Antivielas nav pietiekami izpētītas, tāpēc pārslimojušajiem pēc sešiem mēnešiem jāvakcinējas 14

Tagad, kad var izdrukāt Covid-19 sertifikātu, daudzi iedzīvotāji ir sašutuši, jo tiem, kas pārslimojuši Covid-19, sertifikāts derīgs tikai sešus mēnešus. “Vai tiešām cilvēkam, kam pēc slimošanas pagājuši seši mēneši un ir augsts antivielu daudzums, tagad vēl jāiet potēties? Vai antivielu rādītājam nav nekādas nozīmes?” jautā “Dzirksteles” lasītāji.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Simona Daude skaidro:

- Digitālais Covid-19 sertifikāts ir izstrādāts balstoties uz Eiropas Savienības regulu. Sertifikātu sistēma aptver trīs dažādus veidus: vakcinācijas sertifikāts, kas apliecina, ka sertifikāta turētājs ir vakcinēts pret Covid-19; testēšanas sertifikāts, kurā norādīts sertifikāta turētāja saņemtais rezultāts un datums, kurā veikts Covid-19 tests; pārslimošanas sertifikāts, kas apliecina Covid-19 pozitīvu testu, pārslimojis SARS-CoV-2 infekciju.

Latvijas Republika ir pievienojusies Eiropas digitālā Covid-19 sertifikāta vārtejai, kas turpmāk nodrošinās informācijas apmaiņu ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm par digitālajos sertifikātos ietverto informāciju. Tas nozīmē, ka digitālo pārslimošanas sertifikātu var iegūt tikai gadījumā, ja fakts ir izsniegts Latvijā vai kādā no ES dalībvalstīm. Pārslimošanas sertifikāts ir jāsaņem no attiecīgās valsts, kas būs derīgs arī Latvijā.

Pārslimošanas sertifikāts, kas apliecina Covid-19 pozitīvu testu, būs derīgs tikai 11.-180.dienā.

Esošie pierādījumi norāda, ka reinfekcija ir maz ticama 90 dienu laikā pēc sākotnējās infekcijas, taču iepriekš izslimota Covid-19 slimība nav iemesls neveikt vakcināciju pret Covid-19.

Aicinām izvērtēt iespēju veikt vakcināciju pret Covid-19 un pieteikties vakcīnas saņemšanai portālā “Manavakcina.lv”.

Savukārt, pamatojoties uz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) zinātnisko datu izpēti un antivielu testu nozīmi un izmantošanu digitālo zaļo sertifikātu kontekstā (“The use of antibody tests for SARS-COV-2 in the context of Digital Green Certificates” https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/use-antibody-tests-sars-cov-2-context-digital-green-certificates ), ES līmenī, arī Latvijā, pašlaik nav paredzēts ņemt vērā antivielu rezultātus, jo tos galvenokārt izmanto populācijas pētījumos, nevis Covid-19 gadījumu diagnostikai.

Pēc antivielu klātbūtnes nav iespējams spriest, kad cilvēks ir pārslimojis Covid-19, tādējādi tas neatbilst konceptam par pozitīva testa derīguma termiņu (180 dienas). Šis lēmums var tikt pārskatīts, ja tiks iegūti attiecīgi zinātniski pierādījumi.

Pozitīvs antivielu testa rezultāts var būt pierādījums pagātnes (arī nesenai) infekcijai, nenorādot nekādus faktus par infekcijas laiku, un tas neizslēdz pašreiz notiekošu infekciju. Tāpēc tas nav absolūts pierādījums tam, ka persona nav infekcioza un/vai aizsargāta pret jaunu infekciju un nepārnēsā vīrusu tālāk.

Pat, ja antivielu testi sniedz dažus pierādījumus par imūnreakciju, nav zināms, vai ar antievielu testu noteikts antivielu līmenis nodrošina pietiekamu aizsardzību vai cik ilgi šāda aizsardzība ilgs. Var gadīties, ka drīz pēc pozitīva antivielu testa tās kļūst nenosakāmas. Joprojām antivielas, kas atklātas testos, kas pašlaik tiek izmantoti, nav pietiekami izpētītas, kā arī joprojām izpētes procesā ir tas, vai tās novērš inficēšanos ar jaunizveidotiem SARS-CoV-2 variantiem.

Vairāk informācijas par digitālo Covid-19 sertifikātu - Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē “Vmnvd.gov.lv” sadaļā “Iedzīvotājiem/Digitālais Covid-19 sertifikāts”; vairāk informācijas par vakcināciju pret Covid-19 - sadaļā “Iedzīvotājiem/Covid-19” vai pa bezmaksas informatīvo tālruni 8989 (darbdienās no pulksten 8.00 līdz 20.00, brīvdienās no 9.00 līdz 18.00).


