Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Policijas redzeslokā nonākušajam jaunākajam “saltiņa” smēķētājam Gulbenes novadā – 9 gadi

Pieaugušie iecienījuši elektroniskās cigaretes, jo uzskata, ka tās ir nekaitīgākas. Bērni no pieaugušajiem ņem piemēru. Mediķi uzsver un atgādina – smēķēšanai ir postoša ietekme uz plaušu veselību. Foto: Gatis Bogdanovs.

Elektroniskās cigaretes jeb “saltiņi” vilina arī Gulbenes novada nepilngadīgos. Valsts policijā atzīst, ka arī Gulbenē nepilngadīgo vidū ir šī problēma. Skolas un vecāki ar to saskaras jau pat 4., 5.klasē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

E-cigaretes ir ar dažādām garšām, un kārdinājums uzvilkt dūmu, kas labi garšo, ir liels. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Ziemeļvidzemes iecirkņa Prevencijas grupas vecākā inspektore Kristīne Sidorova “Dzirkstelei” stāsta, ka jaunākajās klasēs vecāki mēģina šo problēmu risināt paši vai ar skolu, skaidrojot, kā bērni pie šīm cigaretēm tiek. Jaunākajam smēķētājam, kas nonācis policijas redzeslokā, ir 9 gadi. Ir gana daudz jaunu smēķētāju vecumā no 11 līdz 13 gadiem.

Kristīne Sidorova. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

“Jautājot viņiem, cik ilgi jau smēķē, ir pat tādi, kas atbild, ka jau kādu gadu vai divus mēģinot atmest. Ir tā, ka šie mazgadīgie “saltus” atrod atkritumos, mēģina tos atkārtoti uzlādēt, kas vispār nav paredzēts, jo skaitās kā vienreizlietojama elektroniskā smēķēšanas ierīce. Neparedzēta iejaukšanās var izraisīt to, ka šis “salts” var uzsprāgt mutē. Tāpat 11 līdz 13 gadus vecie bērni, skatoties “YouTube” video, mēģina veidot uzpildes šķidrumu, saucot tos par “juice” – suliņu, ar ko atkārtoti uzpildīt, piesūcināt “saltā” esošo vatīti. Jau paša “salta” lietošana rada problēmas mazgadīgā nenobriedušā cilvēka veselībai. Mediķi ir ļoti satraukušies par šo tendenci. Bet pie tā visa mazgadīgie bērni vēl paši, nemākulīgi uzpildot, uzlādējot, pakļauj sevi veselības problēmām un briesmām,” stāsta K.Sidorova.

Nepilngadīgo vidū vecumā no 14 līdz 17 gadiem tikšana pie e-cigaretēm nav problēma. Viņiem tās nopērk pie veikala uzrunātas nepazīstamas pilngadīgas personas, kā arī pašu nepilngadīgo pilngadīgie draugi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bērni redz un atdarina

Gulbenes bērnu pediatre Sigita Drubiņa uzsver, ka e-cigaretes ir kaitīgas. Maldīgs ir uzskats, kas valda starp pieaugušajiem, ka tās ir mazāk kaitīgas nekā parastās cigaretes.

Sigita Drubiņa. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

“Elektroniskās cigaretes ir tikpat kaitīgas, ja ne vēl kaitīgākas. Esmu redzējusi, ka pieaugušie šīs te cigaretes, uzskatot, ka ir vai nu nekaitīgas, vai mazāk kaitīgas, smēķē ik pēc desmit minūtēm. Ja parasto cigareti smēķē, pieņemsim, reizi trīs stundās, tad šo esmu redzējusi, ka smēķē nepārtraukti. Bērni to redz un atdarina. Arī elektroniskajās cigaretēs ir nikotīns plus vēl klāt, kas ir ļoti kaitīgi, un mediķi par to runā un satraucas, krāsvielas un smaržvielas, dodot šo patīkamo garšu, kas nav parastajā cigaretē. Šī dūma, ko ievelk cilvēks plaušās, smalkās daļiņas nonāk dziļāk plaušās, līdz ar to bojā smalkākas plaušu struktūras. Šobrīd šīm cigaretēm nav nekāda regulējuma, līdz ar to ir troksnis no mediķu puses, ka vajag ierobežot vai aizliegt,” stāsta S.Drubiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa arī uzsver, ka, smēķējot e-cigaretes, palielinās risks saslimt ar audzējiem. “Ir grūti runāt ar bērniem un jauniešiem par onkoloģiskām saslimšanām, hroniskām saslimšanām, jo viņi vēl tā to neizprot, cik smagas ir šīs slimības, līdz ar to viņus pārliecināt ir ļoti grūti. Tur ir darbs tikai ar vecākiem, ģimeni. Jāmeklē problēmas ģimenē, kāpēc bērns 4.klasē, kas ir mazs bērns, smēķē,” saka ārste.

