Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Ērču pārnēsātā suņu slimība babezioze — arī Gulbenes novadā

Paula Putniņa: “Imunitāte jānotur labā līmenī, lai slimības tik ļoti nepieķertos klāt.”

SITUĀCIJA AR SUŅIEM UN ĒRCĒM katru gadu atkārtojas – līdz ar siltāku laiku sākas ērču sezona, kas var apdraudēt arī mājdzīvniekus. Foto: “pexels.com”, Andre Karwath/”wikipedia.org”

Suņu saimniekiem ir iespēja bez maksas pārbaudīt suņus uz Laimas slimību. Institūta “BIOR” laboratorija piedāvā suņu saimniekiem veikt bez maksas antivielu noteikšanu suņiem pret boreliozes (Laimas slimību) ierosinātāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bezmaksas analīzes “BIOR laboratorijā”, kuru cena ir vairāk nekā 40 eiro, tiek veiktas Eiropas Savienības finansētajā projektā.

Suņu īpašnieki un veterinārārsti aicināti iesūtīt paraugus, ja sunim novēro boreliozes klīniskās pazīmes: drudzi, apetītes zudumu, sāpīgas vai pietūkušas locītavas, klibumu, pietūkušus limfmezglus, letarģiju, kā arī no suņiem, kuri regulāri pakļauti riskam saslimt ar ērču pārnēsāto slimību boreliozi, piemēram, medību suņiem vai suņiem, kuri dzīvo vai bieži uzturas ērču vietās. Šāda informācija ir publiskota “BIOR” tīmekļvietnē.

Gulbenes veterinārārste Paula Putniņa. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Gulbenes veterinārārste Paula Putniņa vērš uzmanību uz to, ka šis piedāvājums ir spēkā līdz laikam, kad tiks sasniegts 100 asins seruma paraugu skaits visā Latvijā, kā arī suņu īpašniekiem jārēķinās, ka par asins noņemšanu pie veterinārārsta tāpat ir jāmaksā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Saimnieki saausās, ka par brīvu, bet var izrādīties, ka šie simts paraugi jau ir savākti. Garantijas, ka iekļausies šo simts paraugu skaitā, nav. Un veterinārārsts par šo iespēju veikt šādas analīzes nemaz netiek informēts,” “Dzirkstelei” saka P.Putniņa.

Situācija katru gadu atkārtojas

P.Putniņa stāsta, ka situācija ar suņiem un ērcēm katru gadu atkārtojas – līdz ar siltāku laiku sākas ērču sezona, kas var apdraudēt arī mājdzīvniekus. Viņa novērojusi, ka savu četrkājaino draugu saimnieki ir atbildīgi, jo veic pretparazītiskos pasākumus – dod tabletes, pilina skaustā pretblusu un pretērču līdzekļus, liek speciālas kaklasiksniņas.

“Piedāvājumā ir daudz kas. Protams, atsauksmes no suņu saimniekiem ir dažādas. Piemēram, skausta pilieni darbojas aptuveni mēnesi. Kādreiz saimniekiem liekas, ka tas ir uz visu sezonu, bet tā nav,” skaidro P.Putniņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja saimnieks pamana, ka sunim ir piesūkusies ērce un viņam ir pieredze ar tās izņemšanu, tad to var darīt pats, bet, protams, var vērsties arī pie veterinārārsta.

“Jāatceras, ka ērcei nedrīkst liet virsū, piemēram, eļļu, jo tas var izraisīt ērces vemšanu un tā paātrināt slimību ierosinātāju iekļūšanu dzīvniekā. Ir gadījumi, kad ērce ir ļoti spēcīgi piesūkusies un to nemaz tik viegli neizdodas izvilkt. Veterinārārstam ir lielāka pieredze un iespējas arī apstrādāt brūci un pārbaudīt ērci,” stāsta P.Putniņa.

Ļoti bīstama slimība

Suņiem bīstamas ir vairākas slimības, kuru ierosinātājus var pārnēsāt ērces, un viena no tām ir babezioze, kuras izraisītājs ir parazīts babēzija, kas bojā suņa sarkanās asins šūnas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Man kā veterinārārstei ir bijusi lielāka saskare tieši ar šo slimību, nevis, piemēram, Laimas slimību. Babezioze vairāk gan ir konstatēta piejūras reģionā, bet šādi saslimšanas gadījumi ir arī mūsu novadā un kaimiņu novados, un šī ir ļoti bīstama slimība. Ja suns kļūst apātisks, zaudē interesi par ēdienu, urīns kļūst brūns, uzreiz jāmeklē palīdzība! Ja ērce, kurai ir babēzijas baktērija, iekož, tad jau pēc pāris dienām vai nedēļas laikā parādās slimības simptomi,” skaidro P.Putniņa.

Tajā pašā laikā viņa aicina suņu saimniekus lieki nesatraukties un, baidoties no slimībām, neliegt sunim produktīvi dzīvot, piemēram, liedzot ārā izskrieties.

“Tieši pretēji – suņi būs lielāki ieguvēji un priecīgāki, ja būs izskrējušies. Jāsaprot un jāpieņem, ka mums apkārt ir daudz dažādu slimību, līdz ar to imunitāte jānotur labā līmenī, lai slimības tik ļoti nepieķertos klāt,” uzsver veterinārārste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa arī stāsta, ka parasti saimnieki novēro suņu veselības stāvokli, jo slimības pazīmes, piemēram, Laimas slimības, var parādīties pēc mēneša vai diviem. Tās ierosinātājas ir baktērijas borēlijas. Raksturīgs nogurums, ēstgribas trūkums, paaugstināta temperatūra.

Vēl viena no ērču pārnēsātajām slimībām ir anaplazmoze, kuras izraisītāja ir baktērija anaplazma. Slimajiem suņiem novēro līdzīgus simptomus, kā tiem, kas slimo ar Laimas slimību.

#SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.