Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kredītvēstures nozīme saņemot nebanku aizdevumu – ko noderīgi zināt?

Publicitātes foto.

Viens no svarīgākajiem faktoriem, ko aizdevēji ņem vērā un izvērtē, kad tiek izskatīts aizdevuma pieteikums, ir kredītvēsture.

Pozitīva kredītvēsture ir viens no rādītājiem, ka aizņēmējs varēs godprātīgi pildīt uzņemtās kredītsaistības, tādēļ negatīva kredītvēsture var būt iemesls neizdevīgiem nosacījumiem vai aizdevuma atteikumam.

Šajā rakstā stāstām vairāk par to, kas ir kredītvēsture un kāda ir kredītvēstures nozīme, saņemot nebanku aizdevumu, kā pārbaudīt un uzlabot kredītvēsturi.

Kas ir kredītvēsture?

Kredītvēsture ir personas finanšu pārskats, kurā apkopotas ziņas par visām personas bijušajām un esošajām finanšu saistībām, kā arī to izpildes disciplīnu.

Kredītvēsture sāk veidoties brīdī, kad persona pirmo reizi iegādājas preci uz nomaksu, piesaka kādu pakalpojumu vai arī noformē aizdevumu.

Ja persona pret finanšu saistībām izturas atbildīgi un pilda tās godprātīgi, kredītvēsture tiek vērtēta kā pozitīva, savukārt, ja finanšu saistības kādu iemeslu dēļ netiek pildītas godprātīgi, kredītvēsture tiek vērtēta kā slikta.

Kredītvēsturi ietekmē šādi faktori:

  • Savlaicīga maksājumu veikšana (rēķini, sodi, kredītsaistības utt.);
  • Pārdomāta galvošana kādas citas personas aizdevumam;
  • Pārdomāta aizdevumu noformēšana;
  • Ienākumi (to līmenis, regularitāte un statuss jeb oficiāli/neoficiāli).

Kāda ir kredītvēstures nozīme nebanku aizdevumos?

Nebanku aizdevēju vērtējuma kritēriji

Kā jau minējām, kredītvēsture ir viens no svarīgākajiem faktoriem, ko aizdevēji ņem vērā, izvērtējot pieteikumus. Aizdevējs galvenokārt pievērš uzmanību tam, kāda ir kredītvēsture – pozitīva vai slikta. Ja kredītvēsture ir negatīva, aizdevums, visticamāk, tiks atteikts.

Dažādiem nebanku aizdevējiem ir atšķirīga izpratne un nosacījumi attiecībā uz to, cik sliktai jābūt kredītvēsturei, lai aizdevums tiktu atteikts.

Informāciju par personas kredītvēsturi aizdevēji ņem ne tikai no saviem avotiem, bet arī no ārējiem reģistriem – Kredītinformācijas biroja, Maksātnespējas reģistra, Latvijas Bankas Kredītu reģistra. Sliktākajā scenārijā aizņēmējs atrodams Latvijas Bankas Kredītu reģistrā.

Sliktas kredītvēstures ietekme

Atsevišķos gadījumos saņemt aizdevumu var arī personas ar sliktu kredītvēsturi, tomēr tādā gadījumā aizdevējs var noteikt neizdevīgākus aizdevuma nosacījumus – mazākas aizdevuma summas, īsāks atmaksas termiņš, augstāka procentu likme u.c.

Kā uzlabot kredītvēsturi?

Kredītvēsture tiešā veidā ietekmē ikvienas personas finansiālās iespējas, tādēļ ir svarīgi izturēties pret to atbildīgi. Lūk, pāris veidi, kā uzlabot savu kredītvēsturi:

  • Savlaicīgi apmaksājiet visus rēķinus!

Ikvienas finanšu saistības vajadzētu pildīt godprātīgi – vienlīdz svarīgi ir maksājumi par mājokli un komunālo pakalpojumu rēķini, rēķini par mobilajiem sakariem un internetu, sodi par ceļu satiksmes un citiem pārkāpumiem, kā arī ikmēneša kredītmaksājums.

Atcerieties, ka pat pāris minūtes vai stundas kavēts maksājums tiek uzskatīts par kavējumu, tādēļ, ja kādu iemeslu dēļ mēdzat regulāri kavēt maksājumus, iespējams, ir vērts iestatīt atgādinājumus un/vai automātiskos maksājumus.

  • Centieties pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no esošajām kredītsaistībām!