Skolās rīko reidus

K.Sidorova atgādina, ka ir paredzēta atbildība arī par tabakas izstrādājumu nodošanu nepilngadīgajam, kā arī pacienāšanu, proti, to paredz Bērnu tiesību aizsardzības likuma 79.pants: bērna iesaistīšana smēķēšanā, alkoholisko dzērienu, citu apreibinošu vielu vai enerģijas dzērienu lietošanā. Par bērna iesaistīšanu smēķēšanā, alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošu vielu lietošanā piemēro naudas sodu no 35 līdz 700 eiro. Bērnu tiesību aizsardzības likuma 48.panta 4.daļa noteic, ka par bērna iesaistīšanu alkoholisko un enerģijas dzērienu vai bezdūmu tabakas izstrādājumu lietošanā, kā arī smēķēšanā vainīgās personas saucamas pie likumā noteiktās atbildības. Par bērna iesaistīšanu alkoholisko un enerģijas dzērienu vai bezdūmu tabakas izstrādājumu lietošanā, kā arī smēķēšanā uzskatāma arī alkoholisko un enerģijas dzērienu vai tabakas izstrādājumu vai citu smēķēšanai paredzētu izstrādājumu vai ierīču, vai to uzpildes tvertņu nodošana bērna rīcībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbildība paredzēta Bērnu tiesību aizsardzības likuma 78.pantā – ar tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm saistīti pārkāpumi, kurus izdarījuši bērni. Proti, par smēķēšanu vai bezdūmu tabakas izstrādājumu lietošanu, ja to izdarījis bērns, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 15 eiro. Par tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu iegādāšanos vai glabāšanu, ja to izdarījis bērns, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 15 eiro.

K.Sidorova skaidro, ka 2020.gada 1.jūlijā minētajam 78.pantam pievienoja panta 2.daļu par tabakas izstrādājumu glabāšanu, bet līdz tam atbildība bija paredzēta tikai par smēķēšanu, ja to izdarījis nepilngadīgais. “Kopš 2020.gada oktobra “saltu” un aizliegto vielu problēmu skolās mēģinām izskaust, rīkojot skolās neplānotus profilaktiska rakstura reidus sadarbībā ar Valsts ieņēmuma dienesta muitas procesuālās vadības daļas Kinoloģijas nodaļas vecākajiem muitas ekspertiem, iesaistot dažādu specializāciju (tabakas izstrādājumi un narkotiskās vielas) suņus. Reida laikā tika uzsāktas četras administratīvā pārkāpuma lietas pēc Bērnu tiesību aizsardzības likumā 78.panta 2.daļas, kā arī divi izglītojamie tika nogādāti medicīnas iestādē narkotisko vielu lietošanas fakta pārbaudei. 2021. un 2022.gadā ir rīkoti pieci šādi reidi Gulbenes novada izglītības iestādēs, kas ir rūpīgi plānots un apjomīgs pasākums, uzsāktas 19 administratīvā pārkāpuma lietas pēc Bērnu tiesību aizsardzības likuma 78.panta 2.daļas,” stāsta K.Sidorova.

Viņa atgādina, ka tabakas izstrādājumi un citas aizliegtās vielas ir aizliegts ienest izglītības iestādēs, tāpēc jābūt kopīgai sadarbībai. “Skolām, konstatējot minētos aizliegto vielu lietošanas vai glabāšanas gadījumus, ir pienākums ziņot Valsts policijai, jo, tikai kopīgi sadarbojoties ar izglītības iestādēm, var cerēt uz minētās situācijas uzlabošanos bērnu vidū,” uzsver K.Sidorova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa arī norāda, ka pašlaik biežāk reģistrētie pārkāpumi jauniešu vidū ir fiziska un emocionāla vardarbība gan izglītības iestādēs, gan ārpus tām.

– Inita Savicka

Pieredzes stāsti

13 gadus vecs gulbenietis: “Mūsu klasē “saltu” pīpē gandrīz visi, arī meitenes. Es gan nesmēķēju, pamēģinājis gan esmu. Vairāki klasesbiedri smēķē jau ilgi – vismaz trīs četrus gadus, arī daudzas meitenes. Kur tiek pie “saltiņa”? Viņi saka, ka vecāki nopērkot, bet tam īsti nevar ticēt, gan jau kāds vecāks draugs nopērk.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

14 gadus vecs e-cigarešu smēķētājs: “Jā, es smēķēju un reizēm to daru skolas tualetē. Ir pat reizes, kad smēķēt dodos katru starpbrīdi. Savācamies kopā vairāki un ejam smēķēt. Parasti mums tās nopērk kāds, kuram jau ir 18 gadi.”

