Jau ierasti septembra otrā puse Latvijā un visā Eiropā aizritēs #BeActive jeb Eiropas Sporta nedēļas zīmē, dodot iespēju ikvienam Latvijas iedzīvotājam piedalīties sportiskās aktivitātēs, tajā skaitā – izstaigāt gleznaino Kuldīgu #BeActive pārgājienā, izmēģināt ģimenes kopspēku #BeActive Ģimeņu pludmales spēlēs, doties uz kādu no nakts pasākumiem – Latvijas Orientēšanās nakti, #BeActive pārgājiena krēslas posmu Kuldīgā vai Nakts peldējumu, vai atrast sev piemērotu aktivitāti tuvāk savai dzīvesvietai. Par to informē Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP).
Aicinājums uz veselīgāku dzīvesveidu
Ar ikgadējās Eiropas Sporta nedēļas kampaņas palīdzību tiek uzsvērta regulāru fizisko aktivitāšu būtiskā nozīme, ko apstiprina arī jaunākie veselības pētījumi. Eiropas Sporta nedēļas iniciatīva ir vērsta ne tikai uz kampaņveidīgu iesaisti, bet gan uz ilgtermiņa paradumu veidošanu, lai veicinātu veselīgāku, pilnvērtīgāk dzīvotspējīgu sabiedrību.
Dzīve paiet sēžot
Pētījumi liecina, ka regulāri fiziski aktīvi ir tikai 9 % Latvijas iedzīvotāju, savukārt fiziskos vingrinājumus nemaz neveic viena trešdaļa Latvijas iedzīvotāju. Līdz ar to var uzskatīt, ka puslīdz pietiekamas fiziskās aktivitātes, kas būtu vismaz 150–300 minūtes un vairāk – vidējas līdz augstas intensitātes aerobās aktivitātes, kā arī muskuļus tonizējošas aktivitātes, ir tikai katram desmitajam Latvijas iedzīvotājam, savukārt aptuveni trešdaļai Latvijas iedzīvotāju ikdienā nav pilnīgi nekādu paaugstinātas intensitātes fizisko aktivitāšu. 1
Mazkustīgs dzīvesveids ļoti negatīvi ietekmē cilvēku veselību un veselības statistikas rādītājus, kā arī valsts ekonomiskos rādītājus. Vairāki jaunākie un aktuālākie veselības statistikas rādītāji Latvijā ir viszemākie no visām Eiropas Savienības valstīm, piemēram, viens no aktuālākajiem – veselīgi nodzīvotie dzīves gadi Latvijā ir stabili viszemākais kopš šī rādītāja metodoloģijas izstrādāšanas un ieviešanas (skatīt attēlu).2
Bez funkcionāliem ierobežojumiem un invaliditātes – veselīgi nodzīvotais dzīves posms Latvijā ir par gandrīz 20 gadiem īsāks nekā, piemēram, Zviedrijā! Šo rādītāju ietekmē daudz dažādu faktoru, tomēr visvairāk to ietekmē tieši fiziskās aktivitātes līmenis. Tas ir pierādīts daudzos fundamentālos prospektīvos kohortas pētījumos, kur konstatēts, ka fiziskās aktivitātes 3–5 dienas nedēļā pa 30 minūtēm mazina funkcionālo ierobežojumu risku par 20–60 %, bet fiziskās aktivitātes vismaz stundu dienā – par 40-80 %.3
Nesporto arī bērni un jaunieši
Latvijas iedzīvotāju fiziskā aktivitāte ir viena no viszemākajām visā Eiropas savienībā, bet saslimstības un mirstības rādītāji ir vieni no visaugstākajiem, īpaši no sirds un asinsvadu slimībām, kur mirstība Latvijā jau daudzus gadus ir viena no visaugstākajām no visām Eiropas valstīm.4
Satraucošs ir arī fakts, ka Latvijā strauji pieaug bērnu un pusaudžu skaits ar lieko svaru un aptaukošanos, kur dažās vecuma grupās bērni ar lieko svaru un aptaukošanos ir jau ap 30 % (skatīt attēlu).5
Eiropas Sporta nedēļa – kustību prieks un labklājība
Eiropas Sporta nedēļa ir Eiropas Komisijas iniciatīva, kuras mērķis ir veicināt sportu un fiziskās aktivitātes visā Eiropā. Šī gada pasākumi notiks no 23. līdz 30. septembrim, piedāvājot plašu sportisko aktivitāšu klāstu, lai iedvesmotu ikvienu Latvijas iedzīvotāju kļūt aktīvākam. Pasākumi ir paredzēti visām vecuma grupām un fiziskajām spējām, veicinot veselīgu dzīvesveidu un parādot, ka sportot var dažādos veidos – gan individuāli, gan komandā.
