13.jūlijā pulksten 10.00 par godu 200 gadu Strūves lokam Vidzemē notiks nesteidzīgs 45 kilometrus garš velobrauciens. Par to informē Rankas pagasta pārvalde.
Pie Rankas pagasta pārvaldes notiks svinīga 200 gadu pasākumu cikla atklāšana ar Aizsardzības ministrijas pārstāvja, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras ģenerāldirektora M.Liberta un Gulbenes novada pašvaldības pārstāvja uzrunām. Būs iestiprināšanās ar “rancēnieša” uzkodām un muzikāls sveiciens.
Sākums velobraucienam paredzēts caur Strūves ģeodēziskā loka punktu Ramkau uz galamērķi Strūves punktu Palzmar Grundzālē. Pieturās Ramkau, Variņi, Palsmane un Palzmar būs stāstījums par Strūves ģeodēzisko loku.
Dalībniekus pavadīs autobuss ar piekabi velosipēdiem. Noslēgumā varēs cienāties ar svētku kliņģeri un piedalīties loterijā.
Pieteikties velobraucienam var internetā “https://ej.uz/struvei200”. Jautājumu gadījumā var zvanīt uz tālruni 29449680 (Alda).
Par Strūves ģeodēzisko loku
Tīmekļvietnē “Visitgulbene.lv” rakstīts: “Strūves ģeodēziskais loks – ar triangulācijas metodi uzmērīta ģeodēzisko punktu sistēma jeb trijstūru ķēde zemeslodes izmēru un formas noteikšanai. Loks uzmērīts laikposmā no 1816. līdz 1855.gadam. Ģeodēziskais loks pārklāj aptuveni 26º meridiānu. Loka garums ir 2822 kilometri – tas stiepjas no Hammerfestas Ziemeļnorvēģijā (B70°40’12”) caur Tartu līdz Izmailas pilsētai netālu no Donavas upes grīvas pie Melnās jūras (B45°19’57”). Uzmērītais meridiāna loks ietver 25° 20´ zemeslodes apkārtmēra.
Strūves ģeodēzisko loku veidoja 258 galvenie triangulācijas trijstūri. Tika ierīkoti 265 galvenie punkti un 60 palīgpunkti, no kuriem 13 izmantoti kā savietotie ģeodēziski-astronomiskie punkti. Attālums starp punktiem ir 30–40 kilometri.
Mūsdienu politiskajā kartē loks šķērso 10 valstis: Norvēģiju, Zviedriju, Somiju, Krieviju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Baltkrieviju, Moldovu un Ukrainu.
Strūves ģeodēziskā loka mērījumus Krievijas cara uzdevumā veica astronoms Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un kara topogrāfs Karls Frīdrihs Tenners. Latvijas teritorijā tika ierīkoti 16 ģeodēziskie punkti – divi bija savietotie ģeodēziski-astronomiskie punkti – Jēkabpils un Bristene. Punktā Jēkabpils novērojumus veica F.G.V.Strūve, tas bija Baltijas loka Dienvidu galapunkts, Lietuvas loka Ziemeļu galapunktā – Bristenē novērojumus veica K.F.Tenners. Punktu novietojums ļāva veikt Baltijas un Lietuvas loku savienošanu.
Punkts “Ramkau” uzmērīts no 8.jūlija līdz 10.jūlijam 1824.gadā F.G.V.Strūves vadībā. No punkta “Ramkau” (Ranka) tika veikti novērojumi uz 4 punktiem – Kortenhof (Kārtene), Palzmar (Palsmane), Nessaule-kalns (Nesaules kalns) un Elkas kalns.
F.G.V.Strūve noteica punkta “Ramkau” augstumu virs Baltijas jūras – 121 tuaze jeb 235,8 metri. Kopš 2017. gadā Strūves ģeodēziskā loka punkts “Ranka” iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes industriālais piemineklis.
2005.gadā Strūves loks tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāla, sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko uzmērījumu sistēma, izcila sava laika zinātnes vēstures un tehnikas attīstības liecība. UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kopumā iekļauti 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti no 10 pasaules valstīm. No Latvijas teritorijā esošajiem loka punktiem UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauti punkti Jēkabpilī un Sestukalnā.”