17 gadus veca smēķētāja: “Smēķēju aptuveni vienu gadu. Patīk dažādas garšas. Nauda ir, lai pie tām tiktu. Bet ir reizes, kad aizņemos no kāda, lai iegādātos. Dienā e-cigaretes smēķēju kādas 4-5 reizes. Arī manas draudzenes smēķē. Ir, kad skolotāji to uzzina, un ir, kad dežurantei liekas aizdomīgi, tad viņa ienāk pie mums tualetē, mēs pārtraucam smēķēt, jo mūs izdzen ārā.”

Fakts

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” ir savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par aromatizēto e-cigarešu aprites aizliegšanu. Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Akcīzes nodokļa izmaiņas

2023.gada 1.janvārī mainās akcīzes nodokļa likmes tabakas izstrādājumiem un elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamiem šķidrumiem, to sagatavošanas sastāvdaļām (e-šķidrumi) un tabakas aizstājējproduktiem. Tādēļ no 2023. gada 1.janvāra varētu pieaugt minēto produktu mazumtirdzniecības cenas.

No 2023.gada 1.janvāra:

Cigaretes (20 gab. paciņā, cena 4,00 eiro) + 0,18 eiro (ieskaitot PVN);

Cigāri un cigarillas (10 gab. paciņā) + 0,14 eiro (ieskaitot PVN);

Smēķējamā tabaka (40 grami paciņā) + 0,29 eiro (ieskaitot PVN);

Karsējamā tabaka (6,2 grami paciņā) + 0,08 eiro (ieskaitot PVN).

Akcīzes nodokļa likmes paaugstināšana e-šķidrumu, to sagatavošanas sastāvdaļu un tabakas aizstājējproduktu cenas mazumtirdzniecībā varētu ietekmēt šādi:

No 2023.gada 1.janvāra:

E- šķidrumi:

E-šķidrums (1,3 ml) +0,06 eiro (ieskaitot PVN);

E-šķidrums (2,0 ml) +0,10 eiro (ieskaitot PVN);

E-šķidrums (10,0 ml) +0,48 eiro (ieskaitot PVN).

Tabakas aizstājējprodukti:

Nikotīna spilventiņi (16,8 grami iepakojumā) +0,41 eiro (ieskaitot PVN);

Nikotīna spilventiņi (18,0 grami iepakojumā) +0,44 eiro (ieskaitot PVN).

Avots: Valsts ieņēmumu dienests

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (6)

  1. A ko tu padarisi..tadi laiki un tada dzive.neticu ka ar aizliegsanu visu var panakt….ir dazadi iemesli ari berniem kapec vini smekee.un ne katrs to atklas…problemas gimenee.gimenee visi smeekee.. socialaa atstumtiba nabadziba..bet cits varbut no parlieku vieglas dzives un visatlautibas gimenee..kas zin..jo berni jau par slimibam un navi nedomaa izbaudot aizliegtos auglus…

    4
    2
  2. Mans padoms Valsts policijai:
    Vaidzētu skolās vairāk rīkot reidus, jo katru dienu skolās tualetes, kāds smēķē saltus.
    Pat otrklasnieki kuriem ir 8. gadi
    lielāki kuri iet 6.klase ļoti daudzi smēķē saltiņus. Mani klasesbiedri arī, no klases ir 12 smēķetāji, bet skolā viņi neienes saltiņus,
    Bet citi, kad izdzird par reidiem ietin papīrīšus un slēpj tualetēs grieztos, pats arī esmu pamēģinājis, bet man tas nav vajadzīgs lieka naudas izmešana, cerams pēc šī komentāra valsts policija sāks rīkot vairāk reidus vismaz 2. Reizes mēnesī!!!

    7
    2
  3. Kāds tu skolnieks? Kārtējais jaunais stukačš-pastalnieks! Latvānis parastais, kuram galvenais dzīvē ir ieriebt kaimiņiem.

    3
    13
  4. Sāksim ar ģimeni!!!!,ir piemērs, laukos uz balkona vienlaicīgi 3 paaudzes māte,B omeJ un mazdēlsT,, skolā vēl slēpjas, kur ņem, par ko iegādājas, tas viss bargu naudu maksā, ģimene atbalsta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????

    1
    1
  5. Nu tak jāaizliedz tirgot ar garšām visādām, skaidrs uz kādu auditoriju tas ir tēmēts….

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.