Par budžeta plānošanu tiek runāts daudz. Un ne velti – veiksmīgi saplānots budžets ir jau liels solis pretī finansiālai stabilitātei un dažādu svarīgu mērķu īstenošanai.
Budžets ir labākais naudas plūsmas pārvaldes rīks, kas mazina satraukumu par finansēm un ļauj īstenot ieceres. Izklausās lieliski? Turpinājumā daži noderīgi ieteikumi, kas palīdzēs ne vien izveidot efektīvu budžeta plānu, bet arī to ievērot.
Ienākumu un izdevumu uzskaite
Pirmais solis ir ienākumu un izdevumu izvērtēšana, kas ļaus noteikt Jūsu finansiālās iespējas un šī brīža naudas tērēšanas paradumus.
Ja ar ienākumu uzskaiti problēmām nevajadzētu būt, tad izdevumu novērtēšanai, visticamāk, vajadzēs veltīt ilgāku laiku. Kad ir zināms, kam un cik daudz tiek tērēts ilgākā laika posmā, piemēram, mēnesī, tad var izdarīt secinājumus un pamanīt to, kur vajadzīgas korekcijas.
Kredītsaistību izvērtēšana
Jebkuras kredītsaistības ir papildu slogs budžetam, tādēļ to nokārtošanai ir jābūt prioritātei. Pārskatiet savas saistības un līgumus – iespējams, ir kaut kas jāmaina līdzšinējā kredītmaksājumu veikšanas kārtībā. Varbūt, pārskatot savus izdevumus un atrodot liekos tēriņus, ir radusies iespēja palielināt ikmēneša maksājuma apmēru? Variants, ko vērts aplūkot, ir pārkreditācija. Šāds risinājums ir ļoti labs, jo tā ir iespēja noslēgt jaunu līgumu ar izdevīgākiem kredīta atmaksas nosacījumiem.
Svarīgākās tēriņu kategorijas
Papildus kredītmaksājumiem ir arī citas svarīgas izdevumu kategorijas, piemēram, īres maksa, komunālie maksājumi un citi rēķini, kas ir obligāti katru mēnesi. Šīs kategorijas budžeta plānā jāiekļauj pirmās.
Plānojot dažādus obligātos maksājumus un paredzētos tēriņus, der paturēt prātā to, ka visi mēneši nebūs vienādi. Piemēram, kādā mēnesī paredzēts lielāks pirkums, citā – jāiegādājas auto apdrošināšana. Tas nozīmē, ka budžeta plāns regulāri jāpielāgo, lai tas būtu piemērots tieši Jūsu konkrētajai situācijai.
Uzkrājuma veidošana
Svarīgi ir arī veidot uzkrājumus neparedzētām situācijām vai kādas lielākas ieceres īstenošanai. Pat tad, ja sākumā šķiet, ka iespējamā summa, ko var atlikt ir ļoti maza, galvenais ir veidot ieradumu un atlikt šo summu regulāri. Šim mērķim noderēs automātiskā maksājuma pieslēgšana interneta bankā.