Svarīgi, ka bērnu spēles ir ne tikai aizraujošas, bet arī palīdz attīstīt bērna prasmes. Tas ir tas, ko visvairāk no bērnu spēlēm sagaida bērnu vecāki.
Radošas un izglītojošas spēles
Bērniem patīk radošas un izglītojošas spēles, kas attīsta viņu prasmju klāstu. Piemēram, viena no populārākajām bērnu galda spēlēm ir “Uno” karšu spēle, kas palīdz attīstīt stratēģisku domašanu. Šo radošo un izglītojošo spēļu priekšrocība ir tāda, ka tās ne tikai nodrošina aizraujoši pavadītu laiku, bet arī sniedz iespēju iemācīties jaunas lietas vai pilnveidot bērna spējas dažādos aspektos.
Digitālās spēles un to ietekme uz bērniem
Digitālajām spēlēm var būt arī daudz pozitīvu iespaidu uz bērna attīstību. Piemēram, dažas spēles palīdz veicināt analītisko domāšanu, risinot problēmas un mācoties jaunas prasmes. Bieži vien šajās digitālajās pasaulēs bērni tiek izaicināti atrisināt sarežģītas problēmas, kas veicina loģisku un radošu domāšanu.
Digitālām spēlēm, kas pieejamas arī bērnu planšetēs, ir arī potenciāli liels izglītojošs aspekts. Vairākas spēles sniedz iespēju apgūt jaunas zināšanas par vides aizsardzību, vēsturi un citiem svarīgiem jautājumiem. Tas ir savā veidā interaktīvs veids kā apgūt jaunu informāciju. Tāpēc spēļu konsoles pirkums bērnam nav nemaz tik slikta ideja.
Negatīva ietekme
Tomēr ir svarīgi atcerēties arī negatīvo pusi – piemēram, ilgstoša digitālo spēļu spēlēšana var radīt dažādus neveselīgus paradumus – atkarība, antisocializācija, trauksme, pat redzes problēmas no dažreiz nepareizi uzstādīta ekrāna.
Ir pierādīts, ka ilgstoša digitālo spēļu spēlēšana var novest pie sociālas izolācijas, jo bērniem vairs nealtiek tik daudz un cieši kontaktēties ar citiem bērniem reālajā pasaulē.
Kompromiss starp aktivitātēm
Lai saglabātu veselīgu balansu starp digitālām un āra, kustību aktivitātām bārnu dzīvēs, vecākiem jāpalīdz bērniem saprast, kuras spēles ir piemērotas viņa vecumam un interesēm. Svarīgi motivēt bērnus un nodrošināt laiku arī fiziskām aktivitātēm ikdienā – sporta skolas, dejošanas un citas aktivitātes. Vecāki arī paši var aktīvi piedalīties, spēlējot brīvdienās dažādas spēles kopā ar saviem bērniem.
Fiziskā aktivitāte un sociālā mijiedarbība
Vasaras āra spēles ir lielisks veids, kā veicināt bērnu fizisko aktivitāti un stimulēt viņu sociālo mijiedarbību. Kad bērni piedalās dažādās vasaras spēlēs, piemēram, spēlē futbolu vai pludmales sporta veidus, viņi ne tikai aktīvi pavada laiku, bet arī mācās sadarboties ar citiem.
Vasaras āra spēles dod iespēju būt kopā ar draugiem un radiniekiem. Bieži vien šajos pasākumos tiek iepazīti jauni draugi un uzlabotas jau esošās attiecības.
Tradicionālās aktivitātes bērniem
Populārākās bērnu spēles ir klasiskas pagalma spēles, piemēram, slēpšanās, ķerītes. Šīs tradicionālās aktivitātes dod iespēju bērniem baudīt āra priekus un veicina veselīgu dzīvesveidu. Būdams aktīvs ārpustelpu nodarbju dalībnieks, bērns attīsta fiziskās prasmes un uzlabo savu veselību. Klasiskas pagalma spēles veicina sadarbību, jo bieži vien tajās piedalās vairāki cilvēki.
Vecie labie laika pavadīšanas veidi kopā ar vecākiem paliek arvien svarīgāki mūsdienās, kad tiek runāts par bērnu mazkustīgumu. Spontānas un neformālas aktivitātes kļūst par vērtīgu laika pavadīšanas formu, kas arī piesaista bērnu, ja vien vecāki ir uz to tendēti. Bērniem ir iespēja iepazīt tradicionālās spēles, kas atkal kļūst populāras arī mūsdienās.
Iekštelpu spēles garajiem rudens vakariem
Iekštelpu spēļu organizēšana var būt lieliska ideja, īpaši garajos rudens vakaros. Piemēram, galda spēles vai šaha, dambretes partijas ir lielisks veids, kā pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem.
Bieži vien iekštelpu spēles veicina loģisko domāšanu un problēmu risināšanas prasmju attīstību. Piemēram, konstruktora komplekti vai mozaīkas palīdz bērniem attīstīt radošumu un uzlabot motorikas prasmes.
No visdažādākajiem virtuālās pasaules izaicinājumiem līdz pat bērna spriestspējas attīstošām galda aktivitātēm, kurām nereti pievienojas arī visi pārējie ģimenes locekļi; izvēles iespējas ar interneta lielveikalu 220.lv ir patiešām nebeidzamas!