Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kā digitalizācija un AI maina darba tirgu būvniecības nozarē?

Digitalizācija būvniecības nozarē ir klātesoša visos projekta sagatavošanas, projektēšanas, finansēšanas, realizācijas, uzraudzības un nodošanas posmos, tādēļ darbs būvniecībā vairs nav iedomājams bez noteiktu datorprogrammu lietošanas prasmēm vai vismaz izpratnes par to darbību. Digitalizācija un īpaši mākslīgais intelekts jeb AI (artifical intelligence) var palīdzēt nozarē pārvarēt svarīgākos izaicinājumus un problēmas – drošību, darbaspēka trūkumu, izmaksu un termiņu pārsniegšanu.

Nepieciešamās digitālās prasmes būvniecības nozarē

Lai arī būvniecībā plaši tiek izmantotas arī tradicionālas metodes, tās aizvien biežāk tiek papildinātas vai aizstātas ar digitālajām tehnoloģijām. Programmatūru izstrādāji nepārtraukti turpina uzlabot būvniecībā noderīgas datorprogrammas, kas atvieglo projektēšanu, projekta uzraudzību un arī pašu būvniecību.

Procesu automatizācija un robotika, ēkas 2D un 3D konstruktīvā modelēšana BIS sistēmā, moduļu būvniecība, 3D prototipēšanas un drukas tehnoloģijas, būves daudzdimensionālo attēlu veidošana un projekta vadība ir galvenie virzieni, kuros norisinās pastiprināta būvniecības procesa digitalizācija. Tādēļ digitālās prasmes strādāt ar projekta dokumentāciju ir nepieciešamība visās amata pozīcijās. Visbiežāk tiek prasītas zināšanas darbā ar MS Office, AutoCAD, MagiCAD, ArchiCAD, Autodesk Revit un citām datorprogrammām.

Kur būvniecībā var izmantot AI?

Ja nozares digitalizācija jau ir būvniecības procesa ikdiena, tad mākslīgā intelekta izmantošana ir tikai pašā sākumposmā. AI būvniecībā var palīdzēt sekot līdzi lielajai datu plūsmai visos projekta posmos, kur katra kļūda vai novilcināta rīcība var radīt nopietnus drošības vai finansiālus riskus, un tādēļ šajā tehnoloģijā tiek saskatīts liels potenciāls.

Projekta sākuma stadijā AI algoritms var palīdzēt analizēt dažādu risku, piemēram, materiālu un darbaspēka izmaksu, kā arī pieauguma attīstības scenārijus, lai savlaicīgi varētu optimizēt projekta darbu un finansējuma grafikus. Tāpat AI algoritmi var palīdzēt uzraudzīt būvlaukumu, sekot līdzi drošības procedūrām, kontrolēt kvalitāti un samazināt dīkstāves laiku piegādes vai celtniecības procesos.

Taču darbā arī šīm tehnoloģijām ir nepieciešamas specifiskākas zināšanas un izpratne par programmēšanu, datu bāžu analizēšanu un risinājumu atrašanu, tādēļ visticamāk arī būvniecības nozarē veidosies jaunas amata pozīcijas, kuru darba pienākumos ietilps darbs ar AI tehnoloģijām.



Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.