Ārlietu ministrija (ĀM) sāk vasaras aktīvo atvaļinājumu un ceļojumu sezonu ar informatīvo kampaņu “Vasaras ceļojumiem būt”, šodien preses konferencē norādīja ĀM valsts sekretārs Andris Pelšs.
Viņš norādīja, ka kampaņas nosaukums izvēlēts, jo saistībā ar Covid-19 pandēmiju ierobežojumi ir atcelti gan Latvijā, gan citviet pasaulē, tomēr tās tā nav visur. ĀM joprojām aicina ceļot apdomīgi un, pirms doties ceļā, pārliecināties par savu un līdzbraucēju drošību, ievērojot vienkāršus ieteikumus, kas ļaus izvairīties no nepatīkamām situācijām ārvalstīs.
Konsulārā departamenta direktore Agnese Saliņa sacīja, ka kampaņa ietver astoņus tematiskus vizuālus materiālus un animācijas video ar ieteikumiem apdomīgai ceļošanai un iespējamiem riskiem ceļojuma laikā. Kampaņas laikā materiāli tiks demonstrēti arī lidostā “Rīga”, Rītas Starptautiskajā autoostā un pasažieru vilcienos. Tāpat kampaņas materiāli būs pieejami partneru sociālo mediju kontos
“Neskatoties uz to, ka vēlme doties ceļojumā ir ārkārtīgi liela, kas ir apsveicami, tomēr ĀM joprojām aicinām ceļot apdomīgi un nezaudēt modrību, un, pirms doties ceļā, pārliecināties par savu drošību un vienlaikus, ievērojot ļoti vienkāršus ieteikumus, kas ir arī ietverti mūsu kampaņas materiālos, tas ļaus izvairīties no ļoti nepatīkamām situācijām ārvalstīs,” sacīja Saliņa.
Iepazīstinot ar ieteikumiem, viņa norādīja, ka, pirmkārt, laikus ir jāpārbauda sava ceļošanas dokumenta derīguma termiņš. Viņa atgādināja, ka pa Eiropas valstīm un Gruziju Latvijas pilsoņi var ceļot ar pasi vai identifikācijas karti, savukārt Latvijas nepilsoņi var ceļot tikai ar pasi.
Tāpat derīguma termiņš ir jāpārbauda tādēļ, ka Eiropas valstīs var ceļot līdz ceļošanas dokumenta derīguma termiņa beigām, bet, dodoties ārpus Eiropas Savienības dalībvalstīm, derīguma termiņam ir jābūt vismaz trīm mēnešiem. Pēc Saliņas paustā, to arī ir būtiski atcerēties.
Otrais ieteikums ir pirms ceļojuma noformēt Eiropas veselības apdrošināšanas karti un arī iegādāties privāto ceļojuma apdrošināšanas polisi. Pandēmijas laikā bieži nācies saskarties ar situācijām, kad kādi Latvijas valstspiederīgie bija izvēlējusies ceļot bez apdrošināšanas un ar vislētākajām nemaināmajām biļetēm. Tā rezultātā, nonākot situācijās, kad ceļojumā notiek kādas izmaiņas, nereti cilvēki saslima ar Covid-19 ārvalstīs vai tika atcelti lidojumi Covid-19 ierobežojumu dēļ, saskaroties ar nepatīkamu situāciju.
“Bieži vien tādos gadījumos cilvēki vērsās pie mums pēc palīdzības, tomēr vēlos uzsvērt, ka Latvijas pārstāvniecības ārvalstīs nevarēs palīdzēt apmaksāt rēķinus, ceļa biļetes vai viesnīcas. Mēs varam palīdzēt sazināties ar tuviniekiem, bet ar šādiem riskiem ir jārēķinās un tie ir rūpīgi jāapsver,” sacīja Konsulārā departamenta direktore, piebilstot, ka ir svarīgi izvēlēties apdrošināšanas polisi, piemērojot to plānotajām aktivitātēm.
Tāpat der atcerēties par dokumentu drošību, jo novērojumi liecina, ka Covid-19 pandēmijas laikā cilvēki ir mazliet zaudējuši modrību un iemaņas. Saliņa minēja, ka, piemēram, ieraugot Eifeļa torni, tiek piemist par pases un maku drošību. Tāpēc ir atgādinājums neturēt dokumentus un maku vienuviet, tāpat arī izgatavot dokumentu kopijas elektroniski vai papīra formā, jo tas dokumenta zuduma gadījumā ļoti palīdzēs ātrāk noformēt pagaidu dokumentu.