Kamēr vien jums ir aktīvas kredītsaistības, tā ir jūsu budžeta prioritāte – centieties no tām pēc iespējas ātrāk atbrīvoties! Jāņem vērā, ja esošo kredītsaistību maksājumiem jānovirza līdz pat 30-40 % no ikmēneša ienākumiem, jauni aizdevumi parasti netiek izsniegti.

  • Parūpējieties par stabiliem un oficiāliem ienākumiem!

Izvērtējot personas maksātspēju, liela uzmanība tiek pievērsta personas ienākumiem, līdz ar to par uzticamākiem klientiem tiek uzskatīti tie, kas ilgu laiku nodarbināti vienā darbavietā, jo tas liecina ne tikai par atbildību, bet arī par stabiliem ienākumiem. Tas nozīmē, ka ir mazāks risks sadarboties. Ņemiet vērā, ka ienākumiem jābūt gan pietiekamiem, regulāriem, gan arī oficiāliem!

  • Dažādojiet savu kredītvēsturi!

Pastāv maldīgs uzskats, ja persona ne reizi nav noformējusi nevienu aizdevumu, tās kredītvēsture tiek vērtēta kā pozitīva – šāda kredītvēsture neko neliecina par personas finanšu disciplīnu, tādēļ tā nav ne pozitīva, ne slikta. Jo ilgāka un daudzveidīgāka ir personas kredītvēsture, jo labāk, jo aizdevējam pieejams vairāk informācijas, lai izvērtētu personas maksātspēju. Tomēr atcerieties – kredītvēsturei jābūt ne vien dažādai, bet arī visu tajā esošo finanšu saistību izpildes disciplīnai jābūt ar ”+” zīmi.

Uzlabot kredītvēsturi un saglabāt to pozitīvu izdosies vien tad, ja par to rūpēsieties ilgtermiņā, ieviešot savā ikdienā veselīgus finanšu paradumus. Sāciet jau šodien!

Kur var pārbaudīt kredītvēsturi?

Lai zinātu, kāda ir situācija un kam pievērst īpašu uzmanību, lai vajadzības gadījumā to uzlabotu, sākumā vajadzētu noskaidrot, kāda ir kredītvēsture. Turklāt, par spīti tam, ka pirms līguma noslēgšanas personas kredītvēsturi izvērtē aizdevējs, sākotnēji tā jāizvērtē arī pašam.

Par laimi, ir vairāki avoti, kuros ir iespējams pārbaudīt informāciju par savu kredītvēsturi bez maksas:

Latvijas Bankas Kredītu reģistrs

Šī ir lielākā datubāze Latvijā, kuras darbību regulē Latvijas Republikas likumi un Latvijas Bankas noteikumi. Lai iegūtu informāciju no Latvijas Bankas Kredītu reģistra, jāiesniedz iesniegums – to var izdarīt gan elektroniski, gan sūtot vēstuli pa pastu.

Kredītinformācijas birojs

Šī datubāze ir daļa no pasaulē lielākās kredītinformācijas un riska pārvaldības risinājumu pakalpojumu sniedzēju grupas ”Creditinfo Group”. Lai iegūtu informāciju no kredītinformācijas biroja, jāautentificējas interneta vietnē www.manakreditvesture.lv ar savu internetbanku.

CREFO biroja datubāze

Šī datubāze ir licencēta Latvijā un apvieno būtiskākos informācijas avotus. Lai iegūtu informāciju no CREFO biroja, jāautentificējas interneta vietnē www.crefobirojs.lv ar savu internetbanku.

VID publiskojamo datu bāze

Šo datubāzi izveidojis un uztur Valsts ieņēmumu dienests. Lai saņemtu informāciju no VID publiskojamo datu bāzes, interneta vietnē www6.vid.gov.lv/NPAR jāievada ziņas par personu. Visos minētajos avotos var tikt pieprasītas ziņas par sevi, savukārt šajā datubāzē pieejama informācija par visām fiziskām un juridiskām personām, kuru nodokļu parāds ir lielāks par 100 EUR.

Kredītvēsture nebanku kredītdevēju acīs kļūst par arvien nozīmīgāku faktoru, un, tā kā ne vienmēr iespējams paredzēt, kad būs nepieciešams izmantot tādu finanšu pakalpojumu kā aizdevums, šis ir īstais brīdis, kad sākt rūpēties par savu kredītvēsturi!

Esiet atbildīgs un plānojiet savas finanses – savlaicīgi apmaksājiet visus rēķinus, pārdomājiet tēriņus un pret katrām finanšu saistībām izturieties nopietni! Lai izdodas pieņemt gudrus un pārdomātus finanšu lēmumus!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.