gandrīz katrā mājā atradīsies kāda nolietota, sabojājusies elektroprece, tukša baterija vai arī e-cigarete. Elektriskās un elektroniskās iekārtas ir videi kaitīgie atkritumi, kurus nedrīkst mest sadzīves atkritumu konteineros. Šīs iekārtas satur sastāvdaļas, kas, nonākot vidē vai saskarē ar cilvēku, var būt ļoti kaitīgas. Īpaši aktuāla vecas elektrotehnikas glabāšana varētu būt privātmājā vai lauku īpašumā, jo tur ir kāds šķūnītis vai palīgtelpa, kur var nolikt malā vecu ledusskapi, televizoru vai fēnu.

‘’Arī es, dzīvojot laukos, no savas pieredzes varu pateikt, ka man šķūnī stāv elektrotehnika, kurai ir pat vairāk nekā 50 gadi. Kas mani mudina to glabāt, es nezinu. Ir visas iespējas to nodot, jo jau vairākus gadus novadā lauku teritoriju iedzīvotājiem noteiktā laika periodā ir iespējams nodot veco elektrotehniku par brīvu speciāli organizētās vietās,” saka beļaviete Marina.

Gulbenes pilsētā lietoto vai sabojāto elektrotehnikau var nodot Eko laukumā Gulbenē, kur ikviens bez maksas var nodot gan lielo sadzīves tehniku, piemēram, ledusskapjus, veļas mazgājamās mašīnas, plītis, televizorus, gan arī mazo tehniku – fēnus, mikserus, blenderus, gludekļus un citas iekārtas. Var nodot arī izlietotās baterijas un akumulatorus. Visai nododamajai tehnikai jābūt neizjauktai, lai novērstu kaitīgo detaļu nonākšanu vidē.

SIA “AP Kaudzītes” atkritumu apsaimniekošanas poligonā Litenē ir Eko laukums, kur iedzīvotāji arī var nodot nolietotu sadzīves tehniku bez maksas. Par elektrotehnikas atkritumu nodošanu un šķirošanu atkritumu poligonā pastāstīja Mudīte Punāte: “Diemžēl jāatzīst, ka iedzīvotāji uz šo laukumu nolietoto sadzīves tehniku ved salīdzinoši maz, iespējams, ērtāk izmantot Eko laukumu pilsētā. Esam pamanījuši, ka iedzīvotāji nolietotu sadzīves tehniku izmet vai nu lielgabarīta atkritumu kravās, vai īpašumu sakopšanas atkritumos, bet tas ir maksas pakalpojums. Beigās sanāk tā, ka iedzīvotājs par šo nolietoto sadzīves tehniku samaksā, lai gan ir iespēja nodot to bez maksas. Mēs, protams, pāršķirojot šīs kravas, elektrotehniku nošķirojam nost, lai to pēc tam nodotu sadarbības partneriem pārstrādei.’’

Vēl situācijā, kad ledusskapis vai veļasmašīna ir salūzusi, var vērsties remontdarbnīcā. ‘’Pēc remonta pakalpojumiem iedzīvotāji vēršas bieži, tiek remontētas veļasmašīnas un ledusskapji, trauku mazgājamās mašīnas un cita lielā elektrotehnika. Lietoto elektrotehniku mēs nepieņemam, bet, tā kā esam arī veikals, darba netrūkst, piegādājot un uzstādot pie mums iegādāto elektrotehniku. Ja klientam nav iespējas aizvest pašam veco elektrotehniku, esam pretimnākoši un aizvedam to uz tuvāko Eko laukumu,’’ pastāstīja SIA “DNA” veikala-darbnīcas Gulbenē darbinieks Vilnis Razva.

FOTO: NO 1.PII ARHĪVA
Sadarbībā ar SIA “Zaļā josta”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (2)

  1. Nezināšana un naudas trūkums. .. veci vai vientuļi arī ar veselības problēmām esoši cilvēki paši nevar iznest no dzīvokļa, vai nonest no 5 stāva piem. nolietotu ledusskapi..arī lai vestu 1 gludekli uz poligonu, tās ir izmaksas. Tāpat ir ar piem.nolietotu dīvānu, vai skapi…kur tādus likt??

  2. Cik nav lasīts, ka no mobilajām ierīcēm nevar pilnībā izdzēst info. Pirmais konts paliekot. Arī citu speci var izrakt. Nu, kur garantija, ka pēc laika ar saviem datiem nesanāk neparedzēts randiņš? Un ja ir izjauktā veidā, ko tad? Informācijas noklusēšana nepadara zemi zaļāku.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom giriş casibom bahsegel jojobet