Par finanšu pratību mūsdienās tiek runāts daudz, tomēr ne vienmēr izdodas savlaicīgi samaksāt visus rēķinus vai sagaidīt, kad parādnieks savlaicīgi nokārtos savas saistības. Līdz ar to termins ‘’Parādu piedziņa’’ ir aktuāls arī mūsdienās. Kas ir svarīgākais, ko der zināt par parādu piedziņu? Par to vairāk lasiet raksta turpinājumā.
Parādu piedziņas posmi
Kopumā parādu piedziņas procesu var iedalīt vairākos etapos.
- Ja rēķins nav savlaicīgi samaksāts, var tikt uzsākta parāda ārpustiesas atgūšana – inkaso. Ar to nodarbojas licencētas parādu piedziņas firmas, kas sazinās ar parādnieku un aicina labprātīgi atmaksāt parādu;
- Gadījumā, ja inkaso process nenes gaidāmo rezultātu, kreditors var vērsties tiesā. Jāpiebilst – tas ir iespējams arī uzreiz, bez mēģinājuma atgūt parādu ārpustiesas ceļā;
- Ja tiesas lēmums nodots tiesu izpildītājam, jārēķinās, ka tiesu izpildītājam ir tiesības pārdot parādnieka mantu, bloķēt bankas kontu un veikt citas darbības, kas vajadzīgas, lai atgūtu parādu.
Kā rīkoties, ja esat kādam parādā?
Pats svarīgākais, kas jāatceras – ja Jums ir kādas nenokārtotas parādsaistības, tās jārisina pēc iespējas ātrāk. Ja uzsākts parāda ārpustiesas atgūšanas process, sadarbojieties un vienojieties par parāda atmaksas kārtību un termiņu.
Situācijā, kad parādsaistības ir lielas, bet Jūsu finansiālā situācija ir nestabila, var izskatīt maksātnespējas procesa uzsākšanu. Taču pirms tam ir ieteicams konsultēties ar speciālistu, kas palīdzēs saprast, vai tiešām šis variants ir Jums vispiemērotākais.
Ko darīt, ja kāds ir parādā Jums?
Gadījumā, ja kāds ir parādā Jums un Jūsu mēģinājumi atgūt parādu nenes vēlamo rezultātu, apsveriet iespēju sadarboties ar parādu piedziņas firmu, kas Jums ieteiks labāko risinājumu un palīdzēs atgūt naudu.
Parādu atgūšanas kompānijas piedāvā arī tādu pakalpojumu kā cesija – parādu pirkšana. Kreditoram tā ir iespēja ietaupīt laiku un atgūt finanšu līdzekļus daudz ātrāk. Visbiežāk šāda iespēja tiek izmantota, kad parāds ir sens vai tā atgūšana kāda iemesla dēļ ir īpaši sarežģīta.
Parādu piedziņa nav vienkāršs process nevienai no iesaistītajām pusēm. Tādēļ ir būtiski šādas situācijas risināt pēc iespējas ātrāk, lai novērstu vēl nepatīkamākas sekas.