Pievieno komentāru

Komentāri 14

Jānis

Arī potes nav pietiekoši izpētītas, tātad ejiet katru mēnesi potēties!
Starp citu, Lietuvā dod setifikātu tiem kam ir antivielas.

pirms mēneša, 2021.06.20 09:01

aija

Cūcība augstākā pakāpē...! Tiek darīts viss ,lai piespiestu potēties un iznīcinātu dabīgo imunitāti .Lai miljonāri kļūtu par miljardieriem un visu ar covid potēšanā iesaistīto ,ieinteresēto personu bagātība augtu.

pirms mēneša, 2021.06.20 10:23

Līga

Ar vieniem vārdiem saka, ka nav spiesta lieta, bet tai pat laikā pielieto sankcijas. Ja nav izpētīts vai pote iedarbosies uz gadu, kāpēc man tagad vasarā būtu jāiet uz poti, ja man jūlijā pēc pārslimošanas beigsies sertifikāts? Ir arī daudz antivielu. Vai tad pēc izslimotas gripas arī tūlīt liek potēties? Nesaku ka nepotēšos, bet domāju to darīt pēc pāris mēnešiem, lai pote iedarbotos pa ziemu ne tagad, kad ar katru dienu samazinās slimo skaits.

pirms mēneša, 2021.06.20 10:43

Jānis

Ja jūs esat izslimojusi un jūsu organisms ir izstrādājis antivielas šai "slimībai", vai ir vērts injicēt nenosakāmas izcelsmes kokteili?

pirms mēneša, 2021.06.20 11:31

Jānim

Tai desai, ko uz maizes liekat, zināt izcelsmi? Kā lopiņš turēts, ar ko barots, kādi raduraksti?

pirms mēneša, 2021.06.20 19:58

Jānis

Nevajag jau pirkstu salīdzināt ar pi... !

pirms mēneša, 2021.06.22 09:52

Upman

Un neviens nevar paskaidrot ko darīt, ja esi vakcinējies ar pirmo AstraZeneca, pārslimojis ar simptomiem, testu neveicis un tagad skaitās kā neslimojis, kad tad jāveic otrā pote. Kā iegūt sertifikātu? Pirmās potes sertifikāts beidzies, parslimojis neskaities, otrā pote nezin kad jātaisa. Murgs.

pirms mēneša, 2021.06.20 11:41

!

Tur jau tā lieta, ka augšā neviens neko nezin. SPKC stāsta vienus murgus, ģimenes ārsts citus. Nav viņiem vienota scenārija kā iemānīt savu poti!

pirms mēneša, 2021.06.20 15:47

>upman

Tā draugs ir Latvija! Visiem kungiem reizē grib ielīst pakaļā, bet nezin kā.

pirms mēneša, 2021.06.20 15:51

eh

Potētie var uz mazu mirkli atvilkt elpu. Atcerieties, ka sabiedriskās telpās maskas neviens nav atcēlis. Nepotētajiem vēl ir mazliet laiks sagatavoties rudenim. Ja sapotēto būs tik mazs % cik patreiz, tad rudenī iespējams trešais vilnis ar deltu, kas jau pilnā sparā plosās austrumos no mums. Viegli slimo pat potētie. Sveišķi tie, kas cerēja izvilkt ar vienu Sputnik poti (mums Astra). Vārdu sakot, neatslābstam. Nekas nav beidzies. Maskas iekštelpās un 2m no svešiniekiem. Avots ;https://meduza.io/news/2021/06/20/sobyanin-svyazal-zabolevanie-covid-19-sredi-vaktsinirovannyh-so-shtammom-koronavirusa-delta un te https://meduza.io/feature/2021/06/19/rasskazyvaem-vse-chto-izvestno-uchenym-o-variante-delta-iz-za-kotorogo-rossiya-perezhivaet-nebyvaluyu-vspyshku-kovida

pirms mēneša, 2021.06.20 12:35

he

Potētie var nedaudz atvilkt elpu un padomāt kurā smilšu kalniņā rezervēt vietiņu.

pirms mēneša, 2021.06.20 15:53

ussr

nu hrenovi bļāvēji,potēsim tirdziņos,WC...,APLAUZIENS.tūlīt sekos mīnusu virkne,roj bidril...

pirms mēneša, 2021.06.20 17:07

ussr

top bizness pasaulē--farmakoloģija,narkotikas un ieroči secinājumus izdariet paši

pirms mēneša, 2021.06.20 17:25

:)

Naftu aizmirsi?

pirms mēneša, 2021.06.20 17:57

Veselība