LSFP prezidents Einars Fogelis atzīst, ka mazkustīgums diemžēl ir kļuvis par globāla mēroga pandēmiju, un cīņa pret to būs ilga un sarežģīta: “Latvijas Sporta federāciju padome kā Eiropas Sporta nedēļas nacionālais koordinators kopā ar iesaistītajiem partneriem ik gadu sniedz ieguldījumu, lai mazinātu mazkustīgo dzīvesveidu un tā negatīvās sekas. Kopējais darbs un ir neatsverams, un mēs esam pateicīgi ikvienam – gan organizācijām, gan individuāliem entuziastiem, kuri aktīvi iesaistās šajā kampaņā. Tikai kopīgiem spēkiem, izglītojot un motivējot, mēs spēsim šo problēmu pakāpeniski uzvarēt.”
Lielākie pasākumi:
- 20. septembrī: Piedzīvojumu cienītāji tiek aicināti uz Latvijas Orientēšanās nakti, kas notiks 18 pilsētās visā Latvijā.
- 21.septembrī: Ģimenes tiek gaidītas uz #BeActive Ģimeņu pludmales spēlēm pludmales centrā Ruukki, Mārupē.
- 21. septembrī: #BeActive Zumba nakts pludmales ballītes atmosfērā jau ierasti notike pludmales centrā Ruukki, Mārupē.
- 23.septembrī: Piedalīties visā Latvijā notiekošajā #BeActive Day aicina Latvijas Veselības un fitnesa asociācija.
- 28.septembrī: Dodieties #BeActive pārgājienā – Kuldīgas gleznainajās takās, kur būs iekļauts arī krēslas posms, vai izmēģiniet spēkus #BeActive Nakts peldējumā.
Organizatoriskais un sabiedrības atbalsts:
Eiropas Sporta nedēļas pasākumu nacionālais koordinators Latvijā ir Latvijas Sporta federāciju padome, projekta iniciators un finansētājs ir Eiropas Komisija. #BeActive pārgājienu līdzfinansē: Izglītības un zinātnes ministrija.
Lielākie pasākumi notiek sadarbībā ar: Eiropas skolu Sporta dienu, Engures sportam, Latvijas Florbola savienību, Latvijas Peldēšanas federāciju, Latvijas Orientēšanās federāciju, Latvijas Veselības un fitnesa asociāciju, Mārupes novada pašvaldību.
Pasākumus un aktivitātes reģionos rīko: pašvaldības, izglītības iestādes, sporta un fitnesa klubi un biedrības.
Fiziski aktīvu dzīvesveidu atbalsta arī: Balticovo, Delfi, FJORD Strong Omega-3, Omniva, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, Lidl, Sportland, Venden.
Arī ikviens entuziasts, sporta vai fitnesa klubs, uzņēmums vai skola tiek aicināti izmantot iespēju organizēt savu sporta pasākumu, to reģistrējot Sporta nedēļas notikumu kartē: beactive.lv/pasakumu-karte/.
Visa informācijas par Eiropas Sporta nedēļas notikumiem atrodams tīmekļvietnē beactive.lv. Informācijai var sekot arī Latvijas Sporta federāciju padomes sociālo mediju kontos: Facebook.com/lsfp.lv/,Twitter.com/LSFP_LV,Instagram.com/lsfp.lv/.
1 https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20220613-1
2 https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/hlth_hlye/default/table?lang=en
3 https://health.gov/sites/default/files/2019-09/PAG_Advisory_Committee_Report.pdf
4 https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20240517-2
5 https://www.spkc.gov.lv/lv/media/21564/download?attachment