Nākamais ieteikums ir pārbaudīt ieceļošanas prasības. Konsulārā departamenta direktore sacīja, ka ir svarīgi savlaicīgi noskaidrot ceļojuma galamērķa un tranzītvalsts ieceļošanas un uzturēšanās prasības, jo īpaši, ja ieceļošanai nepieciešama vīza, tad jārēķinās, ka tas aizņems papildu laiku.
Runājot par Covid-19, lai arī šķiet, ka Latvijā Covid-19 ierobežojumi ir atcelti un vairs nav nekādas prasības, jāņem vērā, ka ārvalstīs var būt citādāk. Ir valstis, kur joprojām ir nepieciešams Covid-19 sertifikāts, tāpēc šis aspekts ir jāpārbauda pirms doties ceļā.
Nākamais ieteikums ir izvēlēties drošu galamērķi, kas ir svarīgi pašreizējo apstākļu kontekstā, jo situācija pasaulē ir mainīga ne tikai Covid-19 pandēmijas, bet arī dažādu drošības risku dēļ, tāpēc, pirms doties ceļā, noteikti ir jāizpēta attiecīgās valsts un reģiona drošības situācija un jāizvēlas drošākais maršruts.
“Mēs esam pamanījuši, ka pēdējā laikā vairākas tūrisma kompānijas aktīvi reklamē ceļojumus uz Ziemeļkipru. Mēs tomēr ļoti aicinātu pārdomāt, vai tiešām šādā ceļojumā ir jādodas, jo mūsu iespējas Latvijas valstspiederīgajiem, kuri ielido Kipras ziemeļdaļā, sniegt konsulāro palīdzību ir visai ierobežotas,” sacīja Konsulārā departamenta direktore, uzsverot, kā ĀM patlaban aicina neceļot uz Krieviju un Baltkrieviju.
Izvēloties galamērķi, ĀM stingri aicina iepazīties ar ceļojumu brīdinājumiem, kas ir publicēti ĀM mājaslapā. Tue regulāri tiek atjaunoti un tur ir informācija, kuru ir vērts izpētīt. Tāpat arī ir svarīgi, dodoties uz ārvalstīm ievērot valsts likumus, tradīcijas un paražas, jo kultūra un paražas ir ļoti atšķirīgas, līdz ar to var nonākt ļoti nepatīkamās situācijās, ja tas netiek respektēts.
Nākamais ieteikums ir reģistrēt savu ceļojumu Konsulārajā reģistrā, ja Latvijas valstspiederīgais dodas uz ārvalstīm īslaicīgā braucienā līdz trim mēnešiem. Reģistrācija būs noderīga brīdī, ja ārvalstīs iestāsies kādā krīze, piemēram, dabas stihija, teroristu uzbrukumi vai kas cits, tad ĀM varēs ar attiecīgi sazināties. Šī, pēc Saliņas paustā, ir objektīva nepieciešamība.
Runājot par darbu ārzemēs, viņa norādīja, ka šis aspekts ir ļoti aktuāls un saistīts ar nelegālās nodarbinātības gadījumiem ārvalstīs, kad cilvēki kļūst par tirdzniecības upuriem. Konsulārā departamenta direktore skaidroja, ka ĀM redzeslokā nonāk salīdzinoši daudzi gadījumi, kad solītā peļņa ir saistīta ar narkotiku pārvadāšanu, un kā rezultātā cilvēki nonākt apcietinājumā, ieslodzījumā ārvalstīs. Pēdējā laikā ir konstatēti vairāki gadījumi Brazīlijā. Tie ir jauni cilvēki un tās ir salauztas dzīves. Tāpēc ĀM jo īpaši aicina kritiski izturēties pret vilinošiem svešinieku vilinājumiem internetā, kas noteikti ir jāpārbauda vairākkārt, pirms tādiem uzticēties.
ĀM aicina atcerēties diennakts dežūrtālruni +37126337711, pa kuru var sazināties ar Konsulārā departamenta dežurantu jebkurā diennakts laikā, ja valstspiederīgais ir nonācis kādā ārkārtas situācijā ārvalstīs.